Ce a făcut Erling Haaland, după ce Norvegia a fost umilită de Austria! Gestul care i-a surprins pe toţi

Viviana Moraru Publicat: 14 octombrie 2024, 9:37

Comentarii
Ce a făcut Erling Haaland, după ce Norvegia a fost umilită de Austria! Gestul care i-a surprins pe toţi

Erling Haaland, în timpul unui meci al naţionalei Norvegiei/ Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

S-a aflat ce a făcut Erling Haaland, imediat după ce Norvegia a fost umilită de Austria, în Liga Naţiunilor. Atacantul de la Manchester City i-a surprins pe toţi, fiind extrem de dezamăgit de evoluţia naţionalei sale.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Austria a dat recital şi a învins-o categoric pe Norvegia, scor 5-1, în etapa a patra din Liga Naţiunilor. Erling Haaland a fost căpitanul naţionalei sale, însă a avut o evoluţie modestă.

Ce a făcut Erling Haaland, după ce Norvegia a fost umilită de Austria

Erling Haaland nu s-a oprit să ofere declaraţii, după finalul meciului cu Austria. Deşi a purtat banderola şi ar fi trebuit să se oprească în faţa jurnaliştilor pentru a oferi explicaţii, ca urmare a eşecului drastic suferit de naţionala sa, atacantul lui Manchester City a trecut “glonţ” pe lângă sectorul destinat presei.

Erling Haaland a transmis ulterior un mesaj scurt, pe conturile sale de socializare. Atacantul şi-a cerut scuze pentru reacţie pe care a avut-o, recunoscând faptul că a fost foarte afectat de rezultatul înregistrat.

“Îmi cer scuze tuturor. A fost prea rău, din partea mea. În noiembrie vom lua șase puncte”, a transmis Erling Haaland, pe pagina sa de Instagram.

Reclamă
Reclamă

După gestul făcut, Erling Haaland a fost apărat de coechipierii din naţionala Norvegiei. Sander Berge a transmis că vârful campioanei Angliei are dreptul să facă astfel de lucruri, după umilinţa suferită de nordici în duelul cu Austria.

“Erling are tot dreptul să facă asta. Acum poți simți dezamăgirea. Suntem o echipă, indiferent de suișuri și coborâșuri. Cel mai important lucru este că suntem uniți”, a transmis Sander Berge, după Austria – Norvegia 5-1.

Austria a realizat scorul serii de Liga Naţiunilor, 5-1 cu Norvegia, prin golurile marcate de Marko Arnautovic (două), Philipp Lienhart, Stefan Posch şi Michael Gregoritsch. Golul de onoare al scandinavilor a fost semnat de Alexander Soerloth.

Reclamă

După patru etape din Liga Naţiunilor, Norvegia este lider în grupă, cu şapte puncte, la egalitate cu Austria şi Slovenia, dar cu un golaveraj mai bun.

Erling Haaland a scris istorie pentru Norvegia, în meciul cu Slovenia

Erling Haaland a intrat în istorie, după ce a marcat o „dublă” în duelul dintre Norvegia şi Slovenia, din Liga Naţiunilor. Atacantul de la Manchester City a devenit golgheterul all-time al naţionalei sale.

Erling Haaland l-a depăşit pe Jørgen Juve, un fotbalist legendar al Norvegiei. Acesta a marcat 33 de goluri pentru echipa naţională, în timp ce atacantul lui Pep Guardiola a ajuns la borna de 34 de goluri marcate.

Acesta a fost al 33-lea gol marcat în tricoul naţionalei de către Erling Haaland, care mai are în cont şi trei pase decisive. Atacantul de 24 de ani a ajuns la aceste cifre remarcabile, după doar 36 de meciuri jucate pentru Norvegia. Atacantul lui Pep Guardiola a reuşit „dubla” în minutul 62.

Erling Haaland străluceşte în acest sezon. Căpitanul Norvegiei a reuşit să marcheze nu mai puţin de 15 goluri, în cele 17 meciuri jucate, atât la echipa naţională, cât şi la Manchester City.

Înapoi la Homepage
Reclamă

A jucat Cristiano Ronaldo ultimul meci la naţională, în Portugalia - Spania 0-1?
Loading ... Loading ...
Citește și:
2:22

Așa arată tabloul complet al sferturilor Campionatului Mondial. Când se dispută meciurile

1:50

VIDEOElveția 0-0 Columbia, 4-3 după loviturile de departajare! Vargas înscrie golul decisiv, iar Elveția dă de Argentina în sferturi

1:07

Novak Djokovic, nemuritor la Wimbledon! Sârbul a câștigat un meci maraton de peste 5 ore

0:06

Lionel Messi, dat de gol de un coechipier, după remontada Argentinei: “E ultima sa Cupă Mondială”

23:36 7 iul.

„Au vrut ca Messi să rămână în cursă?!” Hossam Hassan pune turnurile pe arbitraj după înfrângerea cu Argentina

23:34 7 iul.

Zlatan Ibrahimovic, discurs la superlativ despre Messi, după Argentina – Egipt 3-2: „O fiară! Încă își dorește succesul”

1 Lovitura verii în Liga 1: Benfica a pus banii pe masă și e aproape de transfer! 2 “Ronaldo, nu vrem să te «omorâm», dar…”. Presa din Portugalia, reacție virulentă după eliminarea de la World Cup 3 Cutremur în Liga 1! Damjan Djokovic, anchetat pentru blaturi la pariuri. Alte două nume mari sunt pe listă 4 Yamal și Ronaldo, față în față după fluierul final din Portugalia – Spania. Ce a făcut jucătorul Barcelonei 5 Mirel Rădoi îl transferă la Gaziantep pe jucătorul dorit de Gigi Becali la FCSB 6 Fotbalistul transferat recent de Dinamo, gata de plecare la o mare rivală
Citește și