Sevilla – Inter 3-2. Nebunie în finala Europa League! Andaluzii au confiscat trofeul

Gal Dorin Publicat: 21 august 2020, 20:50

uefa.com

Jucătorii de la Sevilla se bucură după cucerirea Europa League

Sevilla s-a impus în faţa celor de la Inter cu scorul de 3-2 şi a câştigat cea de-a şasea finală. Spaniolii s-au impus după un meci nebun.

Inter a deschis scorul în minutul 5, prin penalty-ul transformat de Lukaku. Tot el fusese iniţial faultat în careu de către Diego Carlos. Spaniolii au revenit imediat în joc, reuşind să reducă din diferenţă, în minutul 12, prin De Jong.

A fost o primă repriză nebună. De Jong a făcut dubla în minutul 34, printr-o lovitură superbă de cap. Inter a revenit şi a egalat în minutul 36, prin Godin.

În cea de-a doua repriză, cele două formaţii au mai redus motoarele, dar ocaziile de gol nu au lipsit. Lukaku a ratat singur cu portarul, în minutul 65, şi şi-a trimis în propria poartă în minutul 74, după o execuţie din foarfecă a lui Diego Carlos.

Inter a încercat să mai revină în joc, dar Kounde a scos de pe linia porţii şutul lui Sanchez, din minutul 82.

Sevillia se impune astfel cu 3-2 şi poate fi numită regina Europa League, cu şase trofee câştigate.

Sevilla – Inter 3-2

Min. 96: Final de meci la Koln.

Min. 82: Ocazie mare pentru Inter. Kounde scoate de pe linia porţii şutul lui Alexis Sanchez.

Min. 74: Goool Sevilla! Lukaku trimite în propria poartă după o execuţie din foarfecă a lui Diego Carlos.

Min. 65: Ocazie imensă pentru Inter. Lukaku ratează singu cu portarul.

Min. 46: A început repriza a doua.

Min. 45: Pauză.

Min. 36: Goool Inter! Godin restabileşte egalitatea cu o lovitură de cap.

Min. 34: Goool Sevilla!  De Jong face dubla cu un gol superb.

Min. 12: Goool Sevilla! De Jong egalează cu o lovitură de cap.

Min. 5: Goool Inter! Lukaku transformă cu siguranţă lovitura de la 11 metri.

Min. 3: Penalty pentru Inter! Diego Carlos l-a faultat pe Lukaku în careu, iar centralul a indicar punctul cu var.

Min. 1: A început meciul. Spaniolii au avut lovitura de start.

Sevilla – Inter: Echipele de start

Sevilla: Bounou – J. Navas, Kounde, Diego Carlos, Reguilon – Jordan, Fernando, Banega – Ocampos, L. De Jong, Suso

Rezerve: Sanchez, Vaclick – S. Gomez, Munir, Gudelj, Escudero, O. Torres, Vasquez, Jose Alonso, Genaro, P. Perez, En-Nesyri

Inter: Handanovic – Godin, De Vrij, Bastoni – D'Ambrosio, Barella, Brozovic, Gagliardini, Young – Lukaku, L. Martinez

Rezerve: Padelli – A. Sanchez, Moses, Sensi, Ranocchia, Valero, Eriksen, Esposito, Pirola, Birarghi, Skriniar, Candreva

Ştirea iniţială.

Spectacolul a fost asigurat şi în semifinale. Inter a trecut fără probleme de Şahtior cu scorul de 5-0, în timp ce spaniolii au învins Manchester United cu 2-1.

Sevilla şi-a confirmat renumele de echipă care încântă în meciurile din Europa League. Trupa lui Julen Lopetegui a trecut de AS Roma, Wolverhampton şi Manchester United şi caută acum să cucerească, pentru a şasea oară, trofeul celei de-a doua competiţii europene.

La fel ca andaluzii, Inter trece printr-o formă excelentă de joc, câştigând ultimele şase meciuri în toate competiţiile. Băieţii lui Antonio Conte au terminat la doar un punct în spatele lui Juventus şi sunt extrem de motivaţi să câştige. Îl aşteaptă şi pe Leo Messi pe San Siro.

"Nerrazzuri" vor conta şi pe forma extraordinară în care se află atacantul belgian Romelu Lukaku, a cărui carieră a luat avânt după ce a fost transferat de la Manchester United. Cel de-al 50-lea meci oficial în tricoul nerazzurrilor va fi unul special pentru el.

Sevilla – Inter, finala Europa League, se dispută de la ora 22:00 în această seară în format Live Text pe AntenaSport.

• Sevilla este cea mai de succes echipă din istoria Europa League
  • Sevilla - Inter 3-2

10:25 LIVE VIDEOCalificările Marelui Premiu al Chinei sunt ACUM pe Antena 3 CNN şi LIVE STREAM în AntenaPLAY! Lewis Hamilton, eliminat în Q1 10:04 FCSB – Rapid, LIVE TEXT, 20:30! Roş-albaştrii, la un pas de titlu! Lobonţ va debuta pe banca giuleştenilor! Echipele probabile 9:30 Cum a reacţionat David Popovici când i-a fost doborât recordul mondial: „Mi-ar fi plăcut să fie doar al meu!” 9:11 VIDEO„A făcut precum Gundogan” Spaniolii nu au milă de Charles Leclerc, după ce s-a plâns de Carlos Sainz în China! Scandal la Ferrari 9:05 Adrian Mititelu, în „război” cu Ionel Ganea: „Am intervenit la echipa ca să joace fiul lui!” 8:38 „CFR Cluj să se gândească bine la meciul acesta!” Gică Hagi, euforic după ce Farul i-a umilit pe clujeni! Jucătorul remarcat 8:34 Fotbalistul lui Gică Hagi care vrea să plece de la Farul, după ce a marcat cu CFR Cluj: „Nu pot să mint” 8:17 Mihai Stoica, semne de întrebare despre revenirea lui Dan Petrescu la CFR Cluj: „Dacă era hotărât, venea de acum!” 7:46 VIDEOFernando Alonso, cu zâmbetul pe buze după incidentul care l-a trimis pe ultimul loc în cursa de sprint din China: „Mi-a plăcut” 7:25 VIDEOMax Verstappen a dezvăluit de ce se teme, după victoria din sprintul din Marele Premiu al Chinei: „Va fi destul de dificil” Vezi toate știrile