Închide meniul

Ze Carlos, vicecampion mondial cu Brazilia, a murit la 56 de ani: “Cu imensă durere anunţăm decesul!”

Publicat: 26 octombrie 2024, 12:26

Comentarii
Ze Carlos, vicecampion mondial cu Brazilia, a murit la 56 de ani: Cu imensă durere anunţăm decesul!

Ze Carlos, în timpul unui meci din 1998 / Profimediaimages

Ze Carlos, vicecampion mondial cu Brazilia, a murit la vârsta de 56 de ani. Din primele informaţii se pare că fostul internaţional brazilian ar fi suferit un stop cardiac în timp ce dormea.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Fostul internaţional brazilian Ze Carlos, vicecampion mondial cu Selecao în 1998, a încetat din viaţă vineri, la vârsta de 56 de ani, a anunţat fostul său club Sao Paulo FC, citat de AFP.

Ze Carlos, vicecampion mondial cu Brazilia, a murit la 56 de ani

Cu imensă durere, Sao Paulo FC anunţă decesul lui Jose Carlos de Almeida, Ze Carlos, vineri la Osasco“, în apropiere de Sao Paulo, a indicat clubul paulista într-un comunicat, potrivit agerpres.ro.

Ze Carlos, născut pe 14 noiembrie 1967, a trăit cei mai frumoşi ani ai carierei sale la Sao Paulo FC, club la care a evoluat între 1997 şi 1999.

Clubul brazilian nu a precizat cauza morţii fostului fundaş, însă mass-media locală precizează că a fost vorba de un stop cardiac.

Reclamă
Reclamă

La Cupa Mondială din 1998, găzduită de Franţa, Ze Carlos a fost titular în semifinala câştigată de Brazilia cu 4-2 la loviturile de departajare în faţa Olandei, la Marsilia, înlocuindu-l pe Cafu, suspendat pentru partida respectivă.

Însă el a revenit pe bancă în finala pierdută de Selecao în faţa Franţei lui Zinedine Zidane (scor 0-3).

Ze Carlos nu a mai jucat pentru Selecao după Mondialul respectiv şi s-a retras din activitate în 2005.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Va mai prinde Louis Munteanu echipa naţională după transferul la DC United
Loading ... Loading ...
Citește și:
22:07
Louis Munteanu, mesaj emoţionant după plecarea de la CFR Cluj: “Nu voi uita niciodată”. Ce i-a transmis lui Dan Petrescu
21:35
Gigi Becali a anunțat un nou transfer la FCSB. „Ordinul” dat în direct: „Dăm bani, nu e problemă”
21:34
Gigi Becali l-a propus pe Octavian Popescu la echipa lui Marius Şumudică: “Îşi dă un restart şi iau 20 de milioane”
21:23
Gigi Becali, prima reacție după transferul lui Louis Munteanu: „Nu am făcut niciodată ofertă atât de mare”
20:57
VideoJurnal Antena Sport | Drăguş este aşteptat la Gaziantep de Sorescu
20:52
VideoJurnal Antena Sport | Neubert este “coşmarul” jucătorilor de la FCSB
1 FotoCine este Cristina Răduț, viitoarea soţie a lui Ștefan Baiaram. Meseria incredibilă pe care o practică 2 E oficial! FCSB l-a transferat: “S-a ajuns la un acord” 3 Surpriză de proporţii: Radu Drăguşin, cedat tot în Anglia! Cine face anunţul 4 Matei Ilie pleacă de la CFR Cluj! Va fi coleg cu un alt jucător român. Tun financiar dat de Neluțu Varga 5 Alexandru Tudorie şi-a găsit echipă. Cu cine semnează 6 Rapid, negocieri avansate cu fostul fundaş al FCSB. Gigi Becali l-a pierdut gratis!
Citește și