Finalul meciului România – Kosovo a avut parte de un final incredibil. În prelungirile partidei, după un conflict între Denis Alibec şi Amir Rrahmani, jucătorii kosovari au decis să părăsească terenul şi să meargă la vestiare, din cauza scandărilor fanilor români.
Jucătorii lui Mircea Lucescu au rămas pe teren minute bune şi au continuat să se încălzească, în timp ce kosovarii au mers la vestiare şi au refuzat să revină.
Presa din Kosovo, acuzaţii incredibile după scandalul de pe Arena Naţională: “Suporterii români au scandat lozinci rasiste”
Imediat după scenele incredibile de pe Arena Naţională, presa din Kosovo a acuzat fanii români că au atacat jucătorii, aruncând cu obiecte în teren, după care au făcut şi acuzaţii de rasism:
“Huliganii români au aruncat cu obiecte dure – poliția a intrat pe teren. Poliția română a intrat pe teren, în timp ce obiecte dure au fost aruncate de huliganii români. Jucătorii kosovari au intrat în vestiar, deoarece securitatea lor este la cel mai scăzut nivel.
Fanii români fac scandări rasiste, meciul este întrerupt.
Meciul dintre România și Kosovo a fost întrerupt, suporterii români scandând lozinci rasiste.
Fanii locali au intrat pe teren, au aruncat scaunele stadionului și au strigat: “Kosovo este Serbia””, au scris cei de la Telegrafi, potrivit sport.ro.
Mihai Stoica cere dezafilierea Kosovo: „Sunt multe anomalii”
Mihai Stoica, preşedintele Consiliului de Administraţie al FCSB, a răbufnit şi a cerut dezafilierea statului Kosovo după scandalul de pe Arena Naţională:
