Închide meniul

Toni Petrea pune presiune pe generali şi aşteaptă ca FCSB să revină în Ghencea. "Arena este demnă de istoria acestui club"

Iulian Focșăneanu Publicat: 4 decembrie 2020, 14:17

Comentarii
Toni Petrea pune presiune pe generali şi aşteaptă ca FCSB să revină în Ghencea. "Arena este demnă de istoria acestui club"

Toni Petrea speră să poată antrena pe Stadionul Steaua

CSA Steaua îşi va disputa meciurile din Liga 3 pe stadionul de 31.254 locuri. Şi FCSB îşi doreşte să fie gazdă pe "bijuteria" care, din ultimele estimări, a costat 64 de milioane de euro. Într-o situaţie similară este şi Academica Clinceni.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Toni Petrea vrea ca FCSB să joace pe Stadionul Steaua

Antrenorul liderului din Liga 1 este încântat de cum arată arena care a fost construită în Ghencea.

"Am văzut doar la televizor imaginile care au fost prezentate, arată foarte frumos. E o arenă demnă de o istorie a unui asemenea club. Normal, cred că ar fi un sentiment plăcut să mă aflu pe bancă pe noua arenă", a declarat Toni Petrea la conferinţa de presă.

La inaugurarea stadionului de cinci stele nu a fost chemat niciun oficial al lui FCSB. De la festivitate a lipsit şi legenda roş-albaştrilor, Helmut Duckadam.

"Voi spune în continuare că FCSB este Steaua. Consider că și echipa lui Gigi Becali are dreptul să joace pe acest stadion, cum vor avea toate echipele care plătească. Nu are rost să facem în Ghencea… circul care este la Craiova.

Reclamă
Reclamă

Stadionul este făcut din pani publici și nu ne trebuie scandal. O să vedeți că, până la urmă, și la Craiova o să se găsească înțelegere, iar echipa domnului Mititelu o să fie lăsată să joace pe acel stadion. Așa o să fie și în Ghencea. Nu avem nevoie de scandal în vremurile acestea", a declarat Helmut Duckadam imediat după ce stadionul a fost inaugurat.

Stadionul Steaua

  • Cost construcţie 64 milioane de euro
  • Capacitate: 31.254 de locuri
  • Suprafața de joc 105m/68m. Gazon natural ranforsat sintetic, dotat cu degivrare, drenaj, sistem de irigație și încălzire pentru sezonul de iarnă
  • Spații de cazare pentru sportivi (24 de camere cu un total de 48 de locuri de cazare)
  • Vestiare pentru sportivi
  • Spaţii tehnice şi pentru birouri
  • Spații VIP
  • Sală de forță și de recuperare
  • Punct medical de prim ajutor
  • Magazine
  • Restaurante
  • Sala de conferință
  • Zona de presă si sky-box ul în partea superioară a Tribunei 1 pentru a spori vizibilitatea și care respectă standardele UEFA și FIFA
  • Muzeu al Clubului Sportiv al Armatei Steaua
Înapoi la Homepage
Reclamă

Va fi titular de drept Ianis Hagi la Alanyaspor?
Loading ... Loading ...
Citește și:
9:26
Adversare “de foc” pentru România la barajul pentru Mondial. Noile calcule ale specialiştilor după ultimele rezultate
8:54
Neluţu Varga s-a răzgândit în privinţa lui Leo Bolgado. Detalii din contractul noului jucător de la Rapid
8:45
Radu Drăguşin a revenit la antrenamentele lui Tottenham. Fanii au reacţionat imediat: “Va deveni o bestie”
8:38
Nuno Espirito Santo, demis de Nottingham Forest!
8:29
Schimbarea pregătită de Gigi Becali în primul 11 al FCSB-ului, după ce a ratat transferul lui Mario Tudose: “Se descurcă bine”
8:22
Motivul pentru care transferul lui Alin Fică la Rapid a picat. Negocieri în ultimele 10 minute ale perioadei de mercato
1 Dinamo s-a reorientat, după ce nu l-a putut transfera pe Matei Ilie. Noua ţintă a lui Zeljko Kopic 2 Vestea dată de Mihai Stoica despre transferurile pregătite de FCSB, în ultima zi de mercato din Liga 1 3 Dan Şucu, lovitură decisivă pentru Gigi Becali! Leo Bolgado ajunge la Rapid, după ce a fost dorit de FCSB 4 Carlos Alcaraz a câștigat US Open 2025! Succes în patru seturi în finala cu Jannik Sinner 5 Israel – Italia 4-5. Thriller cu 9 goluri la Debrecen. Kosovo, surpriza serii. Toate rezultatele din preliminariile World Cup 6 Probleme pentru Lamine Yamal, după ce Spania a dat recital cu Turcia. Ce s-a întâmplat la plecarea din stadion
Citește și