Închide meniul

Luciano Spalletti pleacă de la Napoli! Anunțul făcut de Aurelio De Laurentiis: ”E un om liber”

Dan Roșu Publicat: 29 mai 2023, 8:49

Comentarii
Luciano Spalletti pleacă de la Napoli! Anunțul făcut de Aurelio De Laurentiis: ”E un om liber”

Luciano Spalletti, în timpul unui meci / Profimedia Images

Luciano Spalletti pleacă de la Napoli, după titlul istoric câștigat în acest sezon. Președintele Aurelio De Laurentiis este cel care a anunțat că antrenorul i-a cerut despărțirea, pentru a avea un an sabatic.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Discuțiile despre despărțirea lui Spalletti de Napoli apăruseră după ce echipa a pus mâna pe al treilea Scudetto din istorie. Antrenorul avea varianta de a prelungi contractul pe încă un an, dar a ales despărțirea de noua campioană a Italiei.

Luciano Spalletti pleacă de la Napoli

”Spalletti este un om liber. Când cineva vine la tine și îți spune că a făcut tot ce putea face și că un ciclu din viața lui s-a încheiat… Mi-a spus că vrea să își ia un an sabatic. Ce poți face? Te poți opune?

Acum, cel mai important e să facă ce iubește. A fost un antrenor extraordinar pentru băieți. Antrenorii sunt de două feluri, cei care vor să controleze piața de transferuri și cei care antrenează.

I-am dat material foarte bun de lucru și el i-a ajutat pe jucători să crească”, a spus De Laurentiis, citat de football-italia.net.

Reclamă
Reclamă

Luciano Spalletti, prima reacție după ce Napoli a devenit campioana Italiei

Luciano Spalletti a oferit prima reacție după ce Napoli a devenit campioana Italiei. Antrenorul italian a fost extrem de emoționat la finalul partidei cu Udinese, în urma căreia echipa sa a cucerit Scudetto.

Luciano Spalletti a vrut să le dedice trofeul jucătorilor, cât și fanilor și familiei sale. Totodată, antrenorul italian susține că obiectivul echipei, la startul sezonului, a fost clasarea pe un loc care să asigure prezența în grupele UEFA Champions League.

„Când îi văd pe fanii echipei fericiți îmi aduce cea mai mare bucurie. Obiectivul nostru a fost un loc de Champions League. Unii oameni au protestat împotriva echipei în vara trecută. Eu am spus doar că trebuie să construim o mentalitate de campioni.

Reclamă

Trebuie să dedic acest trofeu jucătorilor, care merită asta. De asemenea, îl dedic și suporterilor. Evident, și familiei mele, fiicei, Matilde, prietenilor, dar și fratelui meu, Marcello”, a declarat Luciano Spalletti.

Napoli a câştigat cel de-al treilea titlu din istoria clubului, după cele pe care i le adusese Maradona în 1987 şi 1990.

Luciano Spalletti a devenit cel mai în vârstă antrenor care devine campion în Serie A. A scris istorie la 64 de ani şi 58 de zile!

 

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine sunt vinovaţii pentru situaţia în care a ajuns FCSB?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
16:50
FCSB, emoţii la TAS! Gigi Becali poate plăti 300.000 de euro după un proces deschis la Lausanne
16:29
Darius Olaru i-a dat replica lui Gigi Becali, după ședința de la FCSB: „Voi vedea dacă voi putea face ce mi-a cerut”
16:03
“«The papagals» încep să sară din nou”. Elias Charalambous, mesaj dur pentru cei care critică FCSB
15:50
Veste teribilă pentru Gigi Becali! Ce arată motivarea instanţei în procesul pentru palmares dintre FCSB şi CSA
15:23
Borussia Dortmund – Inter, 22:00, LIVE TEXT. Cristi Chivu luptă pentru optimi, cu Istvan Kovacs la centru
15:07
„Petrescu a înscris pentru țara lui, dar și pentru binele comun!” Ce scria presa lumii după România – Anglia 2-1, în 1998
1 Cauza accidentului din Timiș, descoperită. Unul dintre cei trei supraviețuitori a povestit ce s-a întâmplat 2 “Şocant! Ce tragedie!” Reacţia presei din Grecia după accidentul şocant în care 7 fani PAOK au murit în România 3 Primul 11 al celor mai valoroşi fotbalişti din Liga 1. Liderul Craiova nu are niciun jucător. Cum arată Dream Teamul 4 Microbuzul în care se aflau fanii lui PAOK nu era condus de un şofer profesionist! Suporterii au condus pe rând 5 VIDEODramă în România: un microbuz cu fani ai lui PAOK, implicat într-un accident cu 7 morţi şi 3 răniţi 6 VIDEOGestul făcut de Răzvan Lucescu şi PAOK după decesul fanilor greci în accidentul din România
Citește și