David Popovici a încheiat un an de vis! 14 medalii şi un record mondial doborât, la doar 18 ani

Viviana Moraru Publicat: 18 decembrie 2022, 12:45 / Actualizat: 18 decembrie 2022, 19:06

David Popovici, aur la 200 de metri liber, la Sette Colli

David Popovici, pe podium / Profimediaimages

David Popovici a încheiat un an de vis, înotătorul român cucerind 14 medalii la competiţiile la care a participat în 2022. Totodată, sportivul român a doborât recordul mondial la proba de 100 de metri liber.

David Popovici a intrat în vacanţă, după participarea la Campionatele Mondial în bazin scurt, de la Melbourne. Înotătorul român a cucerit o medalie la competiţia din Australia, argintul în proba de 200 de metri liber, cursa fiind în exclusivitate pe Antena1 şi AntenaPLAY.

David Popovici a încheiat un an de vis! 14 medalii şi un record mondial colosal

David Popovici a înotat magistral, în ultima cursă a anului 2022. Românul a cucerit argintul în proba de 200 de m liber, de la Campionatele Mondiale în bazin scurt, înregistrând timpul de 1.40.79.

Vezi mai jos cursa de 200 m liber, de la Campionatele Mondiale în bazin scurt

David Popovici a avut un sezon de excepţie. Înotătorul român a cucerit 11 medalii de aur, la Campionatele Mondiale şi Europene la care a participat, şi alte 3 de argint. La acestea se mai adaugă şi recordul mondial doborât în proba de 100 de metri liber, la Campionatele Europene de seniori de la Roma.

David Popovici a scris istorie în acest an la probele de 100 şi 200 de metri liber. Campionul român a reuşit o „dublă” de aur la Campionatele Mondiale de la Budapesta, din vara trecută, acolo unde a cucerit cele mai strălucitoare medalii în probele de 100 şi 200 de metri liber.

Ulterior, şi la Campionatele Europene de seniori, desfăşurate la Roma, a câştigat ambele medalii, acolo reuşind să doboare şi recordul mondial la proba „regină”, de 100 de metri liber. Românul a înregistrat timpul de 46.86, întrecându-l pe barzilianul Cesar Cielo Filho.

David Popovici a participat şi la competiţiile pentru juniori, pentru că, în ciuda performanţelor extraordinare înregistrate la seniori, sportivul a împlinit 18 ani în luna septembrie. Înotătorul a cucerit medalii de aur şi argint la Campionatul European de juniori, desfăşurat la Otopeni, şi la cel Mondial, desfăşurat în Peru.