NEWS ALERT

PSG e noua campioană a Franței! Lionel Messi, Neymar și Kylian Mbappe au câștigat primul trofeu împreună. Seară magică la Paris

Alexandru Ivan Publicat: 24 aprilie 2022, 0:07

PSG, campioana Franței

DPA Images / Julien Poupart via Hepta

PSG a încheiat la egalitate meciul cu Lens, 1-1, în etapa a 34-a din Ligue 1 și a devenit matematic noua campioană a Franței.

PSG era la 15 puncte în fața lui Marseille, ocupanta locului secund, înaintea partidei cu Lens. Parizienii aveau nevoie de o remiză ca să devină matematic campioni.

PSG, noua campioană a Franței

Messi, Neymar și Mbappe s-au chinuit în fața echipei clasate pe locul 7, dar au obținut punctul de care aveau nevoie pentru a declanșa fiesta.

PSG a controlat partida de pe Parc des Princes, dar ocaziile nu au fost fructificate. Misiunea trupei lui Mauricio Pochettino părea să se fi simplificat în minutul 57, când Lens a rămas în inferioritate numerică. Kevin Danso a văzut al doilea cartonaș galben și a părăsit terenul.

Lionel Messi a deschis scorul în cele din urmă în minutul 68, cu o execuție fabuloasă din afara careului. A fost cel de-al 4-lea gol marcat de starul argentinian în actualul sezon din Franța.

VEZI VIDEO CU GOLUL AICI

Oaspeții n-au renunțat la luptă și au restabilit egalitatea în minutul 88, prin Corentin Jean.

S-a încheiat 1-1, iar PSG s-a încoronat pentru a 8-a oară campioană a Franței în ultimul deceniu.

PSG, 8 titluri în ultimii 10 ani

PSG și-a redobândit coroana de campioană în Franța după ce anul trecut a pierdut trofeul împotriva celor de la Lille. Parizenii au 8 titluri în ultimul deceniu.

Seria incredibilă a început în sezonul 2012-2013. Acesta a fost primul titlu după ce PSG a fost preluată de grupul de investiții din Qatar, condus de Nasser Al-Khelaifi.

PSG a dezamăgit în UEFA Champions League

Titlul cucerit de jucătorii lui Pochettino nu îi îndulcește însă pe suporterii parizieni. PSG, cu investiți masive vara trecută, inclusiv cu Lionel Messi în echipă, a fost eliminată din UEFA Champions League încă din faza optimilor, de Real Madrid.

Parisul a fost eliminat din optimi și în Cupa Franței, iar Supercupa a pierdut-o în fața lui Lille.

Suporterii s-au enervat și pe evoluțiile sub așteptări ale lui Lionel Messi și Neymar.

• PSG, noua campioană a Franței
  • Primul trofeu al sezonului pentru Messi, Neymar și Mbappe

23:57
PAOK – Club Brugge 0-2. Răzvan Lucescu a ratat calificarea în semifinalele Conference League! Dueluri „de foc” în semifinale
18
23:50
„Steaua fără nume!” Marcel Răducanu, verdict despre sezonul de vis făcut de FCSB! Mesaj direct pentru echipa lui Gigi Becali
18
23:45
„Nu vreau să creez tensiune!” Vlad Chiricheş, mesaj ferm pentru Edi Iordănescu: „Regret că am spus asta! M-am hazardat!”
18
23:38
„Să dea mai mult, la cât sunt plătiți!” Ioan Ovidiu Sabău și-a atacat jucătorii după Oțelul – U Cluj 2-1!
18
23:14
Scene uluitoare cu Emiliano Martinez în Lille – Aston Villa. La un pas să fie eliminat! A dansat ca în finala Cupei Mondiale
18
23:12
„Ne lipsește partea financiară! Avem cel mai mic buget!” Dorinel Munteanu, strigăt de ajutor după calificarea în finala Cupei
18
22:47
Dan Nistor s-a prăbuşit emoţional după înfrângerea cu Oţelul: „Frustrant şi dureros! Mulţi nu vom dormi la noapte!”
18
22:41
„E dureros!” Alex Chipciu și-a turnat cenușă în cap după ce și-a dat autogol în Oțelul – U Cluj! A vorbit și despre noul obiectiv
18
21:55
„Mulți patroni încearcă să îl imite” Ovidiu Burcă, laude la scenă deschisă pentru Gigi Becali! A spus și de ce are succes FCSB
18
21:43
Oţelul – Corvinul este finala Cupei României! Gălăţenii s-au calificat după un autogol marcat de Chipciu în minutul 90