Radu Drăguşin s-a transferat de la Juventus! Fundaşul român a acceptat oferta de la Genoa, după o periodă de ezitări, el fiind inclus în mutarea lui Andrea Cambiaso de la “grifoni” la “bianconeri”.
Conform Goal Italia, Drăguşin va fi cedat definitiv la Genoa, iar Juve va mai plăti şi alte 4 milioane de euro pentru a-l aduce în Piemont pe Cambiaso, fundaşul care era dorit şi de rivala Milan.
Radu Drăguşin s-a transferat de la Juventus
Iniţial, jucătorul împrumutat sezonul trecut de Juve la Sampdoria şi Salernitana nu a dorit să meargă la Genoa, echipă care a retrogradat în Serie B. Totuşi, se pare că ideea de a fi titular în Italia l-a convins pe jucătorul de 20 de ani.
Florin Manea a vorbit şi el cu câteva zile despre mutarea lui Drăguşin, cel care a primit chiar şi un mesaj de încurajare de la Chiellini, fostul căpitan al românului.
“Radu a fost dezamăgit. Mi-a arătat mesajul lui Chiellini, care m-a impresionat. Știe că trebuie să muncească din greu și am încredere în el. În viitor, sunt convins că va fi pregătit pentru un club mare precum Juventus.
Chiar dacă anul trecut nu ne-a mers așa cum am vrut, mie nu mi s-a părut atât de rău. Desigur, Juventus este la un nivel foarte înalt și nu pot să spun că greșește. Radu va fi un jucător important pentru că, în 15 ani, n-am mai văzut un jucător să facă ce face el. Va ajunge la un nivel înalt, iar apoi vom vedea dacă Juventus a făcut sau nu o greșeală”, a declarat Manea, conform Tutto Juve.
Drăgușin, debutat de Andrea Pirlo la prima echipă a lui Juventus
Radu Drăgușin a fost cumpărat de Juventus în 2018 de la școala de fotbal Regal Sport București. Fundașul de 20 de ani a evoluat pentru grupele U17, U19 și U23 ale „bianconerilor”, iar în 2020 a debutat pentru prima echipă, sub comanda lui Andrea Pirlo.
Drăgușin a adunat 4 apariții pentru echipa mare a lui Juventus: una în Serie A, una în Champions League și două în Cupa Italiei.
- Radu Drăguşin s-a transferat la Genoa
- Fundaşul român a jucat 4 meciuri pentru Juventus
- Play-off-ul din NHL e exclusiv în AntenaPLAY
- Cursa Marelui Premiu al Principatului Monaco e duminică, 7 iunie, de la ora 15:45, live în AntenaPLAY
- Chivu a mutat imediat după ce Real Madrid i-a luat un jucător! Pregătește ofertă de 50 de milioane de euro
- Real Madrid dă prima mare lovitură a verii! Fabrizio Romano a anunţat transferul starului lui Chivu de la Inter
- Giovanni Becali încercă transferul internaţionalul român: “Am primis mesaj de la directorul sportiv”
- Kevin De Bruyne iese la atac după plecarea lui Conte de la Napoli: „Nu trebuia să rămână”
- Cutremur la AC Milan! Vedeta și-a anunțat plecarea: „Este timpul pentru o nouă provocare”



































