Închide meniul

Reacția presei din Kosovo, după ce naționala lor a picat cu România și în Liga Națiunilor: „Nu au mai multă calitate ca noi”

Alex Ioniță Publicat: 8 februarie 2024, 20:34

Reacția presei din Kosovo, după ce naționala lor a picat cu România și în Liga Națiunilor: Nu au mai multă calitate ca noi”

România - Kosovo / Profimedia

Reacția presei din Kosovo, după ce naționala lor a picat cu România și în Liga Națiunilor. Jurnaliștii din țara selecționatei adverse au vorbit despre șansele de câștigare ale grupei.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

„Tricolorii” lui Edi Iordănescu au fost repartizați în Grupa a 2-a din Liga C. Acolo, România se va duela cu Kosovo, Cipru și câștigătoarea barajului dintre Lituania și Gibraltar. Jumătate din meciurile „tricolorilor” se vor vedea în direct pe Antena 1 și în AntenaPLAY.

Reacția presei din Kosovo, după ce naționala lor a picat cu România și în Liga Națiunilor

Kosovarii sunt de părere că Grupa a 2-a din Liga C a UEFA Nations League este una accesibilă, având în vedere faptul că selecționatele din aceasta nu au o calitate mai mare decât a selecționatei lor.

Totodată, aceștia au lansat un obiectiv uriaș și i-au îndemnat pe jucătorii echipei naționale să obțină maximum de puncte din această grupă.

„Kosovo a aflat numele adversarilor cu care se va confrunta în Liga Națiunilor, respectiv Liga C.

Reclamă
Reclamă

S-a făcut tragerea la sorți pentru a treia cea mai mare competiție UEFA, în timp ce dardanienii au aflat numele echipelor care îi vor provoca în Grupa C2.

Kosovo se va confrunta cu România, Cipru, Lituania sau Gibraltar. Desigur, pe hârtie este o grupă ușoară, întrucât fiecare dintre echipe nu are mai multă calitate decât noi, așa că dardanienii vor încerca să obțină maximum de puncte”, au notat jurnaliștii de la Telegrafi.

România se întâlnește cu naționala din Kosovo și în Liga Națiunilor

România va avea astfel încă două meciuri de foc cu echipa națională din Kosovo. Până în momentul de față, „tricolorii” s-au duelat doar de 2 ori cu această selecționată, partide din care reprezentativa noastră a ieșit neînvinsă.

Reclamă

Ambele meciuri dintre România și Kosovo au avut loc în cadrul preliminariilor pentru EURO 2024. La meciul tur, jucat la Priștina, „tricolorii” au obținut un punct, după o partidă jucată pe un gazon aproape impracticabil. De asemenea, la acest meci, fanii echipei naționale au fost evacuați de pe stadion și au intrat într-un conflict cu forțele de ordine kosovare.

Partida retur s-a jucat la București și s-a văzut în direct pe Antena 1 și în AntenaPLAY. Meciul respectiv a fost câștigat de „tricolori” cu scorul de 2-0. Totuși, nici această partidă nu a fost lipsită de incidente. Duelul a fost întrerupt pentru o lungă perioadă de timp din cauza faptului că suporterii echipei naționale au afișat mesajul: „Kosovo e Serbia”.

România a obținut primul loc din Grupa I a preliminariilor pentru EURO 2024 și și-a asigurat astfel prezența la turneul final din Germania. De cealaltă parte, kosovarii au ratat calificarea după ce au terminat pe poziția a 5-a în grupă.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va lua Cristi Chivu titlul cu Inter în sezonul 2025-2026?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
23:52 6 iun.

Austria – România LIVE VIDEO (21:45, Antena 1 şi AntenaPLAY). Toate detaliile dinaintea meciului de la Viena

23:43 6 iun.

Norvegia – Italia 3-0! Belgia – Macedonia de Nord 1-1. Rezultatele serii din preliminariile pentru World Cup

23:28 6 iun.

Simona Halep l-a felicitat pe Cristi Chivu! Ce a postat românca după ce antrenorul s-a înțeles cu Inter

23:20 6 iun.

Jannik Sinner – Carlos Alcaraz e finala Roland Garros 2025! Italianul a trecut de Djokovic în semifinale

22:39 6 iun.

Mihai Stoica, detalii despre Dennis Politic! Când se va oficializa mutarea la FCSB: “Am semnat o hârtie”

21:56 6 iun.

Gian Piero Gasperini, noul antrenor de la AS Roma! Tehnicianul a fost prezentat oficial

1 Louis Munteanu a părăsit cantonamentul României, chiar înaintea meciului cu Austria! Anunţul FRF 2 Florin Niţă, marea lovitură încercată de Dinamo pe piaţa transferurilor 3 OFICIAL | Karlo Muhar a fost prezentat de CFR Cluj. Mijlocaşul croat a revenit în Gruia 4 CFR Cluj dă o nouă lovitură! Un fundaş croat va semna cu formaţia din Gruia 5 Primul jucător pe care Cristi Chivu îl vrea la Inter! Românul vrea să aducă un fost elev de la Parma 6 Farul a transferat un fost atacant de la Rapid. Jucătorul a fost prezentat oficial
Citește și