Ciprian Tătăruşanu, intervenţie fantastică în faţa lui Lautaro Martinez în Inter – Milan

Valentin Pîrcălabu Publicat: 5 februarie 2023, 22:56

Ciprian Tărăuşanu, intervenţie fabuloasă în faţa lui Lautaro Martinez

Colaj Orange Sport

• Ciprian Tătăruşanu a avut o intervenţie fantastică în faţa lui Lautaro Martinez
  • Tătăruşanu a fost titular în Inter – Milan

Ciprian Tătăruşanu a avut o intervenţie fantastică în faţa lui Lautaro Martinez, în startul derby-ului din Inter şi Milan. Portarul român al campioanei Italiei nu a mai avut ce face în faţa starului argentinian, în minutul 34.

Inter a deschis scorul în marele derby cu Milan în minutul 34. Tătăruşanu nu a avut ce face la execuţia lui Lautaro Martinez. Până atunci, portarul român a avut o intervenţie fabuloasă.

Ciprian Tătăruşanu, intervenţie fantastică în faţa lui Lautaro Martinez

În minutul 6, Ciprian Tătăruşanu a avut un reflex uluitor la şutul lui Lautaro Martinez. Portarul român a scos fantastic şutul atacantului argentinian, cu un reflex de zile mari. Astfel, Tătăruşanu a respins cu braţul şutul violent al atacantului de la Inter din 12 metri.

Ciprian Tătărușanu a încasat 18 goluri în acest an, la AC Milan, până la derby-ul cu Inter

AC Milan a fost „demolată” de Sassuolo, scor 2-5, chiar pe San Siro. Titular din nou în lipsa accidentatului Mike Maignan, Ciprian Tătărușanu a primit gol după gol în meciul din etapa a 20-a din Italia.

Sassuolo a făcut show pe San Siro și a marcat prin Defrel, Frattesi, Berardi, Lauriente și Matheus Henrique. Pentru Milan au punctat Giroud și Origi.

Ciprian Tătărușanu a ajuns la 18 goluri încasate în acest an. Portarul român a fost titular în toate cele 7 meciuri disputate în prima lună din 2023 de AC Milan, în toate competițiile.

„Rossonerii” au câștigat un singur meci în acest an, împotriva celor de la Salernitana.

Ciprian Tătărușanu, 18 goluri încasate în 2023, la AC Milan:

• AC Milan – Sassuolo 2-5 (Serie A)
  • Lazio – AC Milan 4-0 (Serie A)
  • AC Milan – Inter 0-3 (Supercupa Italiei)
  • Lecce – AC Milan 2-2 (Serie A)
  • AC Milan – Torino 0-1 (Cupa Italiei)
  • AC Milan – AS Roma 2-2 (Serie A)
  • Salernitana – AC Milan 1-2 (Serie A)

Cotat la 600.000 de euro de transfermarkt.com, Ciprian Tătărușanu a bifat 19 apariții în actualul sezon, în toate competițiile. Per total, românul a încasat 30 de goluri.

Reacţia lui Stefano Pioli, după ce Ciprian Tătăruşanu a primit 5 goluri cu Sassuolo

Stefano Pioli s-a ferit să îl critice public pe Ciprian Tătăruşanu, titularul dintre buturile rossonerilor. Le-a tras însă un semnal de avertisment tuturor jucătorilor săi.

Când o echipă suferă atât de mult, este clar că până și portarul are probleme. Nu mă opresc (n.r. cu criticile) la portar, dar echipa trebuie să fie mai unită pe teren, să fie distanțele mai bune. Vom munci în timpul săptămânii pentru a aduce rapid schimbări pentru că următorul meci este important, trebuie să fim pregătiți şi să facem un joc grozav„, a transmis Stefano Pioli, potrivit gazzetta.it.

Ar trebui să fie convocat Ianis Hagi la EURO 2024 dacă nu va juca la Alaves în următoarea perioadă?

AntenaPLAY • 22 mart., 10:14
Patru cluburi uriaşe, în cursa pentru transferul lui Dennis Man! Anunţul italienilor: „E aurul Parmei!”
Vestea proastă pe care a primit-o Ionuţ Radu, cu 3 luni înainte de startul EURO 2024!
Echipa naţională • 19 mart., 10:00
Soţia lui Ciprian Tătăruşanu, răvăşitoare în costum de baie
Diverse • 17 mart., 11:47
FOTO
Soţia lui Ciprian Tătăruşanu, răvăşitoare în costum de baie. Imagine provocatoare a Antoanetei. Ce tatuaj are
Atletico Madrid - Inter 2-1 (3-2 d.l.d). Echipa lui Horaţiu Moldovan s-a calificat dramatic în sferturile de finală
Liga Campionilor • 13 mart., 23:55
Atletico Madrid – Inter 2-1 (3-2 d.l.d). Echipa lui Horaţiu Moldovan s-a calificat dramatic în sferturile de finală