Închide meniul

Super Liga Europei | Planul de 7 miliarde de euro cu care ripostează UEFA. PSG a copiat-o pe Bayern şi susţine Champions League

Antena Sport Publicat: 20 aprilie 2021, 17:00

Reclamă
Super Liga Europei | Planul de 7 miliarde de euro cu care ripostează UEFA. PSG a copiat-o pe Bayern şi susţine Champions League

Aleksander Ceferin, şeful UEFA, vrea ca Champions League să aibă premii de până la 7 miliarde de euro

Florentino Perez, preşedintele lui Real Madrid şi al noii Super Ligi a Europei, a anunţat că ruperea de Champions League este singura cale de salvare pentru marile cluburi.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Manchester City şi Chelsea bat deja în retragere, iar UEFA a pregătit un plan prin care să le convingă şi pe celelalte zece membre fondatoare ale Super Ligii. 

După reforma Champions League, care va avea un format nou din 2024, şeful UEFA, Aleksander Ceferin, a demarat negocieri cu un fond de investiţii. 

Champions League ar putea avea premii de până la 7 miliarde de euro

Champions League ar urma să aibă premii totale de 4,5 miliarde de euro! Iar suma va creşte treptat până la 7 miliarde de euro. Acesta este planul UEFA potrivit Bloomberg şi RMC Sport. 

Reclamă
Reclamă

UEFA are doi aliaţi importanţi. Bayern a anunţat deja că susţine Champions League şi că nu se va alătura Super Ligii. Şi PSG a adoptat aceeaşi măsură. Mai ales că şeful ei i-a luat locul unuia dintre "rebeli", Andrea Agnelii.

Nasser Al-Khelaifi a fost reales, marţi, în Comitetul Executiv al UEFA, ca reprezentant al Asociaţiei Cluburilor Europene (ECA) pentru un mandat de trei ani. 

Şeful lui PSG, reales în conducerea UEFA

"Există o nevoie clară de a dezvolta modelul de competiţie UEFA existent, iar propunerea prezentată ieri (n.r. – luni) de UEFA, care încheie 24 de luni de consultare aprofundată a întregului peisaj fotbalistic european, se înscrie în acest sens. 

Reclamă

Credem că orice propunere fără sprijinul UEFA – o organizaţie care s-a străduit să promoveze interesele fotbalului european de aproape 70 de ani – nu rezolvă problemele cu care se confruntă în prezent comunitatea fotbalistică, ci, din contra, este motivată de interese personale. 

Paris Saint-Germain va continua să colaboreze cu UEFA, Asociaţia Cluburilor Europene şi cu toate părţile interesate din fotbalul european, pe baza principiilor bunei credinţe, demnităţii şi respectului pentru toată lumea. Paris Saint-Germain crede cu tărie că fotbalul este un sport pentru toată lumea. Am fost consecvent în acest sens încă de la început. 

Trebuie amintit că, în calitate de club de fotbal, suntem o familie şi o comunitate, a cărei inimă este formată din susţinătorii noştri" a spus patronul din Qatar al echipei PSG, într-un comunicat, citat de news.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va ajunge Cristiano Ronaldo la borna 1.000 de goluri marcate în carieră?

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
21:58

LIVE SCOREAston Villa – PSG şi Borussia – Barcelona se joacă ACUM. Spectacol în sferturile Ligii

21:33

Marius Şumudică a dezvăluit ce i-a spus, de fapt, lui Elias Charalambous: „Se bat cap în cap toate lucrurile”

21:25

Andreea Cotruţa, o medalie de aur şi două de argint la Campionatele Europene. Rezultate remarcabile pentru româncă

21:22

VideoAl Sharjah, echipa lui Cosmin Olăroiu, a întors dramatic soarta semifinalei Ligii Campionilor Asiei 2

21:00

VIDEOAl Sharjah – Al Taawon 2-0. Echipa lui Cosmin Olăroiu s-a calificat dramatic în finala Ligii Campionilor Asiei 2

20:46

Ce sancţiune a primit Kylian Mbappe, după faultul „horror” comis în Alaves – Real Madrid 0-1

1 OUT de la Sepsi! Decizia luată de Laszlo Dioszegi după a 5-a înfrângere la rând a covăsnenilor 2 „Nu mai face, bă, firfirici!” Gigi Becali, semnal de alarmă uriaş pentru jucătorii de la FCSB: „Trebuie luptă” 3 Gigi Becali a anunţat cine va juca vârf în FCSB – CFR! „Nu plătesc cauza lui Bîrligea. Ce? E Maradona?” 4 Verdictul specialistului, după cea mai controversată fază din Universitatea Craiova – FCSB: „Trebuia eliminat” 5 Verdictul specialistului după faza controversată din meciul CFR Cluj – Rapid 1-1! 6 Echipa din Liga 1 care vrea să-l transfere pe Marius Ştefănescu. Cât cere Gigi Becali în schimbul lui
Citește și