România U23 – Australian U23 este meciul care l-a făcut mândru pe Ionel Ganea, dar acesta nu a ezitat să îşi critice fiul.
România U23 – Australia U23 1-0 | Ionel Ganea şi-a criticat fiul
George Ganea a reuşit singurul gol cu o execuţie superbă. El a preluat excelent mingea trimisă de colegul său de la Viitorul, Ciobanu, şi l-a lobat elegant pe portarul australian.
„Cred că a gândit bine faza golului, la fel și execuția. Și-a ales-o bine. Prestația lui, per total, a fost destul de bună. Nu-mi place însă că se relaxează după o reușită. Nu-i normal!
El trebuie să-și propună să marcheze și al doilea gol, și al treilea gol. Mai e un pic de lucru cu el, la partea de dorință”, a spus Ionel Ganea, pentru telekomsport.ro.
Naţionala olimpică a jucat două meciuri în cantonamentul din Spania. Ambele s-au terminat cu 1-0. Victoria cu Australia a venit după eşecul cu Mexic.
“Echipa nu a jucat atât de bine în repriza a doua, ne-am mulțumit cu 1-0. Adversarul a fost destul de bun, au jucat agresiv, am văzut răutate, dorință. Mi-au mai plăcut de la noi Ciobanu și cei din apărare”, a mai spus Ionel Ganea.
Lotul României U23 pentru cantonamentul din Spania
- Portari: Marian Aioani (Chindia Târgoviște), Mihai Popa (Astra);
- Fundași: Alexandru Pașcanu (Ponferradina/Spania), Cristian Manea (CFR Cluj), Radu Boboc (FC Viitorul), Ricardo Grigore (Dinamo București), Mihai Velisar (Gaz Metan), Gabriel Buta (FC Viitorul), Andrei Rațiu (Villarreal/Spania);
- Mijlocași: Marius Marin (AC Pisa/Italia), Andrei Ciobanu (FC Viitorul), Dragoș Nedelcu (FCSB), Octavian Popescu (FCSB), Ovidiu Perianu (FCSB), Marco Dulca (Chindia Târgoviște), David Miculescu (UTA Arad), Alexandru Cîmpanu (Universitatea Craiova), Ștefan Baiaram (Universitatea Craiova), Alexandru Mățan (Columbus Crew/SUA);
- Atacanți: George Ganea (FC Viitorul), Valentin Costache (CFR Cluj).
Programul României la Jocurile Olimpice
România va disputa primul meci de la Jocurile Olimpice pe 22 iulie, cu Honduras, urmând apoi a juca cu Coreea de Sud, pe 25 iulie, și pe 28 iulie cu Noua Zeelandă. Olimpiada se va disputa între 23 iulie și 8 august.
- 22 iulie: Noua Zeelanda – Coreea de Sud; Honduras – România
- 25 iulie: Noua Zeelanda – Honduras; România – Coreea de Sud
- 28 iulie: România – Noua Zeelandă; Coreea de Sud – Honduras
- George Ganea a marcat la Marbella
- Atacantul Viitorului, criticat de tatăl său
- Play-off-urile din NHL şi NBA sunt exclusiv în AntenaPLAY
- 6 Hours of Spa-Francorchamps e live în AntenaPLAY, pe 9 mai
- Cristi Chivu, gest de mare modestie la ceremonia de decernare a trofeului! Ce a făcut antrenorul român
- Cristi Chivu, prima reacție după ce a cucerit eventul cu Inter: „Câștigarea a două trofee nu este niciodată garantată”
- Manchester City nu renunță la titlu! Victorie clară în disputa cu Crystal Palace
- Coelho: “E important să stăm cu picioarele pe pământ!” Ce mesaj are pentru jucători înainte de finala din campionat
- PSG, în formă maximă înaintea finalei UCL! Parizienii au câștigat titlul în Ligue 1
































