Închide meniul

Autocarul lui Manchester City a fost vandalizat de fanii lui Liverpool, după derby-ul de pe Anfield

Alexandru Ivan Publicat: 19 octombrie 2022, 18:50

Comentarii
Autocarul lui Manchester City a fost vandalizat de fanii lui Liverpool, după derby-ul de pe Anfield

Autocarul lui Manchester City, în drum spre Anfield Road / Profimedia

Autocarul lui Manchester City a fost vandalizat la derby-ul cu Liverpool, pierdut cu 0-1 de echipa lui Pep Guardiola, în etapa a 11-a din Premier League.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Poliţia engleză a demarat cercetări pentru depistarea persoanelor care au atacat autocarul lui Manchester City după meciul cu Liverpool, câştigat de “cormorani” cu 1-0, în etapa trecută din Premier League.

Autocarul lui Manchester City a fost vandalizat la derby-ul cu Liverpool

Oficialii lui City au reclamat că mai multe obiecte aruncate de persoane neidentificate momentan au lovit şi au spart parbrizul autocarului.

Poliţia a făcut un apel la toţi cei prezenţi în jurul stadionului la plecarea autocarului lui City şi care au filmat incidentul să predea înregistrările oamenilor legii.

Şi în tribune au existat tensiuni, mai mulţi suporteri ai lui Liverpool aruncând monede spre antrenorul Pep Guardiola.

Reclamă
Reclamă

În schimb, fanii lui City au ironizat, prin anumite cântece, tragedia de pe Hillsborough, când 97 de oameni şi-au pierdut viaţa

Pep Guardiola i-a acuzat pe fanii lui Liverpool că au aruncat cu monede în el

Guardiola a fost surprins, în timpul meciului, gesticulând spre fani. Imaginile au fost surprinzătoare şi au devenit virale.

Fanii au încercat (n.r. să îl lovească cu monede), dar nu s-au atins de mine. Poate data viitoare se vor descurca mai bine„, a declarat Pep Guardiola după meci, potrivit thesun.co.uk.

Reclamă

Suporterii „cormoranilor”, care au aruncat cu obiecte spre antrenorul lui City riscă să nu mai poată intra pe Anfield. Şi Jurgen Klopp a avut o reacţie la acuzaţiile lansate de managerul rivalei Manchester City.

Oh, este oribil! Îmi pare rău şi îmi cer scuze pentru asta. Habar n-aveam că s-a întâmplat un astfel de incident. Nu ar trebui să se întâmple niciodată aşa ceva, niciodată!„, a declarat Klopp după Liverpool – Manchester City 1-0.

Pep Guardiola a „mitraliat” arbitrajul după Liverpool – Manchester City 1-0

Managerul „cetățenilor” a fost extrem de nemulțumit de faptul că golul marcat de Foden, în repriza a doua, a fost anulat de centralul Anthony Taylor, după intervenția VAR.

“(N.r. – Despre golul anulat al lui Foden) Arbitrul a lăsat jocul să continue, am jucat, am jucat. Au mai fost o mie de faulturi ca acela (n.r. – comis de Haaland asupra lui Fabinho), dar acesta a fost fluierat pentru că a fost comis de noi. Au anulat golul pentru că a fost înscris de noi, altfel nu l-ar fi anulat. Am pierdut pentru că am făcut o greșeală, iar aici este Anfield. Spectatorii au încercat (n.r. – să mă lovească cu monede și obiecte), dar nu m-au nimerit. Poate data viitoare vor avea mai mult noroc.

Am făcut tot ce trebuia, am reușit un joc foarte bun și ne-am creat ocazii. Am jucat bine în cea mai mare parte, dar am comis o eroare. Cei de la Liverpool au fost foarte eficienți și au jucat foarte bine. A fost un meci strâns și se putea întâmpla orice. Nu am urmărit mișcarea lui Salah (n.r. – la golul lui Liverpool).

Am fost curajoși, am jucat cum trebuia și nu am ce să le reproșez jucătorilor. Nu am niciun regret pentru jocul nostru. În general, linia de 3 din apărare a fost extraordinară”, a spus Pep Guardiola, citat de BBC Sport.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce pronostic dai pentru România - Canada?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:34 3 sept.
Kurt Zouma a devenit cel mai scump jucător din Liga 1! Cine se află în spatele starului de 10.000.000 de euro
23:33 3 sept.
Reacţia lui Neluţu Varga, după ce a realizat unul dintre cele mai tari transferuri din istoria Ligii 1
23:11 3 sept.
Kurt Zouma, anunţat oficial de CFR Cluj! “Luaţi o pauză de la Insula”! Lovitura verii în fotbalul românesc
23:02 3 sept.
Gigi Becali a auzit câți bani trebuie să ofere pentru transferul lui Louis Munteanu și a răbufnit: “Sunt nebun?”
22:55 3 sept.
Motivul pentru care Gigi Becali exclude transferul unui jucător de la CFR Cluj!
22:42 3 sept.
Motivul pentru care Adrian Rus nu a ajuns la FCSB! Gigi Becali a spus cine s-a opus transferului
1 Lovitură de proporţii pentru Adrian Mititelu. Cât va încasa după transferul lui Blănuţă, făcut în ultima secundă 2 Ianis Hagi, acord total cu noua echipă. Noul coleg a confirmat mutarea: “S-a făcut transferul” 3 Presa din Turcia a reacționat, după ce Ianis Hagi și-a găsit echipă: „Una dintre cele mai impresionante mutări” 4 Întăriri pentru Costel Gâlcă la Rapid. Victor Angelescu a confirmat un nou transfer: “Am discutat cu Dan Şucu” 5 Veste cruntă pentru un fotbalist de la Dinamo! Zeljko Kopic l-a anunțat să-și caute echipă 6 Vladislav Blănuţă, transfer la Dinamo Kiev! Anunţul făcut la miezul nopţii
Citește și