Radu Drăguşin, în topul transferurilor iernii din fotbalul mondial! Ce loc ocupă fundaşul român

Viviana Moraru Publicat: 2 februarie 2024, 12:09

Radu Drăguşin, în topul transferurilor iernii din fotbalul mondial

Radu Drăguşin, în timpul unui meci la Tottenham/ Profimedia

Radu Drăguşin se află în topul transferurilor iernii din fotbalul mondial. Fundaşul român a fost al treilea cel mai scump jucător transferat în perioada de mercato care s-a încheiat pe 1 februarie.

Spre deosebire de alţi ani, în această iarnă s-a investit mai puţin în transferuri. Cel mai scump transfer realizat a fost cel al lui Vitor Roque, de la Athletico Paranaense la Barcelona, în schimbul sumei de „doar” 40 de milioane de euro.

Radu Drăguşin ocupă locul trei în topul celor mai scumpe transferuri efectuate în această iarnă, după ce Tottenham le-a plătit celor de la Genoa suma de 25 de milioane de euro, sumă la care se vor mai adăuga bonusuri în valoare de cinci milioane de euro.

Pe locul secund în topul transferurilor se clasează Sacha Boey, cel pe care Bayern l-a transferat de la Galatasaray, în schimbul sumei de 30 de milioane de euro.

Internaţionalul român a fost inclus de Reuters pe lista principalelor transferuri din această iarnă, după ce a fost cumpărat de Tottenham.

Lista principalelor transferuri din această iarnă:

ANGLIA

SPANIA

• Vitor Roque: Barcelona (40 de milioane de euro)
  • Hannibal Mejbri: Sevilla (împrumut)
  • Arthur Vermeeren: Atletico Madrid
  • Bertrand Traore: Villarreal

ITALIA

• Tajon Buchanan: Inter Milano (şapte milioane de euro)
  • Isak Hien: Atalanta (nouă milioane de euro)
  • Filippo Terracciano: AC Milan (patru milioane de euro)
  • Djed Spence: Genoa (împrumut)
  • Hamed Traore: Napoli (împrumut)
  • Cyril Ngonge: Napoli (18 milioane de euro)
  • Andrea Belotti: Fiorentina (împrumut)
  • Carlos Alcaraz: Juventus (împrumut)

GERMANIA

• Donny van de Beek: Eintracht Frankfurt (împrumut)
  • Eric Dier: Bayern München (împrumut)
  • Sasa Kalajdzic: Eintracht Frankfurt (împrumut)
  • Jaden Sancho: Borussia Dortmund (împrumut)
  • Eljif Elmas: RB Leipzig
  • Sacha Boey: Bayern München (30 de milioane de euro)

FRANŢA

• Lucas Beraldo: Paris St Germain (20 de milioane de euro)
  • Thilo Kehrer: Monaco (împrumut)
  • Mohamed-Ali Cho: Nice (12 milioane de euro)
  • Gabriel Moscardo: PSG (20 de milioane de euro)
  • Nemanja Matic: Olympique Lyon (2,6 milioane de euro)
  • Orel Mangala: Lyon (împrumut)

ARABIA SAUDITĂ

• Renan Lodi: Al-Hilal (23 milioane de euro)
  • Ivan Rakitic: Al-Shabab

ALŢII:

• Leonardo Bonucci: Fenerbahce (împrumut)
  • Rade Krunic: Fenerbahce (împrumut)
  • Jordan Henderson: Ajax
  • Ivan Perisic: Hajduk Split (împrumut)
  • Luis Henrique: Botafogo

Ange Postecoglou, veşti bune pentru Radu Drăguşin

Ange Postecoglou i-a dat veşti bune lui Radu Drăguşin, după meciul cu Brentford. Tottenham s-a impus în meciul din etapa cu numărul 22 de pe teren propriu, scor 3-2. În minutul 88, Ange Postecoglou a decis să îl introducă pe teren pe fundaşul român.

Tottenham va juca sâmbătă în primul meci al zilei din Premier League. Echipa lui Ange Postecoglou merge pe Goodison Park pentru duelul cu Everton din etapa cu numărul 23. La finalul victoriei cu Brentford, Postecoglou a vorbit despre timpul scurt de recuperare şi a anunţat că are nevoie de prospeţime în echipa sa, astfel că sunt şanse mari ca internaţionalul român transferat în această iarnă de la Genoa să fie titular:

„Am fost în fruntea clasamentului tot sezonul, deci nu se schimbă nimic acum, că am revenit în TOP 4. Echipa încă mai poate să crească mult și meciuri ca acesta ne arată că mai avem un drum lung de parcurs. Pentru că echipa are rezultate este meritul jucătorilor, dar încă mai avem nevoie de îmbunătățiri în multe zone.

Este foarte bine că unii jucători au prins minute în seara asta. Pape a revenit azi (n.r. Sarr – de la Cupa Africii pe Națiuni), ceea ce e foarte bine pentru noi. E bine pentru Radu (n.r. Drăgușin) că a prins minute. Avem foarte puțin timp la dispoziție până la următorul meci, poate cel mai scurt timp. Sâmbătă jucăm la 12:30 (n.r. 14:30, ora României) așa că vom avea nevoie de sânge proaspăt. Va fi un meci greu”, a declarat Ange Postecoglou, la finalul partidei, potrivit Football London.

1
0:06
Mihai Stoica nu s-a putut abţine şi i-a dat replica lui Tudorel Stoica: „Oameni pe care i-ai idolatrizat te desconsideră total!”
23:55 VIDEOCoventry – Ipswich 1-2, în AntenaPLAY. Oaspeţii au urcat pe loc de promovare directă în Premier League! Cum arată clasamentul 23:50 Mutarea de geniu făcută de Thomas Tuchel în Bayern – Real Madrid! Bavarezii au întors scorul după numai 12 minute 23:37 Bayern Munchen – Real Madrid 2-2. „Dublă” Vinicius şi răsturnări de scor! Meci de senzaţie pe Allianz Arena! 23:20 Basarab Panduru a făcut o criză de râs când a văzut clipul de prezentare cu Dan Petrescu: „Nu aş fi făcut niciodată aşa ceva” 23:00 „Foarte tare m-am simţit sabotat de Steaua!” Mircea Lucescu, dezvăluiri din culise despre marea lovitură primită în carieră 22:50 Vinicius Jr a deschis scorul în Bayern Munchen – Real Madrid după o fază splendidă! Assist de senzaţie al lui Toni Kroos! 22:23 Conducerea Rapidului a confirmat că vrea să îl aducă pe Mircea Lucescu în Giuleşti: „Ne dorim”! De ce depinde lovitura verii 22:11 Suspendare uriaşă primită de Hakim Abdallah, după ce l-a băgat în spital pe Romario Benzar! Lovitură primită de Dinamo 21:35 Handbaliştii de la Dinamo s-au calificat în Turneul Final Four al European League! Performanţă de senzaţie, după 20 de ani! Vezi toate știrile