Pep Guardiola şi-a prelungit contractul cu Manchester City. “Vreau să lupt pentru trofee”

Dan Roșu Publicat: 23 noiembrie 2022, 12:45

Comentarii
Pep Guardiola şi-a prelungit contractul cu Manchester City. Vreau să lupt pentru trofee

Pep Guardiola şi-a prelungit contractul cu Manchester City / Profimedia Images

Pep Guardiola şi-a prelungit contractul cu Manchester City. Noua înţelegere e valabilă până în vara lui 2025. Asta după ce ibericul a câştigat deja 11 trofee alături de cetăţeni, inclusiv 4 dintre ultimele 5 titluri din Premier League.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Guardiola a câştigat 271 dintre cele 374 de meciuri disputate de Manchester City în toate competiţiile, procentajul fiind unul de 72,4%. În această perioadă, City a marcat 921 de goluri, o medie de 2.46 de goluri pe meci, susţine site-ul oficial al clubului.

Guardiola este în acest moment al doilea cel mai longeviv manager al lui Manchstester City, după Les McDowall, care a condus echipa 587 de meciuri, în perioada 1950-1963.

Pep Guardiola şi-a prelungit contractul cu Manchester City

“Sunt foarte fericit că rămân la Manchester City încă doi ani. Nu le pot mulţumi îndeajuns tuturor din club pentru încrederea pe care o au în mine. Sunt fericit şi relaxat aici. Am tot ce îmi trebuie pentru a-mi face treaba cât mai bine.

Ştiu că va urma o decadă spectaculoasă pentru club. S-a întâmplat asta şi în ultimii 10 ani. Se va întâmpla şi în viitor, pentru că e un club stabil. Din prima zi, am simţit ceva special când am ajuns aici. Nu m-aş putea afla într-un loc mai bun. Am sentimentul că mai sunt multe lucruri pe care le putem cuceri şi vreau să rămân aici pentru a lupta pentru trofee”, a spus Guardiola, pentru sursa citată.

Reclamă
Reclamă

Salariu uriaş pentru Pep Guardiola

Salariul său, estimat la 20 de milioane de lire sterline pe an, ar urma să crească. Sub conducerea sa, City a câştigat de patru ori campionatul Angliei, o dată Cupa Angliei, de patru ori Cupa Ligii engleze şi a disputat o finală de Liga Campionilor, pierdută anul trecut în faţa lui Chelsea.

Prelungirea contractului lui Guardiola este un impuls considerabil pentru club, care continuă procesul de înnoire a lotului. Kevin De Bruyne va împlini 32 de ani în iunie şi, deşi Guardiola a spus în acest sezon că nu există niciun semn că randamentul celui mai important mijlocaş al său ar fi în scădere, el acceptă că înlocuirea belgianului va fi dificilă.

Un candidat pentru a îmbrăca tricoul lui City este Jude Bellingham, de la Borussia Dortmund, care are 19 ani şi a impresionat în victoria cu 6-2 a Angliei în faţa Iranului la CM 2022. Guardiola este un admirator al lui Bellingham.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

S-au stabilit semifinalistele din Champions League. Care va fi finala?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
15:24

Un jucător de la Real Madrid a ajuns în spital! Motivul pentru care a pierdut șase kilograme în câteva zile

15:20

Un club uriaș a refuzat să-l lase pe Kanye West să cânte pe stadionul său: „Avem și noi niște valori”

14:58

Momente de panică la naționala feminină a României. Selecționerului Pedrazzini i s-a făcut rău

14:15

„I-am spus că sunt puțin supărat pe el” Gică Popescu dezvăluie ce se întâmplă la Farul

13:40

“Suntem «înfometați»”. Haaland pune presiune înainte de “finala” de titlu dintre Manchester City și Arsenal

13:39

Meciul în care România, cu 90.000 de fani și Lucescu căpitan, s-a calificat la Cupa Mondială după 32 de ani

1 Nici nu a venit bine că riscă să plece. Ce se întâmplă cu Puşcaş? Andrei Nicolescu: “Va trebui să luăm o decizie” 2 Adevărul despre demiterea lui Cristiano Bergodi. Dezvăluirea lui Cristi Săpunaru: “Să iasă și să spună” 3 E gata! Primul jucător care își anunță plecarea de la Barcelona: „Știu că e finalul” 4 Anunț neașteptat în Spania. Ce decizie a luat Vinicius Jr cu noul contract la Real 5 Anunț șoc făcut de ITIA. O fostă campioană de la Wimbledon riscă 4 ani de suspendare 6 “Sunt prea obosit să înțeleg”. Chivu a izbucnit în râs când a auzit ce întrebare a primit după Inter – Cagliari
Citește și