Ce reacţie a avut David Popovici după ce rivalul său s-a retras din proba de 200 m liber de la Campionatele Europene

Dan Roșu Publicat: 14 august 2026, 8:36

Comentarii
Ce reacţie a avut David Popovici după ce rivalul său s-a retras din proba de 200 m liber de la Campionatele Europene

David Popovici, la finalul unei probe - Profimedia Images

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

David Popovici (21 de ani) s-a calificat în finala de 200 m liber de la Campionatele Europene de la Paris, acolo unde nu se va duela însă cu unul dintre rivalii săi, Matt Richards.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Matt Richards, vicecampionul olimpic al probei în 2024, nu s-a simţit bine la Paris şi, după ce a participat la ştafeta de 4×200 m, a ales să renunţe la proba de 200 m liber, nefiind prezent nici la seriile de joi.

Englezii au vorbit despre posibilitatea ca Richards să aibă un virus care l-a împiedicat să fie la nivelul său maxim. Înotătorul de 23 de ani a obţinut cu ştafeta doar un 1:45,44, în contextul în care cu patru luni în urmă, reuşea un 1:44,77, al treilea timp din 2026, devenind campion naţional. David Popovici speră ca acesta să se refacă rapid.

David Popovici: „N-am idee de ce s-a retras Richards”

„Finala tare, rapidă, sunt eu, neamțul, austriacul, englezul. Sunt destui care sunt capabili, o să fie frumos. Poate la fel de strâns ca la suta de metri.

N-am idee de ce s-a retras Richards, sper că e ok, sănătos. O fi el adversarul meu, ‘inamicul’, nu-i doresc niciun rău. Îi doresc să fie sănătos”, a spus David Popovici.

Reclamă
Reclamă

Specialiştii îl văd pe David Popovici cu un timp sub 1:43,00 în finala de la 200 m liber

David Popovici s-a calificat în finala de la 200 de metri liber cu cel mai bun timp din semifinale, 1:44,56. Specialiştii au analizat cursa lui David şi consideră că românul are resursele pentru a coborî sub 1:43,00, în finală.

David a coborât o singură dată sub 1:43,00, la Campionatele Europene de la Roma din 2022, atunci când a cucerit aurul cu 1:42,97. Acesta a rămas al treilea cel mai bun timp din istorie, după Paul Biedermann (1:42,00, record mondial) şi Michael Phelps (1:42,96). Rămâne de văzut ce va reuşi Popovici în finala de la Paris, de vineri.

În marea finală, David Popovici va lua startul de pe culoarul al patrulea, ţinând cont că a fost cel mai rapid în semifinale. Finala va avea loc în sesiunea de seară de vineri, urmând să înceapă de la ora 19:36.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Cine va câştiga titlul în La Liga?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
8:20

„Nu faci circul ăsta”. Pe cine a dat vina Florin Prunea, după scandalul făcut de Ștefan Baiaram

8:18

Transferul la FCSB se face azi. Ce jucător vine la Bucureşti să semneze

23:54 13 aug.

David Popovici a dezvăluit o schimbare majoră în 2026: „Asta mi-a plăcut mai mult sezonul ăsta”

23:51 13 aug.

E gata! Trabzonspor a anunţat ce se întâmplă, de fapt, cu Denis Drăguş în următorul sezon

23:23 13 aug.

„Nepotrivit”. Conducerea Universităţii Craiova, reacţie fermă după ce Ştefan Baiaram şi-a ieşit din minţi

23:00 13 aug.

EXCLUSIVAnderson Ceara a semnat! Jucătorul dorit de FCSB a dat lovitura şi va avea un salariu uriaş

1 Reacţia presei din Rusia după ce David Popovici l-a bătut pe Egor Kornev 2 „Tun” financiar dat de Universitatea Craiova, după calificarea în play-off-ul Europa League. Câţi bani a încasat 3 NEWS ALERTAvem partidele din play-off-ul Cupei României! Misiune grea pentru Steaua. Cu cine au picat celelalte echipe din Liga 1 4 NEWS ALERTDavid Popovici, în finala probei de 200 m liber cu cel mai bun timp! O nouă demonstraţie de forţă la Europenele de la Paris 5 Adrian Mutu, acord total cu CFR Cluj. Neluţu Varga a găsit antrenor, după refuzul lui Marius Şumudică 6 „Dă-o naibii de treabă!” David Popovici, savuros după semifinala de la 200m liber: „Am uitat”
Citește și