Aurelio de Laurentiis, atac halucinant la jucătorii africani: “Suntem idioţii care le plătim salariile!”

Alexandru Ivan Publicat: 3 august 2022, 18:25

Comentarii
Aurelio de Laurentiis, atac halucinant la jucătorii africani: Suntem idioţii care le plătim salariile!

Aurelio de Laurentiis, într-o conferință de presă / Profimedia

Președintele lui Napoli, Aurelio de Laurentiis, a lansat un atac incredibil pentru jucătorii africani. Liderul grupării napoletane încă e supărat după ultima ediție a Cupei Africii pe Națiuni.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Napoli va mai transfera jucători africani doar dacă aceștia acceptă să nu participe la Cupa Africii a Naţiunilor, competiţie organizată de obicei în plin sezon, a afirmat Aurelio de Laurentiis.

Aurelio de Laurentiis, atac halucinant la jucătorii africani

“Nu-mi mai vorbiţi despre fotbalişti africani. Le doresc numai bine, dar ori îmi semnează o renunţare pentru a participa la Cupa Africii, ori altfel (…) nu o să-i am niciodată la dispoziţie. Suntem idioţii care le plătim salariile pentru a-i trimite să joace pentru alţii”, a spus de Laurentiis, conform Wall Street Italia.

În timpul ultimei ediții a Cupei Africii, în ianuarie şi februarie, gruparea Napoli a fost lipsită de câţiva jucători importanţi din lot, inclusiv fundaşul senegalez Kalidou Koulibaly, care a plecat la Chelsea în această vară, şi mijlocaşul camerunez Frank Zambo-Anguissa.

Cluburile, angajatoare ale jucătorilor, au obligaţia de a-şi lăsa internaţionalii să se alăture selecţiilor lor în perioadele internaţionale guvernate de Federaţia Internaţională (FIFA).

Reclamă
Reclamă

Senegal a câștigat Cupa Africii 2022

Reprezentativa Senegalului a câştigat Cupa Africii pe Naţiuni, învingând în finală Egipt, scor 4-2 la loviturile de departajare, pe stadionul Olembe din Yaounde.

În afară de bani, Sadio Mane&co vor fi recompensați și cu terenuri în Dakar și Diamniadio. Fotbaliștii din Senegal vor fi premiați după ce au câștigat în premieră Cupa Africii pe Națiuni. Potrivit Mundo Deportivo, jucătorii și staff-ul vor primi aproximativ 76.000 de euro, dar și terenuri în Senegal.

Astfel, fiecare jucător urmează să primească un teren de 200 de metri pătrați în Dakar și unul de 500 de metri pătrați în Diamniadio, noul oraș în construcție aflat la 30 de kilometri de capitală. Decizia a fost luată de președintele Macky Sall. „V-am încredinţat o misiune și v-aţi întors cu trofeul. Această cupă se datorează calităţilor personale”, a spus șeful statului, potrivit sursei citate.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Trebuia anulat golul marcat de Claudiu Petrila, în Rapid - Dinamo 3-2?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:44 18 mart.

VIDEOBrahim Diaz a aflat pe terenul lui City că a câştigat Cupa Africii pe Naţiuni. Cum a putut reacţiona

0:13 18 mart.

Chelsea, contraperformanță istorică în umilința cu PSG. Doar două echipe din Anglia au mai trăit asta în UCL/CCE

23:55

Man. City – Real Madrid 1-2. “Galacticii” merg mai departe în Champions League. Se știe primul sfert din competiție

23:50

BREAKING NEWSDecizie uluitoare! Maroc a câştigat la masa verde Cupa Africii, după finala cu un scandal teribil cu Senegal!

23:36

Portughezii au numit “absolut incredibilă” remontada lui Sporting, dar au indicat o problemă majoră!

23:25

Thibaut Courtois, schimbat la pauză în Manchester City – Real Madrid. Situația medicală a portarului belgian

1 Au fost contestate alegerile FRF și a venit decizia TAS. Ce lovitură pentru Răzvan Burleanu 2 Andrei Nicolescu, anunț important despre debutul lui George Pușcaș la Dinamo 3 Dan Petrescu a fost operat de urgenţă! Care este starea antrenorului 4 FCSB și Gigi Becali votează împotriva lui Răzvan Burleanu: “Trebuie să-i arăt ce înseamnă demnitate. Mergem la TAS” 5 Fotbalistul de la FCSB a semnat în Liga 4 din România: “Un proiect unde se dorește performanță” 6 “Două oferte în șase sau șapte ore!” Gigi Becali l-a pus pe liber, dar două cluburi l-au căutat imediat
Citește și