Gruparea blaugrana trebuie să se descurce fără Lionel Messi împotriva campioanei Germaniei. Va lipsi şi Martin Braithwaite, cel care va fi operat la genunchiul stâng şi va lipsi cel puţin trei luni. Koeman ştie că trebuie să găsească soluţii pentru a rămâne cât mai mult pe banca Barcelonei.
Ronald Koeman a prefaţat Barcelona – Bayern, din grupele Champions League
“Ştim că Bayern este o echipă grozavă, cu jucători care au o mare calitate individuală şi sunt extrem de experimentaţi. Ne dorim să fim cât mai mult în această competiţie şi vom juca pe teren propriu. Vom încerca să obţinem un rezultat bun.
Ştim că au fost schimbări importante în lot, avem nevoie de timp, dar în acelaşi timp este cunoscut faptul că nu-ţi oferă nimeni timp în fotbal. Urmează un meci interesant, din care putem trage concluzii. Dacă putem câştiga? Nu este ceva ce putem spune acum“, a declarat Ronald Koeman, citat de mundodeportivo.com.
Olandezul a avut şi o reacţie surprinzătoare, care a făcut imediat înconjurul lumii.
“Mulţumită mie, Barcelona are viitor. Am spus asta pentru că toată lumea ştie că sunt un antrenor care le oferă oportunităţi tinerilor jucători. Nu ştiu dacă era aşa şi cu alţi jucători. Atât am avut de zis. Sunt un antrenor care vrea tot binele clubului“, a precizat tehnicianul Barcelonei.
Catalanii nu au uitat de eşecul umilitor suferit în faţa lui Bayern, în ultimul meci direct. Barcelona a pierdut cu 2-8, Coutinho şi Muller fiind autorul unei “duble”.
“Sunt mulţi jucători care au suferit mult în acea seară. Este o şansă să ne luăm revanşa. Pentru ceilalţi, este o şansă să o facem pe Bayern să sufere. Putem face asta, este vorba doar despre a găsi formula câştigătoare“, a spus Koeman.
Meciul dintre Barcelona şi Bayern va putea fi urmărit marţi, de la ora 22:00, în format LIVE TEXT pe AS.ro. Din Grupa E mai fac parte Benfica şi echipa lui Mircea Lucescu, Dinamo Kiev.
- Barcelona – Bayern, în grupa E din UEFA Champions League
- Ce a declarat Ronald Koeman la conferinţa de presă
- NBA și NHL se văd live exclusiv în AntenaPLAY
- Liga Campionilor Asiei şi Liga Campionilor Asiei 2 sunt live în AntenaPLAY
- Brahim Diaz a aflat pe terenul lui City că a câştigat Cupa Africii pe Naţiuni. Cum a putut reacţiona
- Chelsea, contraperformanță istorică în umilința cu PSG. Doar două echipe din Anglia au mai trăit asta în UCL/CCE
- Man. City – Real Madrid 1-2. “Galacticii” merg mai departe în Champions League. Se știe primul sfert din competiție
- Decizie uluitoare! Maroc a câştigat la masa verde Cupa Africii, după finala cu un scandal teribil cu Senegal!
- Portughezii au numit “absolut incredibilă” remontada lui Sporting, dar au indicat o problemă majoră!

































