Închide meniul

Schimbare majoră în Liga Campionilor şi restul competiţiilor UEFA. Decizia luată de Comitetul Executiv

Andrei Nicolae Publicat: 9 iulie 2025, 9:20

Comentarii
Schimbare majoră în Liga Campionilor şi restul competiţiilor UEFA. Decizia luată de Comitetul Executiv

Logo-ul UCL, afişat pe un panou de pe un stadion / Hepta

Organul executiv al forului european a luat o decizie care se va aplica în toate cele patru competiţii pe care le guvernează, respectiv Champions League, Europa League, Conference League şi Women’s Champions League. Acţiunea luată de cei de la UEFA urmează să ofere un avantaj formaţiilor care încheie mai sus în grupa principală.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Noua regulă urmează să fie aplicată chiar din noul sezon competiţional.

Locul ocupat în faza principală a unei competiţii UEFA va conta mai mult

Potrivit marca.com, avantajul unei echipe de a juca partida retur pe teren propriu, ceea ce poate constitui un beneficiu, va putea fi păstrat de club până înainte de marea finală. Pentru a explica mai concret, trebuie analizat cum a funcţionat formatul de anul trecut.

În Liga Campionilor, echipele care au încheiat între primele opt au avut avantajul de a juca partida retur acasă doar în optimile de finală, în “dubla” jucată contra formaţiei venite din acel baraj. În sferturi şi în semifinale, totul a fost decis de o tragere la sorţi, astfel că avantajul unui club de a termina mai sus era “şters”.

Acum, poziţia din clasament va conta mai mult. Beneficiul din optimi se menţine pentru primele opt clasate, la care se adaugă următoarele modificări: echipele clasate în Top 4 în UCL vor avea avantajul de a juca acasă returul unei “duble”, iar primele două echipe din grupa de 36 vor juca pe teren propriu manşa a doua inclusiv în semifinale. Astfel, un club care termină în Top 2 va avea şansa acestui plus până în marea finală, care se dispută pe teren neutru.

Reclamă
Reclamă

Ce se întâmplă însă dacă o echipă din Top 8, Top 4 sau Top 2 este eliminată prematur? Poziţia ei din clasament este atribuită formaţiei care a eliminat-o. Spre exemplu, în cazul de anul trecut, când PSG a învins-o pe Liverpool (locul 1) în optimi, dacă regula de acum ar fi existat, atunci francezii ar fi preluat avantajul “cormoranilor” până în semifinale.

Această nouă regulă a fost cel mai probabil creată pentru a stimula şi mai mult echipele să se lupte pentru un loc fruntaş în clasamentul grupei, astfel încât să îşi creeze un avantaj.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Cine crezi că ar trebui să fie portarul României în meciul cu Austria?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:25
VideoJurnal Antena Sport | La 36 de ani, “Miss Baschet” vrea titlul cu Rapid
0:11
VideoJurnal Antena Sport | Chiar dacă nu joacă, Drăguşin e trup şi suflet pentru naţională la meciul cu Austria
0:06
“Te dai şmecher” Victor Angelescu i-a răspuns dur lui Andrei Nicolescu! S-a reaprins conflictul dintre cei doi
23:33 7 oct.
Alex Pop, dezvăluiri despre interacțiunea pe care a avut-o cu Gică Hagi: „Tăceam, ascultam și dădeam din cap”
23:22 7 oct.
Reacţia lui Victor Angelescu după ce căpitanul Rapidului, Alex Dobre, a înjurat-o pe Dinamo
22:39 7 oct.
VideoJurnal Antena Sport | Cea mai mare surpriză din naţionala lui Lucescu este Lisav Eissat
1 EXCLUSIVImaginile dezastrului pe Arena Națională. Acoperişul a cedat, iar gazonul riscă să fie inundat! 2 Cristi Chivu pregăteşte un transfer uriaş pentru România. Fundaşul naţionalei care ar semna cu Inter din ianuarie 3 Presa din Turcia anunţă: Gică Hagi, aproape de o revenire de senzaţie. Clubul cu care se află în negocieri 4 Gică Hagi, acuzat de rasism! Fostul jucătorul care a dezvăluit că l-a bătut la vestiare pe “Rege” 5 Dan Petrescu a primit o nouă ofertă! Care a fost răspunsul tehnicianului român 6 CFR Cluj, apel disperat după ce un junior a suferit un accident rutier grav! “În lupta sa pentru viață”
Citește și