Închide meniul

Mircea Lucescu, prima reacție după ce Dinamo Kiev a picat cu Barcelona și Bayern în grupa E din Champions League. “Sper să facem față”

Alexandru Ivan Publicat: 26 august 2021, 23:19

Comentarii
Mircea Lucescu, prima reacție după ce Dinamo Kiev a picat cu Barcelona și Bayern în grupa E din Champions League. Sper să facem față

Profimedia

Lucescu a recunoscut că Dinamo Kiev va avea o misiune mai mult decât complicată, dar e încrezător că poate obține rezultate decente. Totodată, “Il Luce” a lăudat performanța celor de la Sheriff Tiraspol, care a devenit prima echipă din istoria Republicii Moldova care va juca în grupele Champions League.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Mircea Lucescu, prima reacție după tragerea la sorți pentru grupele Champions League

E o tragere la sorți complicată. Bayern, Barcelona și Benfica, nu e simplu. S-au strâns cele mai bune echipe ale continentului, acum a scăpat doar Sheriff, condusă de un ucrainean, un foarte bun antrenor. E o performanță uluitoare. E adevărat, nu joacă niciun moldovean, dar au construit ceva pentru Champions League.

Ne propunem să jucăm, dar problema mea este alta, că patru jucători titulari sunt accidentați. Nu e deloc simplu. Avem niște probleme, dar eu sper să facem meciuri bune.

M-aș bucura foarte tare dacă am reuși un joc cum l-am făcut pe cel de la Barcelona, de anul trecut. Sper să facem față, fotbalul e fotbal, rezultatele pot apărea, important e să crezi”, a declarat Mircea Lucescu, potrivit digisport.ro.

În grupa E, au picat Bayern, Barcelona, Benfica și Dinamo Kiev. La concuerență cu grupa lui City și PSG, această grupă oferă și ea dueluri de foc, iar românul Mircea Lucescu va fi și el protagonist.

Reclamă
Reclamă

Derby-ul Bayern – Barcelona va fi capul de afiș. Cele două echipe s-au întâlnit ultima dată în sferturile Champions League 2020, când a fost înregistrat acel antologic 8-2.

Componența grupelor Champions League 2021-2022

Grupa A: Manchester City, PSG, Leipzig, Brugge
Grupa B: Atletico Madrid, Liverpool, Porto, AC Milan
Grupa C: Sporting Lisabona, Borussia Dortmund, Ajax, Beșiktaș

Grupa D: Inter, Real Madrid, Șahtior Donețk, Sheriff
Grupa E: Bayern, Barcelona, Benfica, Dinamo Kiev

Reclamă

Grupa F: Villarreal, Manchester United, Atalanta, Young Boys

Grupa G: Lille, Sevilla, Salzburg, Wolfsburg

Grupa H: Chelsea, Juventus, Zenit, Malmo

Programul meciurilor din grupe

  • Etapa 1: 14-15 septembrie
  • Etapa 2: 28-29 septembrie
  • Etapa 3: 19-20 octombrie
  • Etapa 4: 2-3 noiembrie
  • Etapa 5: 23-24 noiembrie
  • Etapa 6: 7-8 decembrie

Finala Champions League va avea loc pe 28 mai, la Sankt Petersburg

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va câştiga Max Verstappen titlul de campion mondial în 2025?
Loading ... Loading ...
Citește și:
21:37
Lovitură pentru Universitatea Craiova! Titularul care va fi suspendat după galbenul din meciul Mainz
21:28
Lovitură pentru Dan Şucu! Vestea pe care a primit-o patronul clubului Genoa înainte de mercato
21:23
Assad Al-Hamlawi a spart gheaţa în Universitatea Craiova – Mainz! De când nu a mai marcat atacantul oltenilor
21:21
LIVE TEXTUniversitatea Craiova – Mainz 1-0. Al Hamlawi a marcat din penalty! Nemţii, gol anulat în prelungiri
20:53
Steaua Roșie Belgrad – FCSB LIVE TEXT (22:00). Echipele de start
20:39
România – Croaţia 33-24. Victorie categorică pentru tricolore, la primul meci de la CM de handbal feminin 2025
1 Marea companie din România a fost cumpărată de Mircea Lucescu. Selecţionerul României are o avere fabuloasă 2 FotoCe se mai ştie de Gina Gogean. Marea gimnastă a României a trăit un moment greu anul trecut 3 Nota primită de Dennis Man după ce PSV a umilit-o pe Liverpool pe Anfield 4 FotoAfacerea cu care Ion Țiriac a devenit cel mai bogat român: “Oameni săraci n-am văzut”! Ce avere uriaşă are  5 EXCLUSIVJaqueline Cristian pregăteşte o colaborare spectaculoasă: “Va ajunge în Top 20 în 2026” 6 Marca Pele a fost cumpărată de familia Neymar! Suma uriaşă plătită şi anunţul tatălui starului brazilian
Citește și