VIDEO

”Un moment penibil!”. Ce s-a întâmplat imediat după ce Lionel Messi a câștigat Balonul de Aur pentru a opta oară

Dan Roșu Publicat: 31 octombrie 2023, 9:25 / Actualizat: 2 noiembrie 2023, 16:34

Comentarii
”Un moment penibil!”. Ce s-a întâmplat imediat după ce Lionel Messi a câștigat Balonul de Aur pentru a opta oară

Lionel Messi, la gala decernării Balonului de Aur 2023 / Profimedia Images

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Ce s-a întâmplat imediat după ce Lionel Messi a câștigat Balonul de Aur pentru a opta oară. Lionel Messi a câștigat Balonul de Aur pentru a opta oară în carieră, dar noul său club, Inter Miami, a oferit un moment considerat de cei de la Goal.com ca fiind ”penibil”.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Imediat după ce chiar David Beckham l-a anunțat pe Lionel Messi drept câștigator al Balonului de Aur 2023, americanii au postat un clip video prin care l-au felicitat pe sud-american.

Doar că noul club al lui Messi a folosit un trofeu pe care scria ”FIFA Ballon D’or 2023”, în contextul în care France Footbal nu mai acordă trofeul alături de forul mondial încă din 2015.

”Un moment penibil!”. Ce s-a întâmplat imediat după ce Lionel Messi a câștigat Balonul de Aur pentru a opta oară

De atunci, FIFA organizează gala ”The Best”, în timp ce francezii au decernat singuri mult râvnitul premiu.

“E un moment penibil pentru echipa din MLS, mai ales având în vedere că trofeul din clip nu a mai fost folosit din 2015. În ciuda acestei erori, nimic nu poate umbri momentul.

Reclamă
Reclamă

Pentru ca momentul să fie memorabil, David Beckham, co-proprietarul lui Inter Miami, a fost cel care i-a înmânat trofeul lui Lionel Messi.”, au notat cei de la Goal.com.

”Lionel Messi a jucat bine 7 meciuri și a câștigat Balonul de Aur”

”Lionel Messi a jucat bine 7 meciuri și a câștigat Balonul de Aur”, au titrat spaniolii de la El Confidecial, după gala de la Paris, unde starul argentinian de 36 de ani a primit al optulea său Balon de Aur.

Reclamă

Jurnaliștii susțin că victoria din Cupa Mondială ”a cântărit prea mult” în decizia luată de France Football, chiar dacă Messi a condus ”Pumele” spre victorie, marcând 7 goluri.

”Messi nu avea nevoie de acest trofeu”, mai spun ibericii, făcând referire la anul mai degrabă slab avut cu PSG, alături de care a câștigat titlul în Ligue 1 și Supercupa, pierzând Cupa Franței și, mai ales, trofeul Ligii Campionilor, marea obsesia a qatarezilor de la club.

Messi nu a avut niciun moment de reținut în dubla cu Bayern Munchen din optimilile Ligii Campionilor de anul trecut, acolo unde bavarezii s-au impus cu 2-0, respectiv 1-0, mai notează ibericii.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va trece Sorana Cîrstea de sferturile de finală ale unui Grand Slam?
Loading ... Loading ...
Citește și:
8:24

Primul fotbalist care a anunțat că vrea să vină la FCSB: “Să iau cea mai bună decizie”

23:07 3 iun.

Şi Universitatea Craiova a intrat în cursa pentru semnătura lui Kennedy Boateng

22:44 3 iun.

A făcut vizita medicală și va semna cu Real Madrid! Denzel Dumfries, marea lovitură a lui Jose Mourinho

22:40 3 iun.

Cornel Dinu a făcut praf tactica lui Gică Hagi cu Georgia: “Confuzie mare”

22:33 3 iun.

U BT Cluj, al şaselea titlu naţional consecutiv, după un final senzaţional de meci cu CSM Oradea

22:06 3 iun.

Aryna Sabalenka s-a prăbuşit cu totul la conferinţa de presă: “Vreau să mă retrag din tenis acum”

1 Gigi Becali, anunţ decisiv despre transferul lui Alex Dobre: “Am vorbit cu taică-su” 2 Presa din Turcia anunţă că Mirel Rădoi este ca şi dat afară de la Gaziantep. I s-a găsit înlocuitor 3 Chivu a mutat imediat după ce Real Madrid i-a luat un jucător! Pregătește ofertă de 50 de milioane de euro 4 El e primul transfer pe care îl face Gigi Becali la FCSB în vară! MM Stoica și Baciu l-au urmărit pe stadion 5 Prima plecare de la U Cluj. Se transferă tot în România! 6 Jose Mourinho a alcătuit lista neagră! 6 jucători pe care nu-i mai dorește la Real Madrid
Citește și