Motivul pentru care Erling Haaland a fost schimbat la pauză după ce nu l-a învins pe Ionuț Radu. Dezvăluirea lui Pep Guardiola

Alex Ioniță Publicat: 5 noiembrie 2023, 17:15

Erling Haaland, în timpul unui meci pentru Manchester City / Profimedia

S-a aflat motivul pentru care Erling Haaland a fost schimbat la pauză după ce nu l-a învins pe Ionuț Radu. Pep Guardiola a explicat decizia luată după prima repriză a partidei dintre Manchester City și Bournemouth, echipă la care este împrumutat portarul român.

Starul norvegian a ieșit de pe teren după prima repriză a duelului cu echipa lui Ionuț Radu, atunci când scorul era de 3-0 în favoarea campioanei din Anglia. Până la final, Ionuț Radu a mai încasat 3 goluri, iar scorul final al partidei a fost de 6-1, în favoarea trupei pregătite de Pep Guardiola.

Motivul pentru care Erling Haaland a fost schimbat la pauză după ce nu l-a învins pe Ionuț Radu. Norvegianul a suferit o accidentare

Potrivit lui Pep Guardiola, Erling Haaland a fost schimbat la pauza duelului din etapa a 10-a a Premier League din cauza unei accidentări suferite la gleznă. Potrivit antrenorului spaniol, staff-ul medical al formației campioane din Anglia face tot posibilul pentru ca starul din atacul „cetățenilor” să fie apt pentru partida cu Young Boys, de marți, din grupele UEFA Champions League.

Dacă acesta nu își va reveni până la duelul din Liga Campionilor, tot Guardiola a anunțat faptul că atacantul se va întoarce pe teren duminică.

„A suferit o entorsă la gleznă și nu am vrut să riscăm o accidentare gravă. Nu se simțea confortabil și încercăm să-l recuperăm pentru partida de marți, altfel va absenta până duminică”, a spus antrenorul de la Manchester City, potrivit fichajes.com.

De la debutul noului sezon, Erling Haaland a adunat 16 partide în tricoul „cetățenilor”, în toate competițiile și a reușit să marcheze 13 goluri. În momentul de față, starul norvegian este cotat la suma de 180 de milioane de euro, potrivit site-ului de specialitate Transfermarkt.

De asemenea, Haaland s-a clasat pe locul al 2-lea în clasamentul Balonului de Aur din 2023, care a fost câștigat de către campionul mondial din 2022, Lionel Messi.

Clasamentul final al Balonului de Aur 2023

A fost făcut public clasamentul final al Balonului de Aur 2023. Fabrizio Romano este cel care a oferit toate datele, iar diferenţa dintre Lionel Messi şi Erling Haaland a fost una considerabilă.

Messi a primit 462 de voturi, iar Haaland 357 de voturi, diferenţa fiind astfel de 105 voturi. Kylian Mbappe a adunat şi el 270 de voturi, completând podiumul din 2023.

Kevin De Bruyne (100), Rodri (57), Vinicius (49), Julian Alvarez (28), Osimhen (24), Bernardo Silva (20) şi Luka Modric (19) sunt starurile care au completat topul 10 din 2023.

0:00 AS Roma – Bayer Leverkusen 0-2 şi Marseille – Atalanta 1-1! Meciuri nebune în semifinalele Europa League şi Conference League 2
23:54
EXCLUSIVVictor Piţurcă, discurs neaşteptat despre Elias Charalambous după ce FCSB a devenit campioană: „Nu ştiu cine e, nu-l cunosc!”
2
23:48
VIDEOCăpitanul lui PAOK, discurs motivaţional în jurul unei icoane! Imagini superbe din vestiarul jucătorilor lui Răzvan Lucescu
2
23:25
Hakan Calhanoglu a pus mâna pe telefon şi l-a sunat pe Elias Charalambous, după a petrecut pe manele titlul câştigat cu Inter
2
23:13
„Bani? Nu primesc foarte mulţi bani aici” Siyabonga Ngezana a vorbit în Africa de Sud despre salariul de la FCSB
2
22:18
Românii atacă tabloul principal la Saudi Smash 2024! Trei români joacă vineri, LIVE în AntenaPLAY
2
22:15
„Nu l-am sunat pe Gigi Becali că nu am fost în halul ăla de beat!” Tamaş, dezvăluiri colosale: „Aoleu, iar s-a îmbătat Găbiță!”
2
22:08
Coreea de Sud – România LIVE VIDEO (vineri, ora 13:30). „Tricolorii” vor o nouă victorie la CM de Hochei, LIVE în AntenaPLAY
2
21:50
România s-a calificat în finală la Campionatul European de gimnastică de la Rimini. Alte trei finale pe aparate pentru tricolore
2
21:40
Claudiu Keşeru, categoric după ce FCSB a cucerit titlul: „E momentul să plece”. Ce şanse le dă roş-albaştrilor în Europa