Vlad-Ştefan Mihalache, aur la Campionatele Europene de înot pentru juniori! Rebecca Diaconescu a cucerit o medalie de argint

Alex Masgras Publicat: 3 iulie 2024, 23:05

Vlad Mihalache / Facebook FRNPM

Vlad-Ştefan Mihalache a cucerit medalia de aur la Campionatele Europene de înot pentru juniori. Înotătorul român a fost cel mai rapid în cursa de 200 de metri fluture şi şi-a stabilit şi un nou record personal.

În proba de 200 de metri liber feminin, Rebecca-Aimee Diaconescu a cucerit medalia de argint la Campionatele Europene de juniori de la Vilnius.

Vlad-Ştefan Mihalache a cucerit medalia de aur la 200 m fluture, iar Rebecca-Aimee Diaconescu a câştigat argintul la 200 m liber, miercuri, la Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Vilnius (Lituania).

Mihalache s-a impus la 200 m fluture cu timpul de 1 min 57 sec 42/100, urmat de slovacul Samuel Kostal, 1 min 57 sec 62/100, şi de maghiarul David Antal, 1 min 57 sec 67/100.

La 200 m liber feminin, Diaconescu, înotătoare calificată la JO 2024, a obţinut argintul cu timpul de 1 min 58 sec 97/100, podiumul fiind completat de două maghiare. Minna Abraham a luat aurul (1:57.52), iar Dora Molnar bronzul (1:59.45).

În proba feminină de 50 m spate, Daria-Măriuca Silişteanu s-a clasat a cincea, în 28 sec 47/100.

La masculin, Alexandru Constantinescu s-a clasat pe şase, în 25 sec 69/100.

La 100 m fluture feminin, Denisa Bacalu s-a calificat în finală cu al optulea timp (1:00.03).

În proba masculină de 200 m mixt, Robert Badea şi Darius Coman s-au calificat în finală, cu al doilea timp (2:01.69), respectiv al şaselea (2:02.77).

La 50 m liber feminin, Rebecca Diaconescu a fost înregistrată cu al zecelea timp din semifinale (25.73) şi va fi a doua rezervă în finală. Anastasia Bako (26.48) şi Irina Preda (26.54) s-au oprit în serii.

Theodor Proca s-a calificat cu al patrulea timp (15:23.88) în finala de la 1.500 m liber masculin, programată joi.

Ştafeta combinată de 4×100 m liber a României (Anastasia Bako, Ana Maria Sibişeanu, Tudor Iordache, Andrei Ţapirluie) s-a oprit în serii (3:39.76).

Reacţia lui David Popovici când a aflat că a înotat timp de 100 m în interiorul recordului mondial al probei de 200 m, la CE

Reacţia lui David Popovici când a aflat că a înotat timp de 100 m în interiorul recordului mondial al probei de 200 m, la Campionatele Europene a venit. Campionul nostru a fost surprins de evoluţia avută live în AntenaPLAY.

David Popovici pleacă de la Belgrad cu două medalii de aur, la probele sale favorite de 100 şi 200 m liber. Dacă la 100 de m a fost la 8 sutimi de recordul mondial, el a înotat prima jumătate a probei de 200 m în interiorul recordului mondial, pe care nu l-a doborât însă.

„Înot la fel cum mă antrenez. Nu a fost nimic special, nu am avut un timp setat. Am înotat cum am putut. Am fost în record timp de 100 de metri? Sună bine, îmi place asta”, a spus Popovici, citat de len.eu.

Popovici a încheiat proba cu titmpul 1:43.13, în timp ce al doilea clasat, Danas Rapsys, din Lituania, a avut 1:45.65 (+2.52). Pe locul trei s-a clasat elveţianul Antonio Djakovic (1:46.32).

Ajunge FCSB în grupele UEFA Champions League?

Gigi Becali a refuzat 10 milioane de euro pentru Florinel Coman: „El ştie bine discuţiile!”

11:15

LIVE VIDEOProgramul complet al etapei de Formula 3 a Marelui Premiu al Marii Britanii. Cursa de sprint, amânată din cauza ploii

11:12

Giovanni Becali a făcut anunţul momentului despre Dennis Man: „Semnează luni sau marţi!”. E tot mai aproape de transferul vieţii!

11:08

Max Verstappen şi Lando Norris, imagini virale alături de minunea de 17 ani a Angliei! Cine e Luke Littler

10:21

Nota umilitoare pe care Kylian Mbappe a primit-o în L’Equipe pentru prestaţia din meciul cu Portugalia

1 VIDEOProgramul complet al Marelui Premiu al Austriei! Marea cursă va fi duminică, pe Antena 1 şi în AntenaPLAY (15:45) 2 FotoValentin Mihăilă a semnat chiar din cantonamentul României! Contract pe trei sezoane şi un salariu uriaş 3 VIDEOGeorge Russell a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Austriei! Verstappen, penalizat cu 10 secunde după ce s-a atins cu Norris 4 România – Olanda 0-3, în optimi la EURO 2024. Naţionala României, OUT de la EURO 2024. „Tricolorii” au luptat admirabil 5 FotoReacţia imediată a iubitei lui Valentin Mihăilă, după ce internaţionalul român şi-a decis viitorul. Ami îi e alături la EURO 2024 6 VIDEOGabriel Bortoleto a câştigat cursa de Formula 2 din Austria, LIVE în AntenaPLAY! Victorie uriaşă pentru brazilian