Foto

Napoli a ratat şansa de a lua titlul chiar de astăzi! Cum le-au stricat cei de la Salernitana super-petrecerea napoletanilor! Fanii gazdelor începuseră nebunia în tribune

Bogdan Stănescu Publicat: 30 aprilie 2023, 18:22

Napoli a ratat şansa de a lua titlul chiar de astăzi!

Fanii lui Napoli sărbătoreau deja titlul când echipa lor a fost egalată /Profimedia Images

Napoli a ratat şansa de a lua titlul chiar de astăzi! Jucătorii lui Luciano Spalletti au deschis scorul în minutul 62 prin Olivera, dar au fost egalaţi în minutul 84.

B. Dia a marcat cu un şut plasat când nimeni nu se mai aştepta. Fanii lui Napoli declanşaseră nebunia în tribune. Ei dăduseră drumul la petarde. Toţi fanii napoletani au amuţit când Salernitana a egalat.

Nimic nu părea să le strice sărbătoarea napoletanilor. Echipa gazdă era în control, doar că golul Salernitanei a venit din nimic.

Dia a tras foarte bine, la colţ, iar portarul lui Napoli nu a putut interveni.

A fost momentul în care tribunele au amuţit. Începuse deja sărbătoarea, dar totul va trebui să se amâne până etapa viitoare. Napoli are 79 de puncte cu 6 etape înainte de final. Lazio e la 18 puncte distanţă, aşa că e greu de crezut că se mai poate întâmpla ceva.

Atât jucătorii şi antrenorul lui Napoli, cât şi fanii şi-ar fi dorit să poată sărbători câştigarea titlului acasă, încă din această etapă. Totul părea să fie în favoarea lor deoarece Inter a învins cu 3-1 pe Lazio etapa aceasta.

Tribunele au amuţit când Salernitana a egalat Napoli în minutul 84 / Profimedia Images

Luciano Spalletti: „Am parcurs un drum mai dificil până în vârf!”

„Eu nu am călătorit niciodată cu clasa întâi și cu loc la fereastră, ci doar am făcut autostopul. Să ajung în situația de a deveni campion răsplătește toate sacrificiile. Simți un pic de statisfacție când pleci dintr-o poziție normală, ca mulți alții, și ajungi apoi la maximum.

Am fost luat la mișto pentru că aveam ghetele de joc cu mine pe bancă. Pentru că eu mi le-am dorit de mic copil, dar nu aveam bani să le cumpăr, așa că uneori am vrut să le încalț. Am parcurs un drum mai dificil până în vârf, spre deosebire de alții care, probabil, au știut să câștige ca fotbaliști posibilitatea de a antrena o echipă importantă”, a declarat Luciano Spalletti, în cadrul conferinței de presă premergătoare partidei cu Salernitana.

Cele mai tari meciuri din Europa

• Fulham – Manchester City (16:00)
  • Manchester United – Aston Villa (16:00)

23:57
PAOK – Club Brugge 0-2. Răzvan Lucescu a ratat calificarea în semifinalele Conference League! Dueluri „de foc” în semifinale
18
23:50
„Steaua fără nume!” Marcel Răducanu, verdict despre sezonul de vis făcut de FCSB! Mesaj direct pentru echipa lui Gigi Becali
18
23:45
„Nu vreau să creez tensiune!” Vlad Chiricheş, mesaj ferm pentru Edi Iordănescu: „Regret că am spus asta! M-am hazardat!”
18
23:38
„Să dea mai mult, la cât sunt plătiți!” Ioan Ovidiu Sabău și-a atacat jucătorii după Oțelul – U Cluj 2-1!
18
23:14
Scene uluitoare cu Emiliano Martinez în Lille – Aston Villa. La un pas să fie eliminat! A dansat ca în finala Cupei Mondiale
18
23:12
„Ne lipsește partea financiară! Avem cel mai mic buget!” Dorinel Munteanu, strigăt de ajutor după calificarea în finala Cupei
18
22:47
Dan Nistor s-a prăbuşit emoţional după înfrângerea cu Oţelul: „Frustrant şi dureros! Mulţi nu vom dormi la noapte!”
18
22:41
„E dureros!” Alex Chipciu și-a turnat cenușă în cap după ce și-a dat autogol în Oțelul – U Cluj! A vorbit și despre noul obiectiv
18
21:55
„Mulți patroni încearcă să îl imite” Ovidiu Burcă, laude la scenă deschisă pentru Gigi Becali! A spus și de ce are succes FCSB
18
21:43
Oţelul – Corvinul este finala Cupei României! Gălăţenii s-au calificat după un autogol marcat de Chipciu în minutul 90