Daria Silişteanu, medalie de aur la Campionatele Europene de înot pentru juniori! Cu câte medalii a încheiat România competiţia

Alex Masgras Publicat: 7 iulie 2024, 21:39

Daria Silişteanu / Facebook Academia de înot Dinamo

Daria Silişteanu a obţinut o medalie de aur la Campionatele Europene de înot pentru juniori. Românca de 15 ani, legitimată la Dinamo, a fost prima în finala de 100 de metri spate de la Vilnius.

Delegaţia României se întoarce de la Campionatele Europene de înot pentru juniori cu şapte medalii, dintre care patru sunt de aur, fiind pe locul patru în clasamentul pe medalii.

Daria Silişteanu, medalie de aur la Campionatele Europene de înot pentru juniori!

Înotătoarea română Daria-Măriuca Silişteanu a cucerit medalia de aur în proba de 100 metri spate, duminică, la Campionatele Europene de juniori de la Vilnius (Lituania), potrivit agerpres.ro.

Silişteanu a fost cronometrată cu timpul de 1 min 00 sec 72/100, fiind urmată în clasamentul final de maghiara Lora Komoroczy, 1 min 01 sec 39/100, şi de spaniola Estella Llum Tonrath Nollgen, 1 min 01 sec 49/100.

În proba similară masculină, Alexandru Constantinescu s-a clasat în imediata apropiere a podiumului (locul patru), în 55 sec 38/100, devansat de italianul Daniele Del Signore (54.68), de irlandezul John Shortt (54.74) şi de cehul Jakub Jan Krischke (55.18).

La 400 m liber, Robert-Andrei Badea a încheiat pe locul cinci, în 3 min 53 sec 89/100, în timp ce Nandor Nagy a fost al şaptelea, în 3 min 54 sec 36/100. Andrei Proca (3:57.86) s-a oprit în serii.

În finala feminină de la 400 m liber, Rebecca-Aimee Diaconescu, sportivă calificată la JO 2024 (în proba de 200 m liber), s-a clasat pe şapte, în 4 min 17 sec 17/100. Diana Stiger (4:19.28), Ioana Ştirbu (4:21.58) şi Briana Păun (4:32.97) nu au trecut de serii.

România a obţintu şapte medalii la Vilnius

România (Daria-Măriuca Silişteanu, Brigitta Vass, Denisa-Maria Bacalu, Rebecca-Aimee Diaconescu) s-a clasat pe locul şapte în finala probei de ştafetă feminină 4×100 m mixt, în 4 min 08 sec 91/100.

La ştafetă 4×100 m mixt masculin, România (Robert Badea, Matei State, Vlad Mihalache, Darius Coman) a ratat calificarea în finală (3:45.66).

România a încheiat competiţie cu un bilanţ de şapte medalii, patru de aur, câştigate de Vlad-Ştefan Mihalache (200 m fluture), Robert-Andrei Badea (200 m mixt, 400 m mixt) şi Daria-Măriuca Silişteanu (100 m spate), două de argint, prin Rebecca-Aimee Diaconescu (200 m liber) şi Aissia-Claudia Prisecariu (200 m spate), şi una de bronz, obţinută de Alexandru Constantinescu (200 m spate).

România a ocupat locul patru în clasamentul pe medalii, devansată de Italia (13-9-3), Ungaria (4-3-4) şi Turcia (4-3-3).

Ar fi trebuit să fie convocat Bîrligea la naţională?

0:16 6 oct.

„Invidioşi şi răutăcioşi!” Dorinel Munteanu îşi continuă „războiul” cu contestatarii şi după Oţelul – Universitatea Craiova 1-1

0:10 6 oct.

Dani Carvajal, accidentare groaznică în Real Madrid – Villarreal. A urlat de durere şi a plâns în hohote. Imagini dramatice

23:49

Costel Gâlcă, discurs rar în fotbalul românesc după remiza cu Oţelul: „Meritau să câştige! Ăsta e adevărul!”

23:29

Daniel Bîrligea, comparat de Gigi Becali cu Luis Suarez! Clauza pe care o are la FCSB: „Acum mă oftic că i-am pus numai atât”

23:23

Oțelul – Universitatea Craiova 1-1! Dorinel Munteanu și Costel Gâlcă s-au încurcat reciproc! Cum arată clasamentul

23:15

VIDEOSporting – Casa Pia 2-0. Golgheterul Gyokeres a făcut spectacol. Programul complet al etapei din Liga Portugal

1 VIDEOFlorin Niţă a salvat un jucător care s-a prăbuşit pe teren: „Eşti un adevărat erou, omule”! 2 Denis Alibec, criticat după declaraţiile făcute despre Dinamo: „Nu ai cum să spui asta! Golul a venit întâmplător!” 3 Antrenorul lui Rangers s-a răzgândit, după ce l-a văzut pe Ianis Hagi la antrenamente. Scoţienii anunţă decizia luată de Clement 4 Florin Prunea a dat verdictul în privinţa transferului lui Daniel Bîrligea la FCSB! Ce a spus de eliminarea lui Olaru cu PAOK 5 CFR Cluj – Poli Iaşi 2-1. Victorie dramatică pentru echipa lui Dan Petrescu. Louis Munteanu, decisiv 6 De câte puncte mai are nevoie FCSB pentru a se califica în „primăvara” Europa League! Mihai Stoica a făcut calculul