EXCLUSIV AS.ro LIVE

Motivul pentru care Tibi Bălan nu s-a impus la FCSB: ”Eu nu eram cu pianul, eram cu clapele!” Pe ce post l-a pus Reghecampf să evolueze

Silviu Corneanu Publicat: 4 iulie 2021, 9:53

Comentarii
Motivul pentru care Tibi Bălan nu s-a impus la FCSB: ”Eu nu eram cu pianul, eram cu clapele!” Pe ce post l-a pus Reghecampf să evolueze

AS.ro

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Bălan nu s-a impus la FCSB, fiind chinuit de câteva accidentări, în primul sezon. În cel de-al doilea, Bălan se plânge de faptul că nu a fost folosit pe postul său. Mijlocaș ofensiv, de profil, fostul jucător a fost băgat la închidere de Laurențiu Reghecampf.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Bălan nu s-a impus la FCSB

Tibi Bălan a dezvăluit cum a ajuns la Steaua. Mijlocașul susține că nu s-a putut adapta la închidere, el având un cu totul alt profil.

A sunat telefonul: hai la Steaua. Eu nu eram pregătit. Steaua era în cap. Am venit, echipa a terminat pe locul doi. Am jucat mai puțin, am avut și câteva accidentări ușoare. Cu domnul Reghecampf, am început titular campionatul, dar pe alt post.

Mijlocaș defensiv, nu aveam nicio treabă. Eu eram ori vârf, ori al doilea vârf, ori mijlocaș dreapta, ori pe partea stângă, erau patru posturi ofensive. M-au transformat din ofensiv în defensiv. Trebuia să te transformi, să muncești, să cari pianul, eu eram mai mult cu clapele.

Ei l-au luat și pe Pintilii atunci, care ăla era postul lui. În cantonament eu am fost preferat ca titular, am câștigat primul meci, după care mi s-a zis că trebuie să joace cutare”, a povestit Tibi Bălan la AS.ro LIVE.

Reclamă
Reclamă

Pregătirea cu Neubert, un coșmar pentru jucători

Toți jucătorii care evoluau în perioada 2012 – 2014 pentru FCSB își amintesc de durerile pe care le provoca Neubert. Unul dintre cei care a simțit pe pielea lui ce înseamnă pregătirea neamțului a fost Tibi Bălan.

A fost o perioadă foarte grea pentru mine, cu Tommy. M-am dus la primul antrenament, dimineața, era cu benzile, cu TRX. Am făcut cu benzile și după niște alergări. Zic: ce e, mă, cu benzile astea? N-am simțit nimic.

M-am dus acasă și am dormit o oră. Zici că m-a bătut cineva și mai urma un antrenament după amiază, alte exerciții. Nu am trăit în viața mea așa ceva, câte dureri am simțit. Am fost terminat. N-am crezut în viața mea că o să mă doară picioarele în halul ăsta. Era foarte, foarte greu”, și-a amintit Bălan.

Reclamă

  • AS.ro LIVE, emisiunea moderată de Cătălin Oprişan, este LIVE de luni până vineri, de la ora 10:30, pe pagina www.as.ro/live, dar și pe Facebook/AntenaSport și Youtube/Antenasport. Edițiile integrale pot fi urmărite pe antenaplay.ro.
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga Cupa României?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:20 12 mai

„Trebuie să salvăm sezonul”. Florin Tănase, cu gândul la barajul de Conference League, după FCSB – Unirea Slobozia 0-0

0:08 12 mai

Andrei Raţiu, unul din cei mai buni jucători în Rayo Vallecano – Girona 1-1! Ce notă a primit

0:06 12 mai

Neymar, convocat de Carlo Ancelotti în lotul lărgit al Braziliei pentru Campionatul Mondial

0:00 12 mai

Decizia luată de Gigi Becali la FCSB pentru barajul de Conference League, după remiza cu Unirea Slobozia

23:57

VIDEOBenfica – Braga 2-2 și Rio Ave – Sporting 1-4. Jose Mourinho, în pericol să rateze Champions League!

23:48

“Noi vom merge la baraj” Nu au primit licenţa, dar preşedintele e convins că vor avea câştig de cauză la TAS!

1 Chivu, fără milă după titlul câștigat cu Inter! Jucătorul pe care „românul nu vrea să-l mai vadă” 2 Siyabonga Ngezana, mutarea carierei. Gigi Becali încasează banii 3 Marius Şumudică o dă de gol pe Dinamo! Transferurile pregătite de “câini”: “Peste nivelul celor de acum” 4 Surpriză uriaşă la FCSB! Cine poate sta pe bancă la barajul din Conference League 5 „Nebunie” curată: au luat titlul cu un gol în minutul 90+16 chiar în fața marii rivale! 6 Vinicius i-a lăsat “mască” pe spanioli! Gestul său după ce Barcelona a cucerit titlul: “Fără cuvinte”
Citește și