Richarlison s-a transferat de la Everton la Tottenham. Brazilianul e al patrulea cel mai scump transfer făcut în această vară.
60 de milioane de lire sterline a costat-o pe Tottenham transferul lui Richarlison, conform celebrului jurnalist Fabrizio Romano.
Richarlison a semnat cu Tottenham
It’s official 🔥 #WelcomeRicharlison pic.twitter.com/pC6IOv2kLp
— Tottenham Hotspur (@SpursOfficial) July 1, 2022
Doar transferurile lui Aurélien Tchouameni (80 de milioane de euro, Real Madrid), Darwin Nunez (75 de milioane de euro, Liverpool) și Erling Haaland (60 de milioane de euro, Manchester City) au costat mai mult decât cel al lui Richarlison.
Richarlison a reușit 11 goluri și 5 pase decisive în sezonul trecut pentru Everton. Brazilianul juca pe Goodison Park din 2018, când a venit de la Watford pentru 40 de milioane de euro.
Yves Bissouma, Ivan Perisic și Ben Forster sunt ceilalți jucători transferați de Tottenham în această vară.
Darwin Nunez, cel mai scump transfer din Premier League
Darwin Nunez (22 ani) a fost prezentat oficial la Liverpool. Gruparea de pe Anfield a organizat un o prezentare de cinci stele pentru noul star ajuns sub comanda lui Jurgen Klopp. În urma transferului, Benfica a dat un „tun” financiar de 100 de milioane de euro.
Iniţial, Liverpool a oferit 70 de milioane de euro. Lusitanii au refuzat, iar finalista Champions League a revenit cu varianta de a achita pe loc 75 de milioane de euro, sumă la care se adaugă 25 de milioane de euro după îndeplinirea a unor diferite obiective.