Bogdan Stelea, analiză sinceră înainte de România – Finlanda (azi, 21.45, Antena 1 și Antena Play): “E clar!”

Cosmin Cioboată Publicat: 11 iunie 2022, 17:08

Comentarii
Bogdan Stelea, analiză sinceră înainte de România – Finlanda (azi, 21.45, Antena 1 și Antena Play): E clar!

Bogdan Stelea, în timpul unui meci / SportPictures / Florin Alboiu / Sport Pictures via hepta

Bogdan Stelea a realizat o analiză sinceră înainte de România – Finlanda. Fostul portar al naționalei este de părere că meciul din Giulești, din Liga Națiunilor, va fi dificil. Partida va fi în această seară, de la ora 21:45, pe Antena 1 şi Antena Play.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Stelea consideră că cele două echipe se află la un nivel asemănător, iar din acest motiv orice rezultat va fi posibil în duelul de sâmbătă seară.

Bogdan Stelea, analiză sinceră înainte de România – Finlanda: “E clar!”

Chiar dacă își dorește o victorie pentru “tricolorii” lui Edi Iordănescu, Stelea recunoaște că partida cu Finlanda va fi una grea:

“Meciul de diseară o să fie unul greu, e clar. La fel de bine putem să și câștigăm, să fie lucrurile în regulă”, a declarat Bogdan Stelea.

România “vânează” prima victorie din mandatul lui Edi Iordănescu. În primele două meciuri din grupa din Liga Națiunilor, “tricolorii” au fost învinși de Muntenegru, scor 0-2, și Bosnia, scor 0-1.

Reclamă
Reclamă

Atmosfera din Giulești se anunță incendiară, ținând cont că toate biletele s-au epuizat.

Surprizele lui Edi Iordănescu pentru România – Finlanda. Cum arată primul 11

Edi Iordănescu s-a hotărât asupra primului “11” al României pentru duelul cu Finlanda. Față de echipa din meciul cu Bosnia, au dispărut din echipa de start Adrian Rus, Cristi Manea, Mario Camora, Răzvan Marin și Alexandru Maxim.

Din informațiile AS.ro, de la un 5-3-1-1 în meciul cu Bosnia, Edi va trece la un 4-3-3, în care prezențe noi vor fi Bancu, Olaru, Sorescu, Rațiu și Octavian Popescu.

Reclamă
  • România (4-3-3): Niță – Rațiu, Chiricheș, Burcă, Bancu – Olaru, Marius Marin, Cicâldău – Sorescu, Pușcaș, Popescu

„Deian Sorescu s-a recuperat, Alibec are ruptură, Cristea la fel. Am vrut să îl folosesc pe Deian şi în meciul cu Bosnia. Nu mai sunt probleme majore de accidentări, dar este o stare acută de oboseală. Trecutul ne spune că suferim după două-trei jocuri”, a declarat Edi Iordănescu, în conferinţa de presă de dinainte de partidă.

România – Finlanda LIVE VIDEO, 21:45, în direct la Antena 1

Antrenorul naţionalei României e sigur că, un succes împotriva nordicilor, ar reprezenta o descătuşare şi ar schimba radical calculele din grupă.

„Cred că un rezultat poate să ne schimbe şi starea de spirit şi gradul de optimism. Să vedem lucrurile în cu totul o altă lumină. Suntem în întuneric, dar unde e întuneric e loc şi pentru lumină. Trebuie să o găsim. La fel cred că dacă, conform aspectului jocului, în Bosnia am fi reuşit cel puţin un egal, deja vorbeam acum altfel. Îl meritam şi nu l-am produs.

Dacă reuşim un rezultat bun, nu numai din punct de vedere mental se schimbă foarte mult lucrurile, dar în acelaşi timp şi economia grupei. Până la urmă jucăm cu Finlanda, pe care o consider cea mai completă echipă din grupă. Am multe argumente în sensul ăsta. Am veni la un singur punct de ea„, a declarat Edi Iordănescu în exclusivitate pentru Antena Sport.

Programul partidelor din Nations League transmise de Antena 1:

  • 7 iunie 2022, Bosnia și Herțegovina – ROMÂNIA 1-0
  • 11 iunie 2022, 21:45: ROMÂNIA – Finlanda
  • 23 septembrie 2022, 21:45: Finlanda – ROMÂNIA
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce pronostic dai pentru meciul dintre Slovacia şi România?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
21:46

LIVE VIDEOSlovacia – România 0-0, pe Antena 1 și AntenaPLAY. Ultimul meci din mandatul lui Mircea Lucescu

21:45

LIVE SCOREBosnia – Italia şi Kosovo – Turcia se joacă ACUM. Finalele barajului de calificare la World Cup 2026

21:41

EXCLUSIVUltimele detalii despre starea de sănătate a lui Mircea Lucescu. Dezvăluiri din interiorul FRF: “Să-l menajăm”

21:33

EXCLUSIVGică Popescu știe la ce trebuie să lucreze Hagi după ce va deveni selecționerul României: „Un lucru vital lipsește”

21:26

Adi Mutu s-a enervat când a văzut echipa de start a României: “Joacă, mă, cu Screciu! Bagă-l pe Dobre, dă-i și lui o șansă!”

21:25

EXCLUSIVFRF a anunţat oficial numirea unui nou selecţioner în locul lui Mircea Lucescu: “Sper să avem succes”

1 Doi jucători nu mai intră în planurile lui Gică Hagi la naţionala României. Gigi Becali ştie cine sunt 2 Prima plecare de la FCSB. Mirel Rădoi a decis să renunţe la jucătorul de naţională 3 A refuzat FRF! Fostul antrenor de la FCSB i-a spus “NU” lui Burleanu: “Mie mi s-a propus” 4 Putin, anunț în ziua cea mare: „Rusia este pregătită” 5 Rapid reuşeşte două “transferuri” de la CFR Cluj. Bilaşco nu vine singur în Giuleşti 6 Nebunie în Italia. 30.000 de fani au umplut Piazza dei Signori după promovarea din liga a treia
Citește și