Închide meniul

Alt record stelar doborât de Erling Haaland, după ce a marcat în Manchester City – Southampton 4-0: “E ridicol”

Viviana Moraru Publicat: 9 octombrie 2022, 11:21

Comentarii
Alt record stelar doborât de Erling Haaland, după ce a marcat în Manchester City – Southampton 4-0: E ridicol

Erling Haaland, într-un meci pentru Manchester City/ Profimedia

Erling Haaland a doborât un alt record stelar, după ce a marcat în Manchester City – Southampton 4-0. Atacantul norvegian a devenit jucătorul care a avut nevoie de cele mai puţine meciuri pentru a marca 15 goluri în Premier League.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Manchester City a obţinut o victorie categorică în faţa celor de la Southampton. “Cetăţenii” s-au impus cu 4-0, ultimul gol fiind reuşit de Erling Haaland, în minutul 65.

Alt record stelar doborât de Erling Haaland, după ce a marcat în Manchester City – Southampton

Erling Haaland a avut nevoie de doar nouă etape pentru a marca 15 goluri în Premier League, devenind astfel jucătorul care a atins cel mai repede această bornă, din istoria campionatului englez.

Precedentul record fusese stabilit de Andrew Cole, fostul atacant al lui Manchester United. Englezul a avut nevoie de 15 partide, pentru a înscrie tot atâtea goluri.

Pat Nevin, fost internaţional scoţian, a comentat recordurile stabilite de Erling Haaland, în primul sezon al său pentru Manchester City: “Este destul de ridicol. Nimeni nu poate numi pe cineva care să se apropie măcar de el. Fizicul lui, ritmul lui ridicol, “ochiul” lui pentru goluri, este extraordinar!”, a declarat fostul jucător al lui Chelsea, Pat Nevin, conform bbc.com.

Reclamă
Reclamă

Totodată, Erling Haaland a devenit doar al doilea jucător din istoria lui Manchester City, care marchează în şapte partide consective. Primul a fost Kun Aguero, în sezonul 2019.

Un alt detaliu interesant este reprezentat de faptul că Erling Haaland, cu cele 15 goluri marcate deja în Premier League, a egalat numărul de reuşite ale golgheterului din sezonul trecut, Kevin de Bruyne.

Pep Guardiola, reacţie savuroasă după Manchester City – Southampton 4-0

Pep Guardiola a avut o reacţie savuroasă după ce Erling Haaland a marcat doar un gol în Manchester City – Southampton 4-0. Antrenorul „cetăţenilor” a stârnit hohote de râs la conferinţa de presă.

Reclamă

„Sunt supărat că nu a marcat trei goluri! De asta e o petiţie să îl dea afară din Premier League!”, s-a amuzat Pep Guardiola, citat de Daily Post, după care a continuat: „Sunt aşteptări mari de la el! Lumea vrea să marcheze câte trei sau patru goluri în fiecare meci. A jucat foarte bine azi!”.

Petiția pentru interzicerea lui Erling Haaland în Premier League a adunat peste două milioane de semnături

Petiția pentru interzicerea lui Erling Haaland în Premier League a adunat peste două milioane de semnături. Demersul incredibil al fanilor din Anglia a făcut rapid înconjurul presei internaționale, iar Guvernul Marii Britanii s-a văzut nevoit să ia o decizie finală.

Suporterii rivalilor lui Manchester City s-au săturat ca Erling Haaland să marcheze pe bandă rulantă în poarta echipelor lor favorite și au luat atitudine. Peste două milioane de oameni au semnat petiția inedită, chiar dacă n-aveau vreo așteptare ca autoritățile britanice să-i ia dreptul la muncă super-atacantului norvegian.

Guvernul din Marea Britanie a fost nevoit să își prezinte punctul de vedere în cazul respectiv, ținând cont că orice petiție care strânge mai mult de 100.000 de semnături trebuie dezbătută într-o ședință.

„Autoritățile britanice au stopat petiţia: cererea a fost respinsă pentru a acorda prioritate propunerilor care denotă cu adevărat importanță și pot avea un anumit impact asupra vieții cetățenilor britanici”, anunţă sport.es.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va reuşi FCSB, până la urmă, să prindă primăvara europeană?
Loading ... Loading ...
Citește și:
15:30
Meme Stoica a anunţat ce se întâmplă cu transferul lui Tănase în China
15:21
Emanuel Gyenes, locul 17 la moto, în prologul Raliului Dakar. Cum s-au clasat echipajele Dacia la auto
15:07
Louis Munteanu a ajuns în SUA! Cele mai noi detalii despre transferul atacantului român
14:54
Trei plecări de la CFR Cluj. Decizia lui Neluțu Varga
14:34
Iga Swiatek a răbufnit atunci când a fost întrebată de “Bătălia sexelor”, meciul dintre Sabalenka şi Kyrgios!
14:26
Anunţul făcut de Universitatea Cluj despre transferul lui Andrei Coubiș
1 Anunț șoc făcut de nepotul lui Ion Țiriac după tragedia din Crans-Montana: “Odihnește-te în pace, frate!” 2 Primul transfer din 2026 pentru Dinamo! “Câinii” l-au convins să semneze pe un cunoscut jucător român din Liga 1 3 Atacant de două milioane de euro pentru Costel Gâlcă! Are 15 goluri în 19 meciuri jucate 4 EXCLUSIVDupă ce a rezolvat transferul lui Ţicu, Dinamo se luptă cu o rivală pentru un alt jucător din Liga 1! 5 UPDATEE gata transferul! Cunoscutul jucător român din Liga 1 a semnat cu Dinamo! 6 Ilie Dumitrescu revine în fotbal: “Intru într-un proiect de genul ăsta!” Ce rol va avea
Citește și