Luka Modric, după finala Nations League pierdută cu Spania: “Mi-am decis viitorul”

Dan Roșu Publicat: 19 iunie 2023, 9:36

Comentarii
Luka Modric, după finala Nations League pierdută cu Spania: Mi-am decis viitorul

Luka Modric şi trofeul Nations League / Profimedia Images

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Luka Modric a vorbit la zona mixtă după finala Nations League pe care Croaţia a pierdut-o în faţa Spaniei, 4-5 după penalty-uri. Mijlocaşul lui Real Madrid a petrecut deja 17 ani la echipa naţională.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Chiar dacă nu a vrut să spună de decizie a luat, căpitanul lui Zlatko Dalic a lăsat să se înţeleagă că acesta a fost ultimul meci oficial în tricoul echipei cu care a jucat şi finala Campionatului Mondial din 2018, 2-4 cu Franţa.

Luka Modric, după finala Nations League pierdută cu Spania

“Mi-am decis viitorul. Decizia e luată, dar nu vreau să spun nimic azi”, a spus Luka Modric (37 de ani), câştigătorul Balonului de Aur din 2018, citat de marca.com.

Numit de toată lumea “creierul” naţionalei Croaţiei, Modric rămâne însă fără un trofeu alături de echipa ţării sale. Asta chiar dacă trupa lui Dalic a atins o finală şi o semifinală de Campionat Mondial, dar şi finala Nations League, pierdută cu Spania, în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY.

Luka Modric a rămas fără trofeu cu naţionala Croaţiei

Luka Modric nu se lipeşte la trofee cu naţionala Croaţiei. Starul de la Real Madrid a pierdut a doua finala cu naţionala în ultimii 5 ani.

Reclamă
Reclamă

A doua finală majoră pierdută în ultimii 5 ani cu naţionala Croaţiei. În 2018, Luka Modric ajungea cu Croaţia până în finala Cupei Mondiale. Acolo, Croaţia a fost învinsă de Franţa cu 4-2. Totuşi, în acel an, Luka Modric a câştigat Balonul de Aur.

Modric are un palmares impresionant la nivel de club. Printre trofeele câştigate se află numai puţin de 5 Ligi ale Campionilor, 5 Campionate Mondiale ale cluburilor, 3 titluri în Spania, 2 Cupe în Spania, 4 Supercupe ale Europei şi 2 Supercupe ale Spaniei, toate în tricolul celor de la Real Madrid.

De asemenea, Luka Modric a mai câştigat de 3 ori titlul în Croaţia şi de doua ori Cupa, toate cu Dinamo Zagreb.

Reclamă

Echipa naţională a Spaniei a învins duminică, la lovituri de departajare, scor 5-4 (0-0, 0-0), echipa naţională a Croaţiei, în finala Nations League, câştigând trofeul.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine câștigă titlul de golgheter la Cupa Mondială?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:40 16 iun.

Arabia Saudită – Uruguay 0-0 LIVE VIDEO pe Antena 1 și AntenaPLAY. Echipele de start

23:55

Belgia – Egipt 1-1. Remiză după duelul dintre De Bruyne şi Salah

23:53

Gol “fulger”. Romelu Lukaku, decisiv la reușita Belgiei la nici 20 de secunde după ce a intrat pe teren

23:22

Premieră negativă după 6 decenii la Mondial! “Recordul” cu care Oyarzabal a intrat în istorie cu Capul Verde

22:48

Laurenţiu Reghecampf a semnat! Revenire spectaculoasă a antrenorului român

22:40

Programul zilei a 5-a de la Campionatul Mondial. Ce meciuri sunt transmise în direct pe Antena 1 şi live în AntenaPLAY

1 Cum a reușit Gigi Becali să-l fure din curtea Rapidului. A semnat cu FCSB. “Am respect pentru Pancu!” 2 Francezul Eddy Sylvestre Negadi a semnat cu Farul Constanța 3 Olaru nu pleacă singur. Fotbalistul care își pregătește transferul. Gigi Becali și-a dat acceptul 4 Denis Alibec şi-a dat acordul şi semnează. Întâlnire cu conducerea şi antrenorul clubului 5 Zeljko Kopic, “la pachet” cu Florentin Petre. Cei doi vor face echipă: “Am vorbit” 6 Campionatul Mondial 2026 | Rezultate, program şi clasamente de la turneul final din Statele Unite, Canada şi Mexic
Citește și