Liverpool şi Manchester City se luptă pentru titlul din Premier League până în ultima etapă. Campioana Angliei încă nu a fost decisă. Starurile lui Jurgen Klopp continuă duelul cu trupa lui Pep Guardiola atât în competiţia internă, cât şi în Champions League.
„Cormoranii” răsuflă uşuraţi după Southampton – Liverpool, scor 1-2, în etapa a 37-a din Premier League. Gazdele de pe St. Mary’s Stadium au produs surpriza în minutul 13, când Redmond l-a învins pe Alisson.
Liverpool şi Manchester City luptă pentru titlul din Premier League până în ultima etapă
Minamino a restabilit egalitatea în minutul 27, cu un şut care l-a surprins pe portarul advers. Golul victoriei lui Liverpool a purtat semnătura lui Joel Matip (67). A trimis o lovitură perfectă de cap, după un corner.
VEZI AICI GOLUL MARCAT DE MATIP!
Gruparea de pe Anfield îşi continuă astfel seria grozavă. Este singura care nu a pierdut niciun meci din Premier League, în 2022. Are 15 victorii şi 3 remize.
0 – Liverpool are the only side yet to lose a Premier League match in 2022, remaining unbeaten in their first 18 matches this year (W15 D3). Unblemished. pic.twitter.com/4uwRivnseG
— OptaJoe (@OptaJoe) May 17, 2022
Jurgen Klopp nu a folosit în meciul cu Southampton, mai multe vedete din lotul său, printre care Mohamed Salah, Virgil Van Dijk, Sadio Mane şi Alexander-Arnold.
După acest rezultat, Liverpool, 89 de puncte, s-a apropiat la un punct de Manchester City, 90 de puncte. Southampton ocupă locul 15, cu 40 de puncte.
