Închide meniul
Video

Carmen Bunaciu, mesaj de susţinere pentru David Popovici înaintea probelor de 100 şi 200 m liber: “E un mare luptător!”

Viviana Moraru Publicat: 6 decembrie 2023, 17:35

Comentarii

Carmen Bunaciu, în timpul unui interviu/ AntenaSport

Carmen Bunaciu a transmis un mesaj de susţinere pentru David Popovici, la Campionatele Europene de înot în bazin scurt, competiţie care e live în AntenaPLAY. Fosta înotătoare susţine că sportivul de 19 ani este un mare luptător şi va da totul pentru o medalie în probele sale preferate.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

David Popovici e gata să ia startul în probele sale preferate, de 100 şi 200 m liber. Probele campionului de 19 ani se vor vedea live în AntenaPLAY şi în direct pe Antena Stars, vineri, sâmbătă şi duminică. În primele două zile de concurs de la Otopeni, Popovici s-a calificat, alături de ştafetele 4×50 m liber şi mixt, în două finale.

Carmen Bunaciu, mesaj de susţinere pentru David Popovici la Campionatele Europene de înot

Carmen Bunaciu a participat de două ori la Jocurile Olimpice, la ediţiile din 1980 şi 1984, clasându-se de trei ori pe locul patru. Fosta înotătoare, prezentă la bazinul de la Otopeni, a oferit declaraţii despre David Popovici. Aceasta este de părere că sportivul de 19 ani va avea o misiune dificilă la probele de 100 şi 200 m liber, fiind prezenţi la Campionatele Europene de înot şi Tom Dean şi Matthew Richards, britanicii care sunt campioni olimpici şi mondiali en-titre.

  • Sesiunea de dimineaţă de la Campionatele Europene de înot în bazin scurt poate fi văzută şi pe as.ro/live.

Bunaciu a mai oferit declaraţii şi despre ofertele pe care David Popovici le-a avut pentru a părăsit România. Aceasta este de părere că sportivul de la CS Dinamo a ales să rămână în ţară, deoarece se înţelege excelent cu ehipa sa, şi aici are parte şi de suportu familiei.

“Este o mare bucurie pentru noi. De când s-a anunţat că noi vom găzdui aceste Campionate Europene, am fost extrem de bucuroasă şi nerăbdătoare să-i vedem la lucru pe cei mai buni înotători europeni. Dorinţa s-a îndeplinit. A fost o muncă uriaşă pentru realizarea tuturor cerinţelor impuse.

Avem cea mai numeroasă echipă prezentă la un Campionat European de până acum, indiferent că este bazin scurt, sau de dimensiuni olimpice. Mă bucur foarte mult pentru ei, înseamnă experienţă.

“David Popovici va fi ajutat şi de public la Otopeni!”

David are şanse mari şi la 100 şi la 200 de metri liber. Dar este adevărat că sunt şi doi britanici extrem de valoroşi, Tom Dean, campion olimpic, şi Matthew Richards, campion mondial la 200 m liber. Nu va fi uşor, dar David este un mare luptător, şi cred că şi publicul îl va ajuta.

S-a pus acea etichetă la Mondiale, dar locul patru în lume nu e puţin lucru. Am fost de trei ori a patra la Jocurile Olimpice. Mai sunt luni bune până la Paris, deocamdată avem doar doi sportivi calificaţi. Poate vom avea şi o fată, o vom vedea azi pe Prisecariu, la 200 m spate. Depinde foarte mult de ei, există barem de timp care trebui realizat.

(N.r. despre ofertele lui David Popovici) Ne bucurăm că a rămas, aşa a simţit el. Are tot ce-i trebuie aici, are o echipă grozavă, antrenor, tot ce-i trebuie, şi are desigur şi suportul familiei, nu e puţin lucru”, a declarat Carmen Bunaciu, într-un interviu pentru AntenaSport.

Înapoi la Homepage

Va reuși Daniel Pancu să o califice pe CFR Cluj în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
17:35
VideoAntenaSport Update. Cele mai importante ştiri ale zilei de 6 noiembrie
17:31
L-au demis imediat, după eșecul umilitor din UEFA Champions League
17:22
Pierdere importantă pentru Real Madrid. Cât va absenta titularul accidentat în meciul cu Liverpool
17:02
Dramă în fotbalul românesc. A murit la 18 ani! Corvinul Hunedoara a dat vestea tristă
16:55
Cluburile din Liga 1 care au respectat regula ”5+6”. Ce presupune și ce pățesc echipele care nu o respectă
16:48
Gestul făcut de fanii lui Dinamo după moartea lui Emeric Ienei: „Este un semn de respect. A fost un om extraordinar”
1 Ion Ţiriac l-a angajat pe managerul care a făcut o tranzacţie de 2 miliarde de euro pentru România 2 Anunţul făcut de UEFA la miezul nopţii după golul de 4-3 anulat lui Brugge cu Barcelona, în prelungiri 3 UEFA a explicat de ce Istvan Kovacs nu a acordat penalty la faza controversată din Liverpool – Real Madrid 1-0! 4 “Ce ţi-a spus Istvan Kovacs?” Ce a răspuns Xabi Alonso la conferinţa de presă, după Liverpool – Real Madrid 1-0 5 Răspunsul venit de la UEFA după ce FCSB a cerut moment de reculegere la meciul cu Basel în memoria lui Ienei 6 FCSB, cerere specială la UEFA înaintea meciului cu Basel, după moartea lui Emeric Ienei. Ce solicitare au făcut campionii
Citește și