Închide meniul

Discursul lui Gică Hagi după România – Finlanda 1-0: “Suntem prea negativi, îl avem pe «nu» în gură!”

Alexandru Ivan Publicat: 12 iunie 2022, 19:22

Comentarii
Discursul lui Gică Hagi după România – Finlanda 1-0: Suntem prea negativi, îl avem pe «nu» în gură!

Gică Hagi, în timpul unui meci / Hepta

Gică Hagi e mândru de rezultatul din România – Finlanda 1-0, dar a atras antenția asupra lipsei de viziune în ceea ce privește echipa națională. “Regele” susține că naționala e privită cu prea mult negativism.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

“România are o singură strategie, să încerce să caute succesul cât mai repede. De aici trebuie să construim viitorul României. Avem nevoie de acest lucru. România are jucători mulți, are mulți jucători din care poți alege și cu care se poate construi ceva puternic.

Discursul lui Gică Hagi după România – Finlanda 1-0

În timp se fac lucrurile mari, cu tineri și cu mult talent, iar în timp devin și valoroși. E momentul să gândim și să transmitem acest mesaj. Avem nevoie de succes. Suntem prea negativi, îl avem pe «nu» în gură. Trebuie să apară succesul, dar nu e ușor”, a spus Gică Hagi, conform digisport.ro.

Rezumatul partidei România – Finlanda 1-0

Grație victoriei cu Finlanda, România a obținut primele puncte în Liga Națiunilor. Suntem însă în continuare pe ultimul loc, dar distanța față de liderul Bosnia s-a micșorat la două puncte.

Până la succesul cu Finlanda, selecționerul Edi Iordănescu era fără victorie de patru meciuri.

Reclamă
Reclamă

Analiza lui Ilie Dumitrescu, după România – Finlanda 1-0

”Olaru a împins jocul foarte bine, el a obținut și penalty-ul. Am reușit să acoperim foarte bine zonele. Au fost ocazii importante, dar ne-au prins pe un joc avansat, s-a jucat în spatele fundașilor. O repriză bună a naționalei a doua, am văzut determinare, personalitate.

Pușcaș, foarte activ, chiar dacă nu a marcat. Sunt foarte mulți jucătorii care s-au remarcat, fundașii centrali, Rațiu, Bancu și el foarte bine. Noi n-am avut probleme pe jocul pozițional, ne-au prins mereu pe contraatac. E un rezultat extrem de important, exprimarea a fost foarte bună. Avem trei puncte, suntem acolo.

Era nevoie de o reușită. Am avut un avantaj foarte mare la raportul ocaziilor, am avut ocazii foarte mari de a marca. Eu remarc foarte mult mobilitatea din atac, modul în care am acoperit când am cedat deliberat terenul. Au fost câteva lucruri foarte bine puse la punct în perioada asta foarte scurtă. Am jucat cu o formulă ofensivă. Pentru mine, omul meciului e Niță. Are un plasament extraordinar. Mi s-a părut un om care-i dă încredere echipei. În momente importante ai nevoie să apere și a apărat”, a declarat Ilie Dumitrescu, potrivit digisport.ro

Reclamă

„Suntem o echipă valoroasă?”. Alex Cicâldău a răspuns fără să stea pe gânduri

Cu toții cred că am fost criticați în aceste momente. Ok, am traversat o perioadă de două meciuri foarte grea, criticile sunt constructive, sunt bune, zic eu, și aceasta a fost o victorie pentru toată lumea. Când joci cu un stadion plin și te încurajează, câștigi și totul e bine, e incredibil. O să promitem că o să dăm tot ce avem mai bun din noi și că o să încercăm să luăm cele 3 puncte (n.r. – la meciul cu Muntenegru). Niciodată nu se știe rezultatul final. Ăsta e obiectivul nostru, să câștigăm meciul cu Muntenegru. Pot să spun că ne doream mai mult de la aceste 4 meciuri, dar ținând cont că le-am pierdut pe primele două, l-am câștigat pe cel de-al 3-lea… un joc bun și o victorie cred că ne-ar mulțumi.

(N.r. – suntem o echipă valoroasă?) V-am zis și la conferință că eu cred că suntem. Nu se pune problema de valoare, echipa națională are jucători talentați. Fiecare jucător trebuie să facă cât poate și cu siguranță vom avea rezultate. Indiferent de vârsta noastră, învățăm de la meci la meci, analizăm, vedem unde am greșit. Eu, în curând la 25 de ani, nu cred că mai sunt un copil. Trebuie să ne recunoaștem greșelile și să ni le asumăm și, pe viitor, să încercăm să nu le mai facem.”, a declarat Alex Cicâldău, după România – Finlanda 1-0.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cina va câştiga titlul mondial în Formula 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
10:42
Jose Mourinho s-a interesat de Ștefan Baiaram. Giovanni Becali a făcut mesajele publice. În ce stadiu e transferul
10:24
“Lucescu este foarte manipulator și viclean!” Cine rupe tăcerea despre selecţionerul României
10:03
Afacerea în care investește Radu Drăgușin banii de la Tottenham. Are încasări fabuloase
9:16
Dinamo are deficit de 2,5 milioane de euro. Cum vrea Andrei Nicolescu ca afacerea să devină profitabilă: “Va fi pe plus”
9:03
Decizia luată de Administraţia Trump înainte de tragerea la sorţi a grupelor World Cup 2026
9:00
Tragerea la sorţi a grupelor World Cup 2026, în direct pe Antena 1 și LIVE VIDEO în AntenaPLAY (19:00)
1 FotoDan Şucu, investiţie de 180 de milioane de euro în afacerea în care l-a implicat şi pe fiul său! 2 Nicolae Stanciu, dat ca şi transferat la FCSB. Cine face anunţul: “Nu vine la Rapid” 3 Universitatea Craiova l-a demis! Antrenorul a plecat după meciul din Conference League 4 Gigi Becali a pus ochii pe un jucător important al lui Dinamo înaintea derby-ului: “Are loc la noi” 5 „Asta ne e valoarea”. Louis Munteanu, discurs furibund după ce CFR Cluj s-a încurcat în Cupă. Anunț despre plecare 6 Gigi Becali vrea să-l dea afară, însă jucătorul refuză să plece de la FCSB. Suma care ar trebui să-i fie plătită
Citește și