Închide meniul

Mircea Lucescu, prima reacţie după ce a devenit campion în Ucraina cu Dinamo Kiev. "Nu a fost uşor să suport tot ce s-a întâmplat în aceste luni!"

Iulian Focșăneanu Publicat: 25 aprilie 2021, 18:56

Comentarii
Mircea Lucescu, prima reacţie după ce a devenit campion în Ucraina cu Dinamo Kiev. "Nu a fost uşor să suport tot ce s-a întâmplat în aceste luni!"

Mircea Lucescu a devenit, din nou, campion al Ucrainei

La primul sezon pe banca lui Dinamo Kiev, "Il Luce" a reuşit o performanţă uriaşă. După opt titluri câştigate cu Şahtior, a ridicat trofeul şi de la cârma marii rivale.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Mircea Lucescu a câştigat titlul cu Dinamo Kiev

Contestat în termeni duri de fani, Mircea Lucescu a recunoscut că a trăit momente extrem de dificile. Acum se poate bucura cu adevărat!

"Nu este nimic de spus după astfel de partide. A fost ultimul nostru meci de acasă, din acest sezon, aşa că a fost unul special. Mai avem de jucat şi finala Cupei Ucrainei, care este foarte importantă pentru noi.

Prioritatea din acest sezon era să creem o echipă competitivă. Am reuşit asta. Le sunt recunoscător jucătorilor, îi felicit pentru câştigarea campionatului. Nu a fost uşor să suport tot ce s-a întâmplat în aceste luni! A fost mare presiune pe mine, dar fără asta e imposibil să obţii ceea ce am obţinut! Este una dintre cele mai importante componente ale succesului", a declarat Mircea Lucescu, potrivit sport.ua.

Al doilea cel mai titrat antrenor din fotbalul european a anunţat care a fost principala schimbare pe care a făcut-o la Kiev, în acest sezon.

Reclamă
Reclamă

"Dacă sunt întrebat care este diferenţa între actuala echipă şi cea pe care am acceptat-o pe 1 august, voi spune că este aceea că băieţii au ajuns să aibă mentalitatea de învingători. Sunt campioni şi jucătorii care au fost înainte la Dinamo. Munca zilnică este mai importantă decât talentul. Fotbaliştii au trăit în fiecare zi cu gândul că vor deveni campioni", a mai spus antrenorul lui Dinamo Kiev.

Jucătorii i-au făcut "baie" cu şampanie lui Mircea Lucescu

Il Luce" i-a ajutat pe alb-albaştri să oprească hegemonia lui Şahtior Doneţk şi să câştige titlul. Imediat după fluierul final, s-a declanşat sărbătoarea pe stadionul din capitala Ucrainei. Jucătorii s-au grăbit să îl felicite pe antrenorul român. Unul dintre ei i-a făcut baie cu şampanie.

Reclamă

Mircea Lucescu a primit un cadou şi de la oficialii clubului. Aceştia i-au oferit un tricou personalizat, cu numărul 16. Atâtea titluri are Dinamo Kiev în campionatul Ucrainei.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cum se va termina derby-ul etapei a 13-a din Liga 1, Dinamo - Rapid?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
11:00
Adrian Șut a spus ce s-a întâmplat la pauza meciului cu Metaloglobus: „Nu știm ce trebuie să facem. Ne-am bătut joc”
10:34
VIDEOLionel Messi, hat-trick de vis la Inter Miami. Starul argentinian a câștigat Gheata de Aur în MLS
10:03
Dinamo – Rapid LIVE TEXT (20:30). Derby „de foc” pe Arena Națională. Echipele probabile
9:47
Gigi Becali a anunțat obiectivul incredibil de la FCSB, după înfrângerea rușinoasă cu Metaloglobus: „Fac și eu ca Rotaru”
9:21
Borna istorică atinsă de Cristi Chivu cu Inter, după victoria cu AS Roma. Ce s-a întâmplat pentru prima dată în Serie A
9:10
Jannik Sinner, campion la Six Kings Slam. Premiu de șase milioane de dolari și o rachetă de aur
1 „Îi vom da”. Gigi Becali, revoluție totală la FCSB. Jucătorii la care e gata să renunțe, după eșecul cu Metaloglobus 2 VIDEORomânia, în finala Campionatului European la masculin şi la feminin! Victorie istorică pentru tricolori 3 Neluţu Varga pregăteşte “bomba” la CFR Cluj. Îl vrea pe Marius Şumudică antrenor, după revenirea lui Marian Copilu 4 Decizia radicală a lui Gigi Becali după ce FCSB a suferit umilinţa campionatului, fiind învinsă de Metaloglobus 5 Anunţul lui Gigi Becali despre plecarea lui Charalambous şi Pintilii 6 VIDEOMax Verstappen pleacă din pole-position în MP al Statelor Unite! Cursa e duminică, de la 22:00 (Antena 3 CNN, AntenaPLAY)
Citește și