Închide meniul

Daniele De Rossi, înlocuitorul lui Cristi Chivu la Parma! Italienii au făcut anunțul

Alex Ioniță Publicat: 5 iunie 2025, 21:00 / Actualizat: 5 iunie 2025, 23:10

Daniele De Rossi, înlocuitorul lui Cristi Chivu la Parma! Italienii au făcut anunțul

Profimedia

Oficialii lui Parma s-au mișcat rapid. Aceștia l-au ales deja pe înlocuitorul lui Cristi Chivu, care va semna, pe 6 iunie, cu Inter. Daniele De Rossi îi va prelua pe „cruciați”, potrivit unui anunț făcut în Italia.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Cristi Chivu a acceptat provocarea celor de la Inter și va debuta pe banca nerazzurilor la Cupa Mondială a Cluburilor. Monterrey va fi prima adversară a românului, din mandatul de la echipa din Milano.

Daniele De Rossi îl va înlocui pe Cristi Chivu la Parma

Potrivit unor informații oferite de Parma Live, conducerea „cruciaților” l-a ales pe Daniele De Rossi pentru poziția de antrenor al echipei. Pe listă s-a mai aflat și Alberto Gilardino.

De Rossi este văzut drept o variantă excelentă pentru Parma, având în vedere politica clubului, de a se baza pe jucători tineri. Un alt avantaj este legat de faptul că tehnicianul este liber de contract, după despărțirea de AS Roma, din luna septembrie a anului trecut.

La Roma, De Rossi a adunat 30 de meciuri, în perioada ianuarie – septembrie 2024 și a înregistrat o medie de 1,7 puncte per meci. În cariera sa a mai antrenat-o pe SPAL, în perioada octombrie 2022 – februarie 2023. De asemenea, s-a mai aflat și în staff-ul echipei naționale a Italiei.

Reclamă
Reclamă

Javier Zanetti reacţionează după ce Inter s-a înţeles cu Cristi Chivu!

Cristi Chivu a făcut un pas uriaş în carieră. După ce a salvat-o pe Parma de la retrogradare, antrenorul român s-a înţeles cu cei de la Inter Milano. Tehnicianul urmează să semneze pe două sezoane cu echipa de pe Giuseppe Meazza.

Cristi Chivu urmează să fie prezentat oficial şi să o conducă pe Inter Milano la Campionatul Mondial al Cluburilor din SUA.

Vicepreşedintele celor de la Inter, Javier Zanetti a vorbit despre numirea lui Cristi Chivu pe banca celor de la Inter. Fostul fundaș argentinian îl cunoaște pe român încă de când jucau amândoi pentru trupa din Milano.

Reclamă

“Cristian s-a descurcat foarte bine. Mai întâi, a antrenat trei ani la echipa noastră de juniori, unde a făcut o treabă grozavă. Apoi, a avut o oportunitate la Parma, pe care a preluat-o într-o perioadă dificilă, era în zona retrogradării. Campionatul s-a terminat și Parma a rămas în Serie A. Sunt convins că Cristian e un antrenor care va avea o carieră îndelungată”, a spus Zanetti, potrivit jurnalistului italian Nicolo Schira.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Se va califica CFR Cluj în grupa principală din Europa League?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
17:33

Sebastian Mailat a semnat cu FC Botoșani. Anunțul oficial: “Bine ai revenit acasă”

17:02

VideoAntenaSport Update. Cele mai tari ştiri ale zilei de 19 iunie

16:49

Ţara care a găzduit ultimul Grand Prix în 1993 vrea să revină în Formula 1: “Suntem pregătiţi”

16:39

Danemarca U19 – România U19 LIVE SCORE (20:00). Cu o victorie, tricolorii sunt în semifinalele EURO 2025

16:25

Gigi Becali schimbă numele FCSB-ului: “În septembrie vine hotărârea”. Cum se va numi campioana

15:49

Gennaro Gattuso, prezentat oficial la naţionala Italiei: “Primul lucru pe care-l voi spune jucătorilor?”

1 FotoImagini superbe cu Sergio Ramos şi Cristi Chivu la finalul meciului Monterrey – Inter 1-1 2 Monterrey – Inter 1-1, la meciul de debut al lui Cristi Chivu, la Mondialul Cluburilor. Martinez, primul gol în era “Chivu” 3 Plecări pe bandă rulantă de la Universitatea Craiova! Anunţul lui Mihai Rotaru despre vedeta lui Mirel Rădoi 4 “Vă este rușine de acest rezultat?” Răspunsul lui Cristi Chivu, după egalul lui Inter cu Monterrey 5 “Soarele nu străluceşte după debut”. Reacţia italienilor după primul meci al lui Cristi Chivu pe banca lui Inter 6 FCSB şi-a aflat posibila adversară din turul 2 preliminar al Ligii Campionilor. Returul se joacă în România
Citește și