Închide meniul

OFICIAL | Luis Suarez a revenit la Nacional Montevideo, formaţie unde a debutat în fotbalul profesionist

Viviana Moraru Publicat: 27 iulie 2022, 21:10

OFICIAL | Luis Suarez a revenit la Nacional Montevideo, formaţie unde a debutat în fotbalul profesionist

Luis Suarez/Profimedia

Luis Suarez a fost prezentat la noua sa echipă, Nacional Montevideo. Urugayanul a semnat cu formaţia la care a debutat în fotbalul profesionist, în urmă cu 19 ani.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Luis Suarez a rămas liber de contract, după despărţirea de Atletico Madrid, pentru care a evoluat timp de două sezoane, fiind cumpărat de la Barcelona.

Luis Suarez a revenit la Nacional Montevideo

Luis Suarez urmează să fie prezentat la noua sa echipă, Nacional Montevideo, după cum anunţă chiar oficialii formaţiei, pe conturile oficiale. Atacantul va semna un contract valabil pe 5 luni. Acesta va evolua alături de naţionala sa la Campionatul Mondial din Qatar, de la sfârşitul anului.

Atacantul în vârtsă de 35 de ani revine la Nacional, după 18 ani. Acesta a fost format la academia formaţiei din capitala Uruguayului, iar pentru echipa mare a jucat un singur sezon. În 2006 se trasnfera în Europa, la Groningen. Ulterior, a evoluat pentru Ajax, Liverpool, Barcelona şi Atletico Madrid.

Reclamă
Reclamă

Timp de 10 zile, fanii celor de la Nacional au lansat o petiţie în mediul online prin care au cerut conducerii clubului să îl readucă pe Luis Suarez. Eforturile fanilor au dat roade, şi atacantul a revenit în campionatul ţării sale natale.

”Am ajuns la un acord să merg la Nacional, mi-a fost imposibil să refuz această oportunitate. Sper ca ultimele detalii să se rezolve cât de repede ca mutarea să devină oficială”, a declarat Luis Suarez, într-un videoclip postat recent pe conturile sale oficiale.

Xavi, anunţ clar despre revenirea lui Lionel Messi la Barcelona

Xavi a recunoscut că revenirea lui Lionel Messi la Barcelona este „imposibilă” în prezent, dar nu a exclus o viitoare colaborare cu fostul său coechipier de la echipa catalană, informează DPA.

Reclamă

„Are contract şi este imposibil acum”, a spus antrenorul spaniol înaintea amicalului dintre Barca şi Juventus, programat marţi la Dallas (SUA). „Messi este cel mai bun fotbalist din lume şi din istorie.

Preşedintele Laporta a spus deja că povestea lui Messi cu Barca nu s-a terminat, dar acum nu este momentul să vorbim despre asta”, a adăugat Xavi.

Messi (35 ani) s-a despărţit în vara trecută de Barcelona, club la care a sosit la vârsta de 13 ani şi alături de care a cucerit 35 de trofee pe parcursul carierei sale. El a fost nevoit să plece de pe Camp Nou din cauza problemelor financiare ale clubului „blaugrana”, care nu a mai putut onora contractul jucătorului argentinian la momentul respectiv.

Argentinianul a semnat ulterior un acord pe doi ani cu Paris Saint-Germain, valabil până în 2023, însă prestaţiile sale în tricoul parizienilor nu s-au ridicat la nivelul evoluţiilor strălucitoare sub culorile Barcelonei, reuşind doar şase goluri în sezonul său de debut în campionatul Franţei.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Este Istvan Kovacs cel mai bun arbitru român din istorie?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
11:14

Cum arată cotele la câştigarea Balonului de Aur după ce PSG a triumfat în Liga Campionilor

10:51

Cursa Marelui Premiu de Formula 1 al Spaniei e de la 16:00 pe Antena 1 şi în AntenaPLAY. Piastri e în pole

10:41

EXCLUSIVCum l-a convins Gigi Becali pe Denis Alibec să vină la FCSB. Dezvăluirea făcută de atacant

9:59

Nota umilitoare primită de starul Lautaro Martinez după finala Ligii Campionilor! Cine a primit nota 10

9:39

Ciprian Marica a fost cucerit de decizia luată de Istvan Kovacs la finalul meciului PSG – Inter 5-0

9:21

Novak Djokovic şi-a dat seama că Inter era umilită de PSG. A auzit reacţia fanilor în timp ce juca la Roland Garros

1 VIDEOOscar Piastri a câştigat calificările Marelui Premiu al Spaniei! Podiumul, completat de Norris şi Verstappen 2 FotoLuis Enrique, omagiu emoţionant pentru fiica lui decedată după ce a câştigat Liga Campionilor cu PSG! 3 Costel Gâlcă s-a înţeles cu Dan Şucu şi urmează să o preia pe Rapid. Îl va înlocui pe Marius Şumudică în Giuleşti 4 Mesajul FRF pentru Istvan Kovacs! Au reacţionat imediat după finala PSG-Inter+Gestul arbitrului din finalul meciului 5 EXCLUSIVDenis Alibec a spus cum l-a convins Gică Hagi să semneze cu FCSB. Ce înţelegere a făcut cu Gigi Becali: “Am căzut de acord” 6 FotoPSG – Inter 5-0, în finala Champions League! Parizienii i-au umilit pe italieni, cu Istvan Kovacs la centru
Citește și