Închide meniul
Video

Florin Niţă, intervenţie monumentală în România – Finlanda! Parada anului în fotbalul românesc

Valentin Pîrcălabu Publicat: 11 iunie 2022, 23:16

Comentarii

Florin Niţă, paradă de zile mari | Captură Antena 1

Florin Niţă, intervenţie monumentală în România – Finlanda! Portarul României a avut o paradă fabuloasă în faţă lui Pohjanpalo.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Florin Niţă a salvat-o pe România în minutul 51 al partidei cu Finlanda. Portarul român a respins incredibil mingea trimisă din 6 metri de Pohjanpalo.

Florin Niţă, intervenţie monumentală în România – Finlanda

Florin Niţă s-a bucurat nebuneşte după ce a reuşit parada serii în Liga Naţiunilor. Scorul a rămas, în continuare, 1-0 pentru România, după golul marcat de Nicuşor Bancu.

Nicuşor Bancu, primul gol oficial din „era” Edi Iordănescu

Nicuşor Bancu a înscris primul gol oficial din „era” Edi Iordănescu, în meciul România – Finlanda, din UEFA Nations League, meci transmis în direct pe Antena 1 şi Antena Play. Fundaşul Universităţii Craiova a deschis scorul pe stadionul din Giuleşti.

Bancu a fost singurul jucător din primul „11” al României care a fost folosit titular și la ultimul duel al tricolorilor cu Finlanda, din 2018. El a înscris acum primul gol al naţionalei noastre în această ediţie a Ligii Naţiunilor.

Reclamă
Reclamă

Bancu a reuşit un un-doi de senzaţie cu George Puşcaş, în minutul 30. I-a pasat în profunzime atacantului care tocmai ratase un penalty. Puşcaş s-a dus spre colţul terenului, a driblat un adversar şi a centrat în mijlocul careului.

Singurul jucător al lui Edi Iordănescu, aflat în careul nordicilor, a fost chiar Bancu. Dintre doi finlandezi, fotbalistul venit din Bănie a trimis o lovitură perfectă de cap şi a trimis mingea în poartă.

Bancu a ridicat cei 14.000 de fani în picioare şi s-a bucurat alături de coechipieri. Fundaşul de 29 de ani nu mai marcase din finalul anului trecut, din victoria cu Liechtenstein, scor 2-0, din preliminariile pentru Campionatul Mondial.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine a fost omul meciului în România - Austria 1-0?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
13:35
Ce transfer a ratat Ianis Hagi în vară! Tricolorul putea ajunge la unul dintre cele mai mari nume din Bundesliga
13:23
Mircea Lucescu i-a cerut scuze unui jucător după România – Austria: “O fac public”
13:21
Virgil Ghiţă i-a cucerit pe nemţi. Detalii despre “eroul” naţionalei din meciul cu Austria: “Va contribui semnificativ”
13:00
Edi Iordănescu, anunț despre revenirea pe banca României pentru barajul de World Cup 2026
12:53
Mircea Lucescu, dat pe spate de un tricolor la meciul cu Austria: “Extraordinar! Parcă era noul Cămătaru”
12:32
Radu Petrescu, delegat în preliminariile pentru Cupa Mondială. O nouă brigadă românească în calificări
1 Posibilele adversare ale României la barajul pentru World Cup 2026 după victoria cu Austria 2 Ce i-a spus Ianis Hagi lui Alaba la finalul partidei. Jucătorul de la Real Madrid s-a conformat imediat 3 Greşeala lui Edi Iordănescu pe care Lucescu a reparat-o la naţionala României. Dan Petrescu: “Băi, dar chiar nimeni nu vede” 4 „La asta să răspunzi tu”. Ralf Rangnick a răbufnit după ce Austria a fost învinsă de România: „Nu am venit cu nasul pe sus” 5 Gigi Becali i-a găsit înlocuitor lui Mihai Popescu, după accidentarea de la națională: „Nu poți să stai într-un jucător” 6 EXCLUSIVMircea Lucescu, anunţ despre plecarea de la naţională după victoria uriaşă cu Austria: “Las pe altcineva”
Citește și