La un pas de DEZASTRU! Naţionala României, aproape de a retrograda în Liga C din Nations League. Scenariul prin care evităm o nouă RUŞINE

Iulian Focșăneanu Publicat: 24 septembrie 2022, 0:41

Comentarii
La un pas de DEZASTRU! Naţionala României, aproape de a retrograda în Liga C din Nations League. Scenariul prin care evităm o nouă RUŞINE

Edi Iordănescu, în timpul unei conferinţă de presă / Profimediaimages

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Naţionala României este aproape de a retrograda în Liga C din UEFA Nations League. Jucătorii antrenaţi de Edi Iordănescu au smuls doar o remiză în meciul cu Finlanda, care a fost pe Antena 1 şi AntenaPLAY. Sunt la un pas să ajungă în a treia urnă valorică!

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

De meciul de la Helskinki depindea soarta tricolorilor. Tricolorii şi-au jucat viitorul şi au călcat strâmb. Riscă să încheie pe ultimul loc din grupă, după meciurile din ultima etapă.

Naţionala României a retrogradat în Liga C din Nations League

Golul lui Florin Tănase, din minutul 52, nu ne-a ajutat. Am sperat până în ultimul minut, dar remiza cu Finlanda, scor 1-1, ne încurcă serios.

România mai are de jucat doar cu Bosnia şi Herţegovina, luni, de la ora 21:45, în format LIVE TEXT pe AS.ro. În condiţiile date, România a rămas ultima în grupă, cu patru puncte. Nu mai poate spera la locul 2, ocupat de Muntenegru (7 puncte), din cauza rezultatelor din meciurile directe (0-2, 0-3)

Naţionala nostră este la mâna Finlandei. În cazul în care nordicii câştigă în Muntenegru, suntem retrogradaţi! Astfel, nu am mai avea şanse să ajungem la barajul pentru Campionatul European, prin intermediul Nations League. Rămânem totuşi în urna a 3-a pentru tragerea la sorţi a preliminariilor Campionatului European.

Reclamă
Reclamă
Cum arată clasamentul în grupa României

România trebuie să o bată în Bosnia, iar Finlanda să obţină cel mult un egal cu Muntenegru, pentru a nu rerograda. Naționala noastră trece prin cel mai negru moment din istorie, iar fanii au cerut demisii după România – Muntenegru 0-3. „Mai bine plecați cu toții!„, au strigat ultrașii.

Jucătorii din reprezentativa României vor ajunge să își încerce forțele cu naționale ca Gibraltar, Luxemburg, Insulele Feroe sau Cipru.

România, două bare în 20 de secunde! Deian Sorescu şi Raţiu au semnat ratări uriaşe împotriva Finlandei

La scorul de 1-0 pentru nordici, jucătorii lui Edi Iordănescu au avut o şansă uriaşă de a deschide scorul. A fost o dublă-ocazie incredibilă.

Reclamă

În minutul 32, Deian Sorescu şi-a încercat norocul cu un şut din afara careului. A trimis în forţă, la colţul scurt, iar mingea a lovit bara. Balonul a rămas în posesia tricolorilor, care au continuat asaltul.

Andrei Raţiu a pus presiune în flancul drept şi a centrat în careu. Mingea l-a depăşit pe portarul gazdelor şi s-a izbit de încheietura barelor. La aceeaşi fază putea înscrie Florin Tănase, dar fostul atacant al lui FCSB nu a găsit spaţiul porţii din marginea careului mic.

Scorul a fost deschis de Teemu Pukki. Atacantul de 32 de ani a avut nevoie de numai 12 minute pentru a marca. A înscris la finalul unei acţiuni prelungite a nordicilor.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine câștigă titlul de golgheter la Cupa Mondială?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
16:53

“Telenovelă” pentru transferul dorit de Gigi Becali la FCSB: “Nu a renunţat. Încă are şanse!”

16:40

Un nou jucător la CFR Cluj! Anunţul echipei patronate de Neluţu Varga

16:30

UPDATETransfer BLOG | Cele mai importante mutări ale verii în Europa. Real Madrid dă lovitură după lovitură

15:57

Elvir Koljic, OUT de la Rapid! Anunţul oficial

15:41

Miro Klose şi-ar dori ca Lionel Messi să-i doboare recordul istoric de la Mondiale

15:18

Naţionala care şi-a demis selecţionerul după primul meci de la Campionatul Mondial. Surpriză uriaşă

1 O recunoşti? Prezenţă scandaloasă la inaugurarea bisericii de 10 milioane de euro a lui Gigi Becali 2 Revenire la FCSB. Se întoarce după trei luni! Gigi Becali a bătut palma cu el 3 VideoN-a durat mult! Noua regulă din fotbal a fost „ocolită”: tactica genială cu care a păcălit arbitrul 4 Universitatea Cluj a dat o nouă lovitură pe piața transferurilor! Jucătorul a fost prezentat oficial 5 Cum a reușit Gigi Becali să-l fure din curtea Rapidului. A semnat cu FCSB. “Am respect pentru Pancu!” 6 Record absolut în Australia – Turcia! Nestory Irankunda a intrat direct în istorie
Citește și