Închide meniul

Mircea Lucescu îl laudă pe Dan Petrescu: ”Are un avantaj enorm asupra tuturor antrenorilor din România!”

Dragoș Vasile Publicat: 17 mai 2022, 14:14

Mircea Lucescu îl laudă pe Dan Petrescu: ”Are un avantaj enorm asupra tuturor antrenorilor din România!”

Dan Petrescu a cucerit un nou titlu cu CFR Cluj / Hepta

Mircea Lucescu îl laudă pe Dan Petrescu după câștigarea unui nou titlu cu CFR Cluj. ”Il Luce” este ferm convins că tehnicianul grupării din Gruia nu se poate compara cu niciun antrenor din Liga 1.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Acesta este al treilea mandat al lui Dan Petrescu la CFR Cluj, după perioadele iunie 2017 – februarie 2018 și martie 2019 – noiembrie 2020. Pe lângă cele 4 titluri, ”Bursucul” a ajuns în două rânduri în grupele Europa League. 

Mircea Lucescu îl laudă pe Dan Petrescu

”Dan Petrescu, nu întâmplător au revenit cei de la CFR la el de fiecare dată. Au făcut comparație cu ceilalți antrenori pe care i-au mai avut. E un antrenor care lucrează 24 de ore din 24. Dincolo de asta, CFR Cluj este foarte bine structurat ca și club.

Nu pot interveni mulți pentru că, până la urmă, fotbalul este o activitate care trebuie să aparțină unui singur om care să ia decizii. Ceilalți pot fi consultanți pe lângă el. Acolo, la CFR, el ia deciziile și, din acest punct de vedere, are un avantaj enorm asupra tuturor celorlalți antrenori din fotbalul românesc”, a declarat Mircea Lucescu, potrivit playsport.ro.

Dan Petrescu s-a descătuşat după ce a făcut-o pe CFR Cluj campioană

Dan Petrescu s-a descătuşat după ce a făcut-o pe CFR Cluj campioană. A fost al cincilea titlu câştigat de „Bursuc” cu echipa din Gruia. Petrescu a avut un discurs pe măsură la conferinţa de presă.

Reclamă
Reclamă

Dan Petrescu nu i-a uitat pe criticii săi şi l-a ironizat pe Mihai Stoica, cel care îl făcuse praf la finalul meciului dintre CFR şi Unversitatea Craiova.

E clar că la toate cele cinci campionate câştigate am avut o contribuţie. La 3 din ele am fost aproape tot timpul, la celelalte 2 nu am fost tot anul. Dar la toate 5 am şi eu 1% la fiecare trofeu. Acest titlu a fost mai greu decât toate celelalte la un loc. Nu mă aşteptam sincer ca Voluntari să facă un meci extraordinar, la fel cum a făcut şi Craiova azi. Şi-au vândut scump pielea.

S-a văzut că a fost un campionat corect, cei de la Craiova cred că au făcut cel mai bun meci din campionat. Au încercat în toate poziţiile să ne încurce, să dea goluri. Şi a băgat cea mai puternică echipă, cred că 7 fundaşi aveau, cei mai puternici, cei mai înalţi. Au încercat să ne încurce. Craiova nu se bătea pentru niciun loc.

Reclamă

E bine până la urmă că nu mai sunt îndoieli. Golul pe care l-am primit m-a supărat. Nu aş fi vrut în meciurile astea să primim gol, acolo se arată forţa echipei. Vreau să le mulţumesc fanilor. Principalii artizani clar că sunt jucătorii. Nu e uşor să câştigi 5 titluri la rând. În continuare aştept să fiu criticat, cum s-a întâmplat de când sunt antrenor aici. Am fost făcut praf şi pulbere non stop! Dar până la urmă medalia e aici. Ceilalţi vorbesc şi eu câştig trofee.

Mi s-a cerut şi demisia, mi s-a spus că nu înţeleg nimic, că jucăm nu ştiu cum. Îi felicit pe cei care, aşa uşor, dau declaraţii despre mine, un antrenor şi un jucător care am făcut ceva pentru fotbalul românesc. Ca jucător mi-am dat viaţa, am scos lumea în stradă, iar ca antrenor uitaţi-vă, fac lumea fericită! Nu merit acest tratament pe care îl am în România, nu merit!„, a declarat Dan Petrescu la conferinţa de presă.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

În ce competiție europeană se va califica FCSB?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
23:00 2 iul.

Cristi Săpunaru, discurs exploziv după declaraţiile lui Victor Angelescu: “Se minte mult. N-au avut curajul să-mi spună în faţă”

22:22 2 iul.

Carlos Alcaraz, calificare fără emoţii în turul trei de la Wimbledon. Îşi continuă parcursul spre al treilea titlu la Londra

22:21 2 iul.

“Va reveni Albion Rrahmani la Rapid?” Victor Angelescu a dat răspunsul pe loc

22:12 2 iul.

“Cea mai de succes echipă”. Noul jucător transferat de Dinamo, promisiune uriaşă pentru fani: “Să se ridice de pe scaune”

21:54 2 iul.

Dinamo vrea să joace în Ghencea derby-ul cu FCSB. Soluţia surprinzătoare propusă pentru rivali

21:37 2 iul.

VideoJurnal AntenaSport | Arbitrii schimbă jocul

1 Cele mai tari transferuri din vara din 2025 | Florian Wirtz, transferat de Liverpool. Trent Alexander-Arnold, la Real Madrid 2 Viktor Gyokeres a bătut palma cu Arsenal! “Tunarii”, tot mai aproape de a da lovitura verii 3 Mihai Leu a murit! Fostul campion mondial avea 56 de ani 4 EXCLUSIVNu mai e cale de întors! Mircea Lucescu a anunţat Federaţia când pleacă de la naţională. Surpriză uriaşă pentru înlocuirea lui 5 “Adrian Mititelu m-a avertizat!” Laszlo Dioszegi anunță „revoluția” la Sepsi: “Voi tăia în carne vie!” 6 Regula de 8 secunde va fi introdusă în Liga 1! Anunţul a fost făcut de Kyros Vassaras
Citește și