Închide meniul

Radu Drăguşin, analizat în presa din Italia după ce a fost titular în Genoa – Fiorentina 1-4: „A riscat totul!”

Viviana Moraru Publicat: 20 august 2023, 10:25

Reclamă
Radu Drăguşin, analizat în presa din Italia după ce a fost titular în Genoa – Fiorentina 1-4: „A riscat totul!

Radu Drăguşin, în timpul partidei dintre Genoa şi Fiorentina/ Profimedia

Radu Drăguşin a fost analizat în presa din Italia, după ce a fost titular în partida dintre Genoa şi Fiorentina, încheiată cu scorul de 1-4. Italienii au notat faptul că fundaşul naţionalei României a a avut o evoluţie modestă în prima rundă de Serie A.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Genoa a fost învinsă în primul meci după revenirea în Serie A. Trupa lui Radu Drăguşin a cedat categoric în duelul de pe teren propriu cu Fiorentina.

Radu Drăguşin, analizat în presa din Italia după ce a fost titular în Genoa – Fiorentina 1-4

Presa din Italia a notat faptul că Radu Drăguşin a încercat să se impună în duelurile fizice din partida cu Fiorentina, însă a dat greş de multe ori şi a comis mai multe greşeli.

Italienii i-au acordat nota 5 internaţionalului român de 21 de ani, notând faptul că acesta a riscat totul în finalul primei reprize.

„S-a luptat adesea cu cei doi fotbaliști de pe benzi ai Fiorentinei și a creat adesea superioritate numerică. A încercat să se impună prin fizic la anumite dueluri, dar a comis mai multe greșeli. A riscat totul în finalul primei reprize”, au notat jurnaliştii italienii de la tuttomercatoweb.com.

Reclamă
Reclamă

Genoa s-a văzut condusă de Fiorentina încă din minutul 5, după golul marcat de Biraghi. Ulterior, scorul a fost majorat în minutul 11 de către Bonaventura. Pe finalul primei reprize, Gonzalez a dus scorul la 3-0 pentru trupa Viola.

În minutul 56, Mondragon a mărit proporţiile scorului şi Fiorentina conducea categoric cu 4-0. Genoa a redus din diferenţă în minutul 58, prin Biraschi.

„A fost Genoa alegerea bună?” Radu Drăguşin a dat răspunsul imediat

„A fost Genoa alegerea bună?” este întrebarea la care Radu Drăguşin a oferit răspunsul imediat. Fundaşul naţionalei României s-a declarat foarte mulţumit de alegerea pe care a făcut-o, atunci când a semnat cu „grifonii”.

Reclamă

Radu Drăguşin susţine că se bucură de încredere la Genoa, fapt pe care îl căuta în momentul în care a plecat de la Juventus. Stopperul român de 21 de ani a dezvăluit că atât ALberto Gilardino, antrenorul formaţiei, cât şi ceilalţi jucători, sunt alături mereu de el, fapt pe care îl consideră fundamental într-o echipă.

„(n.r. A fost Genoa alegerea corectă) Alegerea corectă? Mai mult, a fost cea mai bună alegere pe care aș fi putut s-o fac. Căutam un club care să-mi dea încredere și l-am descoperit aici.

Am găsit cele mai bune condiții de a crește. Această echipă mi-a oferit tot ce aveam nevoie. I-am simțit mereu pe toți alături de mine, de la colegi la Mister, de la club la fani, ceea ce e fundamental pentru un jucător”, a declarat Radu Drăguşin, în presa din Italia.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce echipă va reuşi tripla istorică în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
1:12

Real Betis – Fiorentina şi Djurgarden – Chelsea sunt semifinalele Conference League!

1:07

S-au stabilit semifinalele Europa League! Meciuri tari: Tottenham – Bodo/Glimt și Bilbao – Manchester United

0:56

Manchester United – Lyon 5-4! Echipa lui Amorim e în semifinale după un meci absolut „nebun”!

0:43

UPDATEBilbao – Rangers 2-0. Ianis Hagi, OUT din Europa League. Manchester United – Lyon 5-4! Rezultatele

23:23 17 apr.

„E inacceptabil” Marius Şumudică a cerut o schimbare majoră în Liga 1!

23:15 17 apr.

Ce notă a primit Ianis Hagi după ce a fost schimbat la pauză în Athletic Bilbao – Rangers

1 „Se vede că nu-l mai avem pe el”. Thibaut Courtois, reacţie fermă după ce Real Madrid a fost eliminată din Champions League 2 Daniel Pancu, verdict în lupta la titlu înainte de FCSB – CFR Cluj: „E cam terminată” 3 „Pur și simplu s-a aruncat” Dezvăluiri cutremurătoare despre moartea lui Aaron Boupendza: „Lua nişte plicuri” 4 „A fost ultimul meci cu Real în Liga Campionilor?” Răspunsul lui Carlo Ancelotti! Ce a spus de viitor 5 Vlad Chiricheş şi Vali Creţu, apel la suporteri înainte de FCSB – CFR Cluj. Câte bilete s-au vândut 6 Virgil van Dijk a semnat prelungirea contractului cu Liverpool
Citește și