Închide meniul

Tensiuni la Liverpool, după momentul special pregătit pentru încoronarea Regelui Charles al III-lea! Fanii, gata să boicoteze

Viviana Moraru Publicat: 6 mai 2023, 10:23

Tensiuni la Liverpool, după momentul special pregătit pentru încoronarea Regelui Charles al III-lea! Fanii, gata să boicoteze

Fanii lui Liverpool, în timpul unui meci/ Profimedia

Fanii lui Liverpool sunt gata să boicoteze momentul special pregătit de Liverpool, pentru încoronarea regelui Charles al III-lea. “Cormoranii” a anunţat că pe arena Anfield va fi intonat imnul naţional înainte de meciul de cu Brentford, din Premier League.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Suporterii clubului au huiduit “Abide With Me” şi “God Save the Queen” înainte de finala Cupei Angliei din sezonul trecut.

Fanii lui Liverpool, gata să boicoteze momentul special pregătit de Liverpool, pentru încoronarea regelui Charles al III-lea

Imnul naţional este intonat sâmbătă la meciurile din prima ligă pentru a marca încoronarea regelui Charles al III-lea.

Liverpool a declarat că va fi cântat “ca recunoaştere a cererii Premier League de a marca încoronarea”.

Clubul a adăugat: “Este, bineînţeles, o alegere personală modul în care cei prezenţi sâmbătă pe Anfield marchează această ocazie şi ştim că unii suporteri au păreri puternice în această privinţă”.

Reclamă
Reclamă

Premier League a sfătuit cu insistenţă cluburile din meciurile din acest weekend să marcheze încoronarea într-un fel sau altul şi a sugerat câteva opţiuni, imnul naţional fiind una dintre ele – deşi nu a existat nicio obligaţie în acest sens, anunţă news.ro.

Jurgen Klopp i-a taxat pe fani pentru huiduielile din timpul intonării imnului

Vorbind despre huiduielile la intonarea imnului naţional la finala Cupei Angliei din sezonul trecut de pe Wembley, antrenorul echipei Liverpool, Jurgen Klopp, a declarat că “nu a fost ceva ce mi-a plăcut”.

El a adăugat: “Întotdeauna este cel mai bine să ne punem întrebarea – de ce se întâmplă acest lucru? Nu ar face-o fără un motiv”.

Reclamă

Într-o conferinţă de presă de vineri, Klopp a spus: “Nu este un motiv pentru care să se întâmple asta: Poziţia clubului este şi poziţia mea. Acesta este cu siguranţă un subiect despre care nu pot avea o opinie corectă, deoarece sunt din Germania şi nu avem un rege sau o regină. Sunt destul de sigur că o mulţime de oameni din această ţară se vor bucura de încoronare, unii poate nu vor fi interesaţi şi unora nu le va plăcea. Asta este tot ce pot spune despre asta”.

John Gibbons de la podcastul fanilor lui Liverpool, The Anfield Wrap, spune că suporterii clubului “nu apreciază ca aceste sărbători să ne fie impuse”.

Suporterii formaţiei Liverpool au un istoric de huiduieli la imnul naţional – s-a întâmplat şi la finala Carabao Cup din sezonul trecut şi la finala FA Cup din 2012.

Fanii au citat planurile guvernului de a lăsa oraşul în “declin controlat” în anii 1980 şi muşamalizarea care a urmat dezastrului de la Hillsborough ca motive pentru ceea ce Gibbons a numit o “deconectare” de ţară şi de familia regală.

“Diferite persoane vor avea opinii diferite, dar, în general, Liverpool nu este în pas cu restul ţării, în sensul că am prefera să fim o republică”, a declarat el pentru BBC Sport.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce pronostic dai pentru Austria - România?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
10:49

Austria – România LIVE VIDEO (sâmbătă, 21:45, Antena 1 şi AntenaPLAY). Meci crucial pentru tricolorii lui Mircea Lucescu

10:35

„Nu am mai spus-o la nimeni”. Ce discuție a purtat Louis Munteanu cu Dan Petrescu, înainte să semneze cu CFR Cluj. Sfatul primit

10:16

All-Star Game 2026, SUA vs restului lumii

10:08

Atuul lui Mircea Lucescu în faţa lui Ralf Rangnick, înainte de Austria – România

10:07

Neluțu Varga face un nou transfer la CFR Cluj. Întăriri pentru Dan Petrescu după plecarea lui Daniel Graovac la FCSB

9:30

„Ca Benzema la Real Madrid”. Mihai Stoica a dezvăluit cum l-a convins Gigi Becali pe Denis Alibec să revină la FCSB

1 Dinamo i-a găsit înlocuitor lui Dennis Politic. Jucătorul cotat la 2,8 milioane de euro e dorit de Zeljko Kopic 2 Gigi Becali s-a înţeles cu Hermannstadt pentru jucătorul de la FCSB: “Ajunge mare fotbalist” 3 Gigi Becali a schimbat oferta pentru transferul lui Dennis Politic: “Undeva la un milion de euro. Suntem aproape” 4 Novak Djokovic l-a învins pe Zverev şi s-a calificat în semifinale la Roland Garros. Duel de vis cu Jannik Sinner 5 Mihai Stoica a dezvăluit ce jucători vor pleca de la FCSB: “E mai uşor să accepte”. Două reveniri anunţate 6 Alexander Zverev i-a dat racheta lui Ion Ţiriac, în meciul cu Novak Djokovic. Imagini unice la Roland Garros
Citește și