Închide meniul

Noul antrenor de la Brighton a intrat în istoria Premier League! Recordul fabulos doborât de Fabian Hurzeler

Alex Ioniță Publicat: 15 iunie 2024, 21:26

Noul antrenor de la Brighton a intrat în istoria Premier League! Recordul fabulos doborât de Fabian Hurzeler

Profimedia

Noul antrenor de la Brighton a intrat în istoria Premier League! Americanul Fabian Hürzeler a fost numit sâmbătă la conducerea tehnică a echipei britanice. Fostul tehnician al St Pauli devine cel mai tânăr antrenor principal din istoria campionatului englez, relatează AFP.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

După două sezoane petrecute în Germania, la St Pauli, şi promovarea în Bundesliga în acest sezon, antrenorul american Fabian Hürzeler a ajuns la Brighton. La 31 de ani, el devine cel mai tânăr antrenor din istoria Premier League.

Noul antrenor de la Brighton a intrat în istoria Premier League!

A fost o ascensiune fulminantă pentru texan, care a început la un club de divizia a 5-a din Bavaria (FC Pipinsried), notează news.ro.

În 2020, a fost numit antrenor secund la St Pauli, înainte de a prelua conducerea tehnică în decembrie 2022 pentru a duce clubul istoric în Bundesliga. El îi succede lui Roberto de Zerbi, care a fost indicat pentru o mutare la Olympique Marseille.

Reclamă
Reclamă

Manchester United a luat decizia finală în privinţa lui Erik ten Hag! Ce se întâmplă cu antrenorul olandez

Manchester United a luat decizia finală în privinţa lui Erik ten Hag. Antrenorul olandez, sosit pe Old Trafford în urmă cu doi ani, nu a avut parcursul pe care şi l-a imaginat, dar a reuşit să încheie sezonul trecut într-o notă pozitivă, câştigând finala Cupei Angliei în faţa rivalei din oraş, Manchester City.

Rezultatele fluctuante din timpul sezonului au pus însă un mare semn de întrebare în privinţa viitorului antrenorului olandez, mai ales că mulţi fani îşi pierduseră răbdarea cu acesta.

Potrivit jurnalistului David Ornstein de la The Athletic, Manchester United a decis să meargă în continuare pe mâna antrenorului olandez. Mai mult, în curând, cele două părţi vor ajunge şi la masa negocierilor. Actuala înţelegere a lui Ten Hag cu Manchester Untied expiră în 2025.

Reclamă

„Erik ten Hag va rămâne antrenorul celor de la Manchester United. Analiza de la sfârșitul sezonului a culminat cu decizia de a îl păstra pe antrenorul de 54 ani. După discuțiile de astăzi, olandezul va rămâne la Old Trafford și va purta negocieri pentru prelungirea contractului”, a anunţat David Ornstein, pe contul său de X (fostul Twitter).

În cariera sa, Erik ten Hag le-a antrenat pe Go Ahead Eagles, FC Bayern II, FC Utrecht, Ajax şi Manchester United.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Este Istvan Kovacs cel mai bun arbitru român din istorie?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
12:52

Costel Gâlcă s-a înţeles cu Dan Şucu şi va semna cu Rapid. Toate detaliile din contract

12:35

UPDATEOFICIAL Liviu Ciobotariu e noul antrenor al Petrolului

12:26

Nick Kyrgios nu va participa la Wimbledon

12:13

F1 2025 Spanish Grand Prix: O radiografie completă a lui Cătălin-Cedric Ghigea despre un weekend definitoriu

11:59

Dinamo forţează transferul unui jucător din Liga 1. Noua ţintă a lui Zeljko Kopic a fost şi pe lista FCSB-ului

11:27

Centrul Naţional de Tenis va purta numele Simonei Halep. Federaţia a făcut anunţul, la 4 luni după retragerea româncei

1 “Sunt prieten cu Gigi Becali!” Patronul de la Metaloglobus, revoltat după promovare: “Taxele mele se duc la Steaua” 2 EXCLUSIVCând revine Ianis Hagi! Se recuperează la Mogoşoaia alături de naţionala României 3 Florin Pîrvu, după ce Voluntari a ratat Liga 1: “Nu-l felicit în niciun caz pe Adrian Mihalcea” 4 Max a dat chix la final! Concluzia lui Adrian Georgescu, după Marele Premiu al Spaniei 5 Unirea Slobozia rămâne în Liga 1! Echipa lui Adrian Mihalcea a învins Voluntari la loviturile de departajare! 6 Plecări pe bandă rulantă de la Universitatea Craiova! Mirel Rădoi a renunţat la doi jucători în două ore
Citește și