Închide meniul

Pep Guardiola, declarații fără precedent: ”Nu e vina noastră că a alunecat Steven Gerrard în 2014”

Dan Roșu Publicat: 12 februarie 2023, 9:52

Comentarii

Pep Guardiola a avut o serie de declarații fără precedent, după ce Manchester City a fost acuzată oficial că a încălcat peste 100 de reguli ale fairplay-ului financiar. Ibericul nu uită de momentele care au adus titluri uriașe pentru ”cetățeni”, precum golul lui Sergio Aguero, din ultima etapă a sezonului 2011-2012.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Totuși, Guardiola a făcut referire și la un moment de care Manchester City a profitat din plin, doi ani mai târziu. Faza celebră în care Steven Gerrard a alunecat în meciul cu Chelsea, de pe Anfield, iar Demba Ba a marcat.

Atunci, echipa cu mai multe rezerve a lui Jose Mourinho se impunea cu 2-0, într-un duel în care Liverpool se putea mulțumi și cu un egal. Cu trei etape rămase de disputat din acel sezon, ”cormoranii” aveau un avans de 3 puncte în fața lui City.

Pep Guardiola, declarații fără precedent

”Golul lui Sergio Aguero, din 2012, când Balotelli a alunecat. Nu știu dacă suntem responsabili pentru momentul în care Steven Gerrard a alunecat pe Anfield. E vina noastră? Am respect pentru Steven Gerrard, dar acel moment ne aparține.

Momentele pe care le-am trăit în acești ani împreună… Premier League va decide. Dar eu știu că am câștigat și știu și cum am câștigat. Știu ce efort am făcut. Dacă ceva s-a întâmplat în 2009 sau în 2010, nu va schimba nimic”, a spus Guadiola, citat de The Guardian.

Reclamă
Reclamă

Pep Guardiola le-a declarat război mai multor echipe din Premier League

Manchester City este acuzată oficial că a încălcat peste 100 de reguli ale fairplay-ului financiar și riscă pedepse serioase, inclusiv retrogradarea din Premier League. Clubul a mai avut probleme similare în 2020, atunci când risca să fie exclusă din competițiile europene.

Englezii au reușit însă să evite sancțiunea după ce au făcut apel la TAS. Pep Guardiola a vorbit despre acel episod și a numit echipele care abia așteptau ca City să fie scoasă din Champions League.

„Atunci când UEFA a dat o sentință împotriva noastră, 9 echipe ne-au dorit exclusi din Liga Campionilor pentru ca ele să ne ia locul. Aceste echipe au fost Manchester United, Liverpool, Chelsea, Arsenal, Tottenham, Newcastle, Leicester, Wolves și Burnley.

Reclamă

Nu există inamici sau prieteni, doar interese. Au vrut să ne ia ei locul. Situația din prezent nu diferă cu nimic. Suntem acuzați de aceleași lucruri și acum, dar va trebui să așteptăm”, a declarat Pep Guardiola potrivit presei britanice.

Pep Guardiola a luat decizia în privința viitorului său la Manchester City: „Vă pot asigura asta!”

Pep Guardiola a luat decizia în privința viitorului său la Manchester City. Tehnicianul spaniol a decis să rămână pe banca „cetățenilor” în ciuda tuturor problemelor avute de club în această perioadă.

„Nu plec de pe scaunul ăsta. Vă pot asigura, mai mult decât niciodată, că vreau să rămân. Nu vreau să plec acum. Nu o s-o fac pentru că lumea îmi spune ‘Pep, te-au mințit’. Nu m-au mințit! Uitați-vă ce s-a întâmplat în procesul cu UEFA.

Atunci, i-am întrebat ce s-a întâmplat, iar ei mi-au spus că nu au greșit cu nimic și după au dovedit-o. E același caz acum”, a declarat Guardiola, conform presei britanice.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Reușește FCSB să se califice în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
8:42
Marius Șumudică știe cum se poate califica FCSB în „primăvara europeană”. Toate calculele făcute: „Nu va fi ușor”
8:28
Ilie Dumitrescu, laude pentru noua „perlă” de la FCSB: „Mă bucur cel mai mult pentru el”
8:14
Darius Olaru vrea să plece de la FCSB. Anunțul lui Giovanni Becali: „Gigi nu mai zice că e netransferabil”
23:46 12 dec.
Iuliu Mureşan, anunţ despre transferul lui Louis Munteanu. I-a fost scăzut preţul: “Eu sper să fie măcar…”
23:26 12 dec.
CFR Cluj, fără Louis Munteanu în deplasarea de la Botoșani! Pe cine nu se va mai putea baza Daniel Pancu
23:14 12 dec.
Daniel Pancu încă mai speră la play-off: “E o misiune grea, dar nu capitulăm!”
1 FotoImagini rare cu Cristi Chivu şi familia. Cum a fost surprins la petrecerea de Crăciun a lui Inter 2 Gigi Becali, dat pe spate după FCSB – Feyenoord 4-3: “Şi-au scos banii pe tot anul! Îi prelungesc contractul” 3 Au venit notele după FCSB – Feyenoord 4-3. Cine a fost cel mai bun jucător al roș-albaștrilor 4 Sorin Cârţu a făcut praf un jucător al Universităţii Craiova după eşecul cu Sparta Praga: “Nu pot accepta” 5 “Am dat o maşină cadou şi un apartament”. Gigi Becali, dezvăluiri incredibile după victoria FCSB-ului cu Feyenoord 6 Vlad Chiricheş, OUT de la FCSB. Gigi Becali i-a anunţat plecarea după victoria cu Feyenoord: “Ne despărţim”
Citește și