Decizia luată de federaţia italiană, după ce al patrulea jucător al naţionalei a fost audiat în ancheta pariurilor ilegale

Alex Masgras Publicat: 17 noiembrie 2023, 13:25

Comentarii
Decizia luată de federaţia italiană, după ce al patrulea jucător al naţionalei a fost audiat în ancheta pariurilor ilegale

Alessandro Florenzi (dreapta), la un meci al naţionalei Italiei / Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

S-a aflat decizia luată de federaţia italiană, după ce al patrulea jucător al naţionalei a fost audiat în ancheta pariurilor ilegale. Este vorba despre Alessandro Florenzi, fundaşul celor de la AC Milan.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Federaţia Italiană de Fotbal nu a deschis o procedură împotriva fundaşului echipei AC Milan, Alessandro Florenzi, care a fost audiat joi în cadrul anchetei privind platformele ilegale de pariuri sportive.

Decizia luată de federaţia italiană, după ce al patrulea jucător al naţionalei a fost audiat în ancheta pariurilor ilegale

“Nu există nicio procedură în curs de desfăşurare din partea noastră, deoarece pentru moment nu există informaţii sau probe privind pariuri pe meciuri de fotbal”, a precizat pentru AFP Federaţia Italiană de Fotbal (FIGC), potrivit news.ro.

Alessandro Florenzi, în vârstă de 32 de ani, a fost audiat timp de puţin peste o oră de către procurorul din Torino.

Potrivit presei italiene, cazul său este similar cu cel al lui Nicolo Zaniolo, care a recunoscut că a folosit platformele ilegale pentru poker şi blackjack, nu pentru pariuri sportive.

Reclamă
Reclamă

Alessandro Florenzi, care a fost legitimat la PSG în 2020-21, a făcut parte din echipa Italiei care a câştigat Campionatul European în 2021. El a fost selecţionat de 49 de ori, cel mai recent în iunie 2022.

În total, patru jucători sunt implicaţi în cazul platformelor ilegale. În timp ce Zaniolo şi Florenzi nu au fost sancţionaţi de FIGC, Sandro Tonali (Newcastle) şi Nicolo Fagioli (Juventus) au fost suspendaţi pentru zece, respectiv şapte luni.

Tonali a primit cea mai grea sancţiune, deoarece a recunoscut că a pariat pe meciurile în care erau implicate fostele sale echipe, Brescia şi AC Milan, în timp ce evolua pentru acestea.

Reclamă

Juventus i-a prelungit contractul lui Nicolo Fagioli, suspendat pentru pariuri!

Internaţionalul italian Nicolo Fagioli şi-a prelungit marţi contractul cu Juventus, în timp ce ispăşeşte o suspendare de şapte luni pentru pariuri sportive.

„Juventus are plăcerea de a anunţa că contractul lui Nicolo Fagioli a fost reînnoit până la 30 iunie 2028”, a anunţat clubul din Serie A într-un comunicat citat de news.ro.

Mijlocaşul în vârstă de 22 de ani, una dintre marile speranţe ale fotbalului italian, ar urma să câştige 1,5 milioane de euro pe sezon, potrivit presei italiene.

Teoretic, Fagioli poate juca din nou de acum până la finalul sezonului, meciul din etapa a 38-a şi ultima a campionatului fiind programat pe 26 mai, la o săptămână după ce expiră suspendarea sa.

Italianul a fost suspendat de Federaţia Italiană de Fotbal în octombrie pentru pariuri la meciuri, dar niciodată la cele ale lui Juventus sau Cremonese, unde a fost împrumutat un sezon. Sentinţa iniţială de 12 luni a fost redusă la şapte, deoarece jucătorul a cooperat cu anchetatorii şi a acceptat să urmeze un program de tratament pentru combaterea dependenţei de jocurile de noroc.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga finala Ligii Campionilor în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:50

“Mergem fără presiune”. Cristiano Bergodi, gata de cele două “finale” dintre “U” Cluj și Universitatea Craiova

23:48

Răzvan Onea, la pământ după eșecul cu U Cluj: „Suntem dărâmaţi mental”

23:27

Costel Gâlcă știe unde s-a distrus sezonul Rapidului: „A fost din ce în ce mai rău”

23:16

Aryna Sabalenka, lecţie de fair-play după eşecul cu Sorana Cîrstea: “Nu mi-a dat nicio şansă. Sunt tristă că se retrage”

23:12

FotoGalatasaray a cucerit al patrulea titlu la rând în Turcia. Sărbătoare de zile mari la Istanbul

23:00

Sorana Cîrstea, conferinţă de presă pentru istorie! Ce a spus despre români şi despre Simona Halep şi Irina Begu

1 Continuă coșmarul pentru un club din play-out! N-a primit licența de Liga 1 nici după apel: “Mergem la TAS” 2 Ofertă de 7 milioane de euro pentru o vedetă a Universităţii Craiova. Mihai Rotaru a dat răspunsul pe loc 3 UPDATEPanică uriaşă la Rapid. Alexandru Dobre, transportat la spital după ce i s-a făcut rău pe aeroport. Ultimele vești 4 Ion Ţiriac împlineşte 87 de ani! Cadou între miliardari: ce a putut primi de la Bernie Ecclestone 5 Imaginea postată de Andrei Cordea la miezul nopţii, după controversa uriaşă din CFR Cluj – Universitatea Craiova 0-0 6 Adrian Mutu a făcut praf una dintre vedetele Ligii 1! “Are mari probleme în privința caracterului”
Citește și