Gianluigi Buffon îl poate înlocui pe Ciprian Tătăruşanu la AC Milan! Anunţul lui Stefano Pioli: „Ar fi o bombă!”

Viviana Moraru Publicat: 17 ianuarie 2023, 17:07

Gianlugi Buffon, în timpul unui meci la Parma/ Profimedia

• Gianluigi Buffon, înlocuitorul lui Ciprian Tătăruşanu la AC Milan
  • Anunţul lui Stefano Pioli

Gianluigi Buffon îl poate înlocui pe Ciprian Tătăruşanu la AC Milan. Stefano Pioli, antrenorul campioanei Italiei, a declarat că mutarea ar fi una de senzaţie pentru clubul milanez.

Ciprian Tătăruşanu a intrat în ultimele şase luni de contract la AC Milan, iar oficialii au decis să nu-i mai prelungească înţelegerea. Portarul român a devenit titular la formaţia milaneză, după accidentarea titularului Mike Maignan.

AC Milan este în căutarea unui portar, până la revenirea lui Mike Maignan. Oficialii „diavolilor” s-au orientat către Gianluigi Buffon, goalkeeper-ul ajuns la 44 de ani.

Stefano Pioli, antrenorul lui AC Milan, a fost întrebat la ultima conferinţă de presă despre posibilul transfer al lui Gianluigi Buffon. Tehnicianul a dat de înţeles că nu ar spune pas unei mutări a portarului, însă este concentrat pe actualii jucători ai „diavolilor”.

„Buffon, la Milan? Ar fi o bombă. Noi începem să ne recuperăm jucătorii accidentați. Vom fi o echipă completă când toți vor fi recuperați”, a declarat Stefano Pioli, la conferinţa de presă.

Gianluigi Buffon, legenda lui Juventus, evoluează în prezent la Parma. La formaţia din Serie B, italianul este coechipier cu internaţionalii români Dennis Man şi Valentin Mihăilă. Portarul a bifat cinci partide pentru echipa sa, în actualul sezon.

AC Milan îl avea pe listă în această iarnă pe portarul lui Atalanta, Marco Sportiello, însă negocierile nu s-au concretizat.

„Nu poate fi nici măcar portar la bloc!”. Ciprian Tătăruşanu, făcut praf de fanii lui AC Milan

Ciprian Tătăruşanu a fost făcut praf de fanii lui AC Milan încă de la pauza meciului cu Lecce. Rossonerii au avut o evoluţie modestă în primele 45 de minute ale partidei din etapa a 18-a din Serie A.

Fără a se putea baza pe accidentatul Mike Maignan, Stefano Pioli l-a titularizat din nou pe portarul român. Acesta a avut un start de meci de coşmar. După numai 3 minute, Tătăruşanu a fost învins chiar de coechipierul său Theo Hernandez.

Fundaşul lui Milan a încercat să intervină în faţa unui adversar, dar mingea s-a lovit de el şi a intrat în poartă. Surprins de fază, „Tătă” a rămas pe călcâie şi nu a putut interveni.

Gazdele şi-au dublat chiar avantajul în minutul 23. Hjulmand a centrat în careu, iar Baschirotto, scăpat din marcaj, a trimis o lovitură de cap spectaculoasă la colţul lung. Mingea l-a depăşit pe Tătăruşanu şi a intrat în plasă.

Ultraşii lui AC Milan nu au mai rezistat şi au răbufnit pe reţelele sociale. Veteranul de 36 de ani dintre buturi a fost principalul vizat.

„Tătăruşaunu nu poate fi nici măcar portar la un bloc cu apartamente. E de nevăzut! Doamne fereşte. Este inacceptabil să ai un portar care îşi trage mâinile în loc să intervină„, a comentat un internaut.

„Pentru mine, Tătăruşanu este de vină. Portarul trebuie să aibă idei şi să conducă apărare. Nu face nimic, la naiba! Abia intervine când arunci în el„, a scris un alt fan al lui AC Milan.

A procedat bine Istvan Kovacs când l-a eliminat pe Araujo, în Barcelona - PSG?

23:57
Câţi bani a câştigat Corvinul Hunedoara, după calificarea istorică în finala Cupei României
17
23:25
„S-ar potrivi!” Mesaj clar despre posibilul transfer de vis al lui Dennis Man la Borussia Dortmund
17
23:20
Corona Brașov este campioana României la hochei! Echipa de sub Tâmpa a reușit o „triplă” istorică
17
22:55
Anunţ teribil pentru Simona Halep! Motivul pentru care ar putea să nu primească wild card la Roland Garros
17
22:41
Sorin Cârțu l-a luat la țintă pe jucătorul dorit de Gigi Becali la FCSB! Avertisment pentru patronul roș-albaștrilor
17
22:12
Bernadette Szocs – Manyu Wang, LIVE VIDEO (13:00, AntenaPLAY), în optimile Cupei Mondiale de tenis de masă Macao 2024
17
22:07
„Finalele se câștigă!” Florin Maxim a uimit pe toată lumea după ce Corvinul s-a calificat în finala Cupei României!
17
21:37
Cum le-a dat Corvinul o lovitură uriașă cluburilor din playoff! Ce înseamnă calificarea echipei din Liga a 2-a în finala Cupei
Valentin Mihăilă, autorul golului lunii pentru Parma!
AntenaPLAY • 17 apr., 15:13
Valentin Mihăilă, autorul golului lunii pentru Parma! Reuşita cu care a reuşit să obţină acest titlu
Un alt club de top a intrat în cursa pentru transferul lui Dennis Man
Serie A • 16 apr., 19:06
Un alt club de top a intrat în cursa pentru transferul lui Dennis Man! Se luptă cu Borussia Dortmund pentru semnătura românului
Ce note au primit Dennis Man și Valentin Mihăilă, după Parma - Spezia 2-0
AntenaPLAY • 13 apr., 19:31
Ce note au primit Dennis Man și Valentin Mihăilă, după Parma – Spezia 2-0! Specialiștii au dat verdictul
Parma - Spezia 2-0 a fost în AntenaPLAY
AntenaPLAY • 13 apr., 19:17
Parma – Spezia 2-0 a fost în AntenaPLAY. Echipa românilor Man şi Mihăilă s-a distanţat la 5 puncte de locul 2 în Serie B!
Valentin Mihăilă, lovit de un adversar la marginea careului Speziei!
AntenaPLAY • 13 apr., 18:26
Valentin Mihăilă, lovit de un adversar la marginea careului Speziei! Arbitrul nu a dictat nimic, deşi românului îi curgea sânge!