Vlad Chiricheș, pus la zid după ultimul meci la Sassuolo! Românul a făcut un penalty care i-a scos din minți pe fani. „Să se ducă în Africa să culeagă banane”

Alexandru Ivan Publicat: 16 ianuarie 2022, 16:02

Vlad Chiricheș, pus la zid după ultimul meci la Sassuolo

În minutul 55, la scorul de 2-1 pentru Verona, Chiricheș a făcut un henț greu de explicat. Într-un duel direct cu Giovanni Simeone, Chiricheș a deviat subtil balonul cu mâna dreaptă.

Deși inițial a crezut că a scăpat „basma curată”, intervenția VAR a făcut ca arbitrul Alessandro Prontera să dicteze lovitură de la 11 metri.

Barak a transformat lovitura de pedeapsă pentru Hellas Verona. Antrenorul lui Sassuolo n-a mai rezistat și l-a scos pe Chiricheș din teren în minutul 81. În cele din urmă, oaspeții s-au impus cu 4-2.

În urma acestui eșec, formația jucătorului român a căzut pe locul 10 în Serie A. Sassuolo a fost depășită tocmai de Hellas Verona, care a urcat pe poziția a noua, la două puncte în fața formației lui Chiricheș.

Vlad Chiricheș, pus la zid de fanii lui Sassuolo

Fanii lui Sassuolo nu au rămas indiferenți și l-au criticat dur pe internaționalul român pe rețelele de socializare. „Este o apărare foarte slabă din partea lui Chiricheș, care a dus la un penalty”, a scris un suporter pe Twitter.

Alții, mai nervoși, l-au luat peste picior pe căpitanul naționalei României. „Antrenorul nostru continuă să nu înțeleagă fotbalul. Chiricheș ar trebui să se ducă în Africa să culeagă banane. Defensiva și mijlocul au fost complet pierdute”, a notat un alt fan al lui Sassuolo.

„Chiricheș, la naiba, ce faci? Băiatul e depășit!”, a scris un alt suporter.

Meciul Sassuolo – Hellas Verona a fost al 18-lea pentru Vlad Chiricheș în acest sezon. Fundașul român e cotat la 2,5 milioane de euro și mai are contract cu „verzii” până în 2023.

• Vlad Chiricheș, pus la zid după ultimul meci la Sassuolo
  • Românul a făcut un penalty care i-a scos din minți pe fanii italieni

18
23:57
PAOK – Club Brugge 0-2. Răzvan Lucescu a ratat calificarea în semifinalele Conference League! Dueluri „de foc” în semifinale
18
23:50
„Steaua fără nume!” Marcel Răducanu, verdict despre sezonul de vis făcut de FCSB! Mesaj direct pentru echipa lui Gigi Becali
18
23:45
„Nu vreau să creez tensiune!” Vlad Chiricheş, mesaj ferm pentru Edi Iordănescu: „Regret că am spus asta! M-am hazardat!”
18
23:38
„Să dea mai mult, la cât sunt plătiți!” Ioan Ovidiu Sabău și-a atacat jucătorii după Oțelul – U Cluj 2-1!
18
23:14
Scene uluitoare cu Emiliano Martinez în Lille – Aston Villa. La un pas să fie eliminat! A dansat ca în finala Cupei Mondiale
18
23:12
„Ne lipsește partea financiară! Avem cel mai mic buget!” Dorinel Munteanu, strigăt de ajutor după calificarea în finala Cupei
18
22:47
Dan Nistor s-a prăbuşit emoţional după înfrângerea cu Oţelul: „Frustrant şi dureros! Mulţi nu vom dormi la noapte!”
18
22:41
„E dureros!” Alex Chipciu și-a turnat cenușă în cap după ce și-a dat autogol în Oțelul – U Cluj! A vorbit și despre noul obiectiv
18
21:55
„Mulți patroni încearcă să îl imite” Ovidiu Burcă, laude la scenă deschisă pentru Gigi Becali! A spus și de ce are succes FCSB
18
21:43
Oţelul – Corvinul este finala Cupei României! Gălăţenii s-au calificat după un autogol marcat de Chipciu în minutul 90