Rodri a rupt tăcerea! Ce a simţit când cei din sală au strigat numele lui Vinicius când se pregătea să primească Balonul de Aur

Dan Roșu Publicat: 12 noiembrie 2024, 8:30

Comentarii
Rodri a rupt tăcerea! Ce a simţit când cei din sală au strigat numele lui Vinicius când se pregătea să primească Balonul de Aur

Rodri sărută Balonul de Aur pe care l-a primit de la George Weah, în gala de la Paris - Profimedia Images

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Rodri a vorbit despre momentul în care a primit Balonul de Aur, la gala organizată la Paris, la care clubul Real Madrid nu a fost prezent. Galacticii au boicotat evenimentul susţinând că Vinicius Junior ar fi trebuit să pună mâna pe râvnitul trofeu.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Chiar şi fără prezenţa deţinătoarei Ligii Campionilor, în momentul în care George Weah se pregătea să anunţe câştigătorul, mulţi dintre cei prezenţi în sală au strigat numele lui Vinicius Junior, iar Rodri a dezvăluit ce a simţit în acel moment.

Rodri, despre momentul în care sala a strigat “Vinicius” la gala Balonului de Aur

“Am simţit un pic de neîncredere atunci când jumătate din sală a strigat `Vinicius Vinicius`” exact în momentul decernării trofeului. Chiar şi aşa, a existat mult respect pentru mine, pentru că toţi s-au oprit şi m-au aplaudat.

Nu m-a deranjat că nu au fost prezenţi cei de la Real Madrid. A fost momentul meu, petrecut alături de familie, şi a fost ultimul lucru la care m-am gândit, legat de cei care nu au fost prezenţi. Câştigarea Balonului de Aur îţi schimbă viaţa, vorbim de două părţi, înainte şi după Balonul de Aur”, a spus Rodri, citat de marca.com.

Rodri: “Cel mai important mesaj a venit de la Andres Iniesta”

Rodri susţine că dacă ar fi fost pus să voteze pentru Balonul de Aur din acest sezon, Dani Carvajal ar fi fost pe locul 2, iar Vinicius Junior pe 3. Pe de altă parte, campionul european a vorbit despre numele uriaş care l-a felicitat după eveniment, Andres Iniesta, cel care a pierdut “Balonul”, în faţa lui Lionel Messi, în 2010, atunci când i-a adus titlul mondial Spaniei.

Reclamă
Reclamă

“Am fost felicitat de multă lume, dar cel mai mult m-a bucurat mesajul de la Iniesta, cel care ar fi trebuit să aibă Balonul de Aur în vitrină, pentru că a fost cel mai bun jucător din istoria ţării noastre”, a mai spus Rodri.

Rodri l-a devansat pe Vinicius Jr. cu 41 de puncte

Câştigător al Balonului de Aur 2024 cu 1.170 de puncte, Rodri l-a devansat pe Vinicius Jr. cu doar 41 de puncte, confrom clasamentului detaliat anunţat de France Football.

Câştigătorul, Rodri, a obţinut 1.170 de puncte. Mijlocaşul defensiv spaniol al lui Manchester City i-a devansat pe madrilenii Vinicius Jr (locul 2) cu 41 de puncte şi Jude Bellingham (locul 3) cu 253 de puncte.

Reclamă

Dincolo de podium, diferenţa dintre Rodri şi al patrulea clasat, Dani Carvajal, un alt jucător al Realului, este considerabilă: 620 de puncte.

Balonul de Aur pentru sezonul 2023-2024 a fost acordat de un juriu internaţional format din jurnalişti specializaţi, cu câte un reprezentant pe ţară, din primele 100 clasate în clasamentul FIFA înainte de publicarea listelor.

Trei criterii au fost luate în considerare în ordinea importanţei

  • Performanţa individuală, caracterul decisiv şi impresionant
  • Performanţa colectivă şi palmaresul
  • Clasă şi fair-play
Înapoi la Homepage
Reclamă

Va trece Sorana Cîrstea de sferturile de finală ale unui Grand Slam?
Loading ... Loading ...
Citește și:
13:40

Gigi Becali i-a stabilit preţul lui Ştefan Târnovanu şi e gata să intre la negocieri cu Panathinaikos: “Îl pot lua”

13:30

„Nu e lipsă de respect, mi-aș dori ca Barcelona să dispară” Declarația halucinantă dată de cel care vrea să-i ia Realul lui Perez

13:26

“A jucat toată viaţa în Liga a 2-a”. Mihai Stoica a făcut praf un “tricolor”: “Nu are nicio perspectivă”

13:13

Cât trebuie să plătească Gigi Becali pentru jucătorul român dorit la FCSB: “Atât vreau”

13:10

“Mort, mort, mort”. Gigi Becali a intrat în direct și l-a făcut praf pe Florinel Coman după Georgia – România

12:57

10 secunde la schimbare, VAR la cornere și luptă împotriva tragerilor de timp! Schimbările majore de arbitraj anunțate pentru CM

1 Ioan Ovidiu Sabău s-a înţeles cu clubul şi revine pe banca tehnică! 2 NEWS ALERTPlecat de la Dinamo şi dorit de FCSB, Kennedy Boateng a semnat 3 Se face transferul lui Lindon Emerllahu la FCSB? Fotbalistul a dat răspunsul la ofertă 4 Darius Olaru l-a sunat pe Gigi Becali după victoria FCSB-ului cu Dinamo şi a avut o dorinţă clară 5 FCSB a găsit fundaș stânga pentru viitorul sezon. Merge în cantonament. Gigi Becali: “Fotbalist de fotbalist!” 6 Exod la un club de Liga 1! Șase plecări în aceeași zi
Citește și