Închide meniul

Cristiano Ronaldo a scris istorie, după un nou meci de vis pentru Portugalia! A marcat din “foarfecă” în victoria categorică cu Polonia

Viviana Moraru Publicat: 16 noiembrie 2024, 10:34

Comentarii
Cristiano Ronaldo a scris istorie, după un nou meci de vis pentru Portugalia! A marcat din foarfecă în victoria categorică cu Polonia

Cristiano Ronaldo a marcat din "foarfecă" în Portugalia - Polonia 5-1/ Profimedia

Cristiano Ronaldo a avut o prestaţie de vis în meciul dintre Portugalia şi Polonia, încheiat cu scorul de 5-1. Starul lusitan, ajuns la 39 de ani, a marcat o “dublă” şi a oferit şi o pasă de gol, în meciul în urma căruia naţionala sa şi-a asigurat prezenţa în sferturile Ligii Naţiunilor.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Celelalte trei goluri ale Portugaliei au fost marcate de Rafael Leao, Pedro Neto şi Bruno Fernandes. Pentru Polonia a punctat Marczuk, pe final de meci.

Cristiano Ronaldo, bornă istorică în Portugalia – Polonia 5-1

Rafael Leao a fost cel care a deschis scorul, în minutul 59. În minutul 72, a ieşit la rampă şi Cristiano Ronaldo, reuşind să marcheze din penalty. Opt minute mai târziu, şi Bruno Fernandes şi-a trecut numele pe tabela de marcaj.

În minutul 83, Cristiano Ronaldo a pasat decisiv la reuşita lui Pedro Neto. Starul lusitan a reuşit “dubla” în minutul. 87, din pasa lui Vitinha.

CR7 a punctat spectaculos, cum o făcea în sezoanele în care evolua la Real Madrid sau Juventus, din “foarfecă”. Portarul polonezilor, Bulka, nu a avut nicio şansă în faţa execuţiei superbe a starului de la Al Nassr.

Reclamă
Reclamă

Graţie succesului înregistrat alături de Portugalia, Cristiano Ronaldo a stabilit o nouă bornă istorică impresionantă. CR7 este jucătorul care a înregistrat cele mai multe victorii alături de echipa naţională, 132 în total, cu una în plus faţă de Sergio Ramos.

Cristiano Ronaldo a ajuns la nu mai puţin de 910 goluri marcate în întreaga carieră, 136 dintre ele fiind reuşite pentru Portugalia, în 217 meciuri jucate, cele mai multe bifate de un jucător la echipa sa naţională.

Reclamă

În acest sezon, Cristiano Ronaldo a ajuns la 15 goluri marcate în acest sezon, cinci dintre ele la echipa naţională, în cele cinci meciuri jucate în Liga Naţiunilor.

Obiectivul lui Cristiano Ronaldo înainte de retragere

Starul portughez Cristiano Ronaldo, în vârstă de 39 de ani, a declarat că este impulsionat de obiectivul de a ajunge la 1.000 de goluri în carieră, însă nu este obsedat de acesta, relatează RMC Sport.

Ronaldo a primit un premiu din partea Federaţiei Portugheze de Fotbal pentru atingerea pragului simbolic de 200 de selecţii în 2023.

„Este interesant, când m-am alăturat echipei naţionale la 18 ani, aveam un vis: să debutez. Apoi am ajuns la 25 de selecţii, iar mai târziu la 50. Apoi m-am gândit de ce să nu ajung la 100, un număr rotund în trei cifre. Apoi am început să mă gândesc de ce nu 150 şi… 200. Pentru mine, este un sentiment extraordinar”, şi-a amintit cel care a câştigat de cinci ori Balonul de Aur.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va câştiga derby-ul dintre FCSB şi CFR?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
13:26
Dumitru Dragomir l-a propus pe Adrian Mutu la FCSB, după dezastrul cu CFR Cluj: “Să îi dea afară pe ăia”
13:26
Jannik Sinner și Iga Swiatek, în sferturi la Australian Open. Poloneza, duel cu Rybakina pentru semifinale
13:01
Jucătorul de care se desparte Universitatea Craiova. “Sunt deciziile antrenorului”
12:59
CFR poate vinde încă doi titulari. Anunțul lui Daniel Pancu după victoria en-fanfare cu FCSB
12:47
Basarab Panduru l-a pus la zid pe Elias Charalambous după FCSB – CFR Cluj 1-4: “Ce înseamnă asta?”
12:30
Două meciuri din NBA, amânate din cauza vremii. Într-o sală, jucătorii deja se încălzeau pentru startul partidei
1 UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. AS Roma a transferat extrema lui Dan Șucu 2 Orașul comandat de Ceaușescu își scoate la licitație stadionul. Prețul de pornire e de sute de mii de euro 3 Adrian Porumboiu a dat verdictul în lupta la titlu din Liga 1. Echipa scoasă din calcule: “Nu o văd” 4 Transferul anunțat în direct, după FCSB – CFR Cluj 1-4: „Da, e adevărat” 5 Prima măsură radicală anunţată de Gigi Becali după ce FCSB a fost umilită de CFR şi riscă să rateze play-off-ul! 6 Gigi Becali, anunț despre viitorul lui Elias Charalambous după ce FCSB a fost umilită de CFR Cluj
Citește și