“Remontada” în Atletico Madrid – Valencia 3-2! Edin Dzeko, erou în Inter – Venezia 2-1. Erling Haaland a lovit în Hoffenheim – Dortmund 2-3. Final nebun în Manchester United – West Ham 1-0. Rezultatele zilei sunt AICI

Publicat: 22 ianuarie 2022, 23:50

A fost zi plină de fotbal în campionatele de top ale Europei. Edin Dzeko a salvat-o pe Inter în minutul 90, iar Erling Haaland a marcat din nou în Bundesliga. În Anglia, campioana Manchester City s-a încurcat în deplasarea de la Southampton, iar rivala Manchester United a obținut 3 puncte uriașe pe final.

Basaksehir – Goztepe 1-2

Update: Fluier final în Atletico Madrid – Valencia 3-2. Oaspeții au condus prin reușitele lui Musah și Duro, dar echipa lui Diego Simeone a întors rezultatul în repriza secundă. Cunha a redus din diferentă, Correa a egalat în minutul 90+1, iar Hermoso a adus victoria în minutul 90+3.

Update: Inter Milano, la care este legitimat Ionuţ Radu, a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, Venezia, în Serie A.

Venezia a condus cu 1-0, prin golul marcat de Henry, în minutul 19. Campioana Italiei a înscris prin Barella ’40 şi Dzeko ’90.

Inter este lider în clasament, cu 53 de puncte, în timp ce Venezia este pe 17,  cu 18 puncte. Poziţiile a doua şi a treia sunt ocupate de AC Milan – 48 de puncte şi Napoli – 46 de puncte.

Update: Manchester City a remizat, sâmbătă seară, în deplasare, scor 1-1, cu Southampton. Gazdele au deschis scorul în minutul 7, prin Walker-Peters. Pentru Manchester City a egalat Laporte, în minutul 65.

Manchester City este lider în clasament, cu 57 de puncte, în timp ce Southampton este pe 12, cu 25 de puncte. Poziţiile a doua şi a treia sunt ocupate de Liverpool – 45 de puncte şi Chelsea – 44 de puncte.

Update: Manchester United – West Ham 1-0. ”Diavolii roșii” au obținut victoria la ultima fază a meciului, după reușita lui Marcus Rashford. Atacantul a marcat din pasa lui Cavani.

În urma acestui rezultat, Manchester United a urcat pe locul 4 în Premier League, iar West Ham a coborat o poziție, pe locul 5.

🤩 @MARCUSRASHFORD WINS IT IN STOPPAGE TIME!#MUFC | #MUNWHU
— Manchester United (@ManUtd) January 22, 2022

Update 18.30: După reușita lui Haaland, Kramaric a restabilit egalitatea pe finalul primei reprize. În repriza secundă, Reus i-a adus pe oaspeți în avantaj, iar autogolul lui Raum a majorat avantajul lui Dortmund. Rutter a marcat și el, însă nu a fost suficient.

În urma acestui succes, Dortmund se află pe locul 2 în Bundesliga, cu 43 de puncte, la 3 în spatele liderului Bayern.

Hard-earned W! ✅ pic.twitter.com/6eiUV6e8AE
— Borussia Dortmund (@BlackYellow) January 22, 2022

Update 16.36: Hoffenheim – Dortmund 0-1. GOOOL Erling Haaland! Superstarul norvegian a deschis scorul din pasa lui Malen.

YESSSSIIIIRRRRRR!!!!! pic.twitter.com/W0ylggKfhN

Update 14.15: Final de meci! Malatyaspor – Besiktas 1-1! Echipa lui Marius Șumudică rămâne pe ultimul loc în Turcia. Sunt opt puncte între Malatyaspor și primul loc deasupra liniei retrogradării.

Maç Sonucu
Öznur Kablo Yeni Malatyaspor’umuz: 1
Beşiktaş: 1#YMSvBJK pic.twitter.com/KRiZy2Pnax
— Öznur Kablo Yeni Malatyaspor (@YMSkulubu) January 22, 2022

Update 14.10: Malatyaspor – Besiktas 1-1! Buyuk a egalat pentru echipa lui Marius Șumudică, din penalty, în minutul 84.

Update 13.40: Malatyaspor – Besiktas 0-1! Brazilianul Alex Teixeira a marcat pentru oaspeți, în minutul 61.

Update 12:30: A început meciul dintre Yeni Malatyaspor și Besiktas! Marius Șumudică a trimis în teren următoarea formulă:

Basaksehir – Goztepe (18:00)

20:31 Dan Petrescu, fermecat de Rapid! „Bursucul” a lăudat echipa lui Adrian Mutu. „Va fi în play-off!” 20:26 Laurenţiu Reghecampf rămâne la Universitatea Craiova: „Lucrurile sunt foarte bine definite! Mai am contract un an de zile!” 20:12 Erling Haaland le-a dat câte un ceas celor de la Dortmund, după ce a semnat cu Manchester City 19:33 FotoS-a lăsat de fotbal și s-a îmbogățit din videochat! Câți bani a putut să facă Madelene Wright 19:23 Lăcrămioara Perijoc a câştigat medalia de argint la Campionatul Mondial de box de la Istanbul. Hai, România! În fiecare zi 18:12 „Este incredibilă!” Ion Ţiriac i-a uimit pe străini cu plăcerea pentru care plăteşte o avere în fiecare an 18:09 Dan Petrescu nu știe dacă va fi pe bancă la FCSB – CFR Cluj. „Mă simt foarte rău! Sunt foarte obosit și bolnav!” 17:36 Anunțul făcut de mama lui Kylian Mbappe, după negocierile fiului său cu PSG și Real Madrid 17:30 Claudiu Keşeru, dorit de UTA! Atacantul de 35 de ani se poate bate cu FCSB în sezonul viitor al Ligii 1 16:58 (P) Ronnie O’Sullivan, Tyson Fury sau Harry Kane? Cine câștigă BBC Sports Personality of the Year 2022?

Petre Grigoraş, la AS.ro LIVE

Jurgen Klopp şi Pep Guardiola se salută în timpul unui meci
Premier League • 15:51
Miză uriaşă pentru finalele de titlu din Premier League! Integritatea echipelor, pusă la îndoială înainte de Manchester City – Aston Villa şi Liverpool – Wolves
Mircea Lucescu e antrenorul lui Dinamo Kiev
Fotbal extern • 14:47
Mircea Lucescu, gata să antreneze în Bundesliga: „Sunt pe locul al doilea, după Alex Ferguson, la numărul de trofee câştigate!”
Cristiano Ronaldo, imaginea deznădejdii în acest sezon al United
Premier League • 11:55
Manchester United, decizie categorică! Ce au hotărât vedetele de pe Old Trafford, în frunte cu Cristiano Ronaldo, după sezonul de coşmar